Zasah do spolecnych prostor

Vložil Odinx (bez ověření), 5. Leden 2022 - 16:30 ::

Zdravim,jsme svj a mame malou bytovku pro 12 bytu po dvou vchodech, podsklepenou. Jeden ze spodnich bytu si chce probourat odpad a vodu skrz podlahu a vest to po obvode spolecne susarny a predelat kus stareho litinoveho odpadu a napojit se(chteji kuchynskou linku na druhe strane). Potrebuje se souhlas s timto zasahem 100% vsech vlastniku nebo staci vlastnici z konkretniho vchodu(spolecne prostory nejsou propojene). Dekuji za odpoved.

  • změna stavby

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil jakub32, 23. Červen 2022 - 18:55

Dobrý den, soused nad námi se k nám proboural betonovým stropem s tím, že si potřebuje dopojit odpad díra je cca 25–30 cm v průměru a dokonce tam vyřezal i stužící armatůru. Vůbec ho nezajímá, že pod ním někdo bydlí a na všechno má odpověď, že je pojištěný a nechá nám to opravit. Není to zásah do nosné části budovy? Neměl by na to mít nějaký statický posudek? Dále vyřezal v jedné z místností původní dřevěný podlahový záklop z masivní podlahových prken a nahradil to OSB deskami, které jsou slabé a při chození duní a vrzají. Není podlahový záklop funkční část budovy, která se nestává koupí bytu jeho majetkem, ale je to společná část budovy, která musí splňovat statické a akustické parametry? Za případné informace mockrát děkuji. Jakub

Vložil Justitianus, 5. Leden 2022 - 20:09

V SVJ se zpravidla nehraje na žádné „vchody“ ani „východy“.

Pokud jde o veřejnoprávní povolení změny stavby:
Jestliže nejde o zásah do nosné konstrukce, stavební úřad se o to nezajímá. Jestliže jde o zásah do nosné konstrukce, bude potřebné aby stavebník měl souhlas stavebního úřadu na základě posudku statika.

Pokud jde o soukromoprávní oprávnění:
Jde o spoluvlastnické rozhodování. Je tedy nutný souhlas vlastníků jednotek s nadpolovičním podílem. To platí pokud v prohlášení (vlastníka budovy) nemáte uvedeno nějaké vyšší procento pro rozhodování spoluvlastníků o společném majetku.

Justitianus

Vložil Odinx; (bez ověření), 6. Leden 2022 - 12:08

Děkuji za objasňovací odpověď.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".