započtení mzdy topiče do tepla

Vložil Anonymous, 27. Květen 2010 - 19:33 ::

Ve vyúčtování za loňský rok byl nesoulad mezi cenou účtovanou teplárnou za teplo a cenou, kterou SBD rozúčtovává na otop a ohřev TUV (asi 14000 Kč).Po dotazu bylo sděleno, že je to odměna obsluhy našeho výměníku. Je to správně ? V předchozích letech byla mzda topiče v předpisu zahrnuta v položce ostatní služby (stejně jako např.el.energie kotelny) a dělila se mezi nájemníky dle podlahové plochy. V bytech máme poměrové měřiče na radiátorech a teplo se rozúčtovává podle naměřených dílků.

Děkuji za odpověď. 27.5.2010

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 28. Květen 2010 - 16:53

    Anonymous, podepisujte se nějak.

    Pokud se pouze odebírá teplo od dodavatele, v jeho ceně (dohodnuté mezi dodavatelem a odběratelem před zahájením dodávek) jsou zahrnuty všechny položky. Zaplacená částka se v SVJ pouze rozúčtuje konečným spotřebitelům bez jakéhokoliv navýšení.

    Pokud vyrábíte teplo ve vlastní kotelně, jste (SVJ) v postavení dodavatele a jste povinni kalkulovat tzv. věcně usměrněnou cenu, která zahrnuje cenu paliva, el. energie v kotelně, mzdu kotelníka, revize zařízení, čistění komínů, splátky půjček či úvěrů na kotelnu, tvorbu rezerv pro budoucí opravy, ..., atd., až po přiměřený zisk.

    U vás je to nějak kombinované: odebírá se teplo, ale ve vaší výměníkové stanici se s ním ještě něco záhadného děje, nad čímž dohlíží onen kotelník. Jeho mzda se započítává (kdo ví či správně) k nákladům na teplo.

    Osobně bych doporučil: posviťte si na činnost tohoto kotelníka. Vyžadujte popis jeho práce. Za co dostává od SVJ peníze, jestliže výměníková stanice zpravidla jede - jak známo - v automatickém režimu 24 h denně? Nebo je zaměstnance dodavatele tepla? Pak jeho mzda je zahrnuta již ve věcně usměrňované ceně tepla.

    lake

    Vložil Matějka Jaroslav, 29. Květen 2010 - 11:48

    Vážení,

    pan lake nyní tápe a „domnívá se“ (byť v dalším příspěvku odpovídá jinak).

    Tepelným zdrojem není pouze „kotelna“, ať již plynová, elektrická, na pevná paliva, atd. Tepelným zdrojem jsou i „domovní výměníkové stanice“ nebo „domovní předávací stanice“.

    Vlastník tohoto tepelného zdroje (SVJ) nakupuje teplo z centrálního zdroje, které mu je fakturováno již v GJ. S provozováním „domovní výměníkové stanice“ nebo „domovní předávací stanice“ jsou spojené další oprávněné náklady jako součást ceny tepla; elektrická energie, mzda obsluhy, opravy a údržba, servis, revize, atd. O tyto oprávněné náklady se jednotková cena tepla Kć/GJ navyšuje, přičemž množství tepla v GJ zůstává dle dodavatele.

    Vlastník tohoto tepelného zdroje (SVJ) musí při stanovení ceny vycházet ze závazných předpisů platných v ČR. Pro teplo se jedná o Cenová rozhodnutí ERÚ platné pro dané období, např.: „Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č.7/2008 ze dne 2. září 2008, k cenám tepelné energie, se zapracovanými změnami provedenými cenovým rozhodnutím č. 12/2008 a cenovým rozhodnutím č. 3/2009“.

    Matějka

    Vložil Jana T. (bez ověření), 28. Květen 2010 - 16:57

    To jste vyčetl kde, že společenství je (v popisované situaci) dodavatelem tepla a že si do ceny tepla může zakalkulovat zisk?

    Co ještě podle Vás může společenství poskytovat se ziskem?

    Ani jedno, ani druhé, z platné právní úpravy nevyplývá. Naopak, společenství je podle práva neziskový subjekt.

    Jana T.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 29. Květen 2010 - 7:24

    Paní Jano T,

    pokud máte dotaz, položte ho. Pokud odpovídáte, vyjadřujte se pouze k věcem o nichž alespoň něco tušíte a nepiště nesmysly. Obecně neziskovky samozřejmě mohou mít zisk. Zeptejte se např. v nějaké sportovní organizaci nebo se podívejte na www.neziskovky.cz

    Vložil Jana T. (bez ověření), 29. Květen 2010 - 8:46

    Dotazy jsem položila hned dva.

    Hlavně jsem uvedla, že společenství není dodavatelem tepla. Dodavatel tepla musí mít licenci k provozování takové činnosti a vztahují se na něho příslušné zákony.

    Chytáte se té nejméně podstatné poznámky v mém příspěvku.

    Jana T.

    Vložil lake, 29. Květen 2010 - 10:07

    Jano T.,
    málo víte, ale kladete dotazy velmi suverénně. Na dotazy formulované jako byl Váš většinou neodpovídám, ale učiním výjimku.

    (1)
    Dodavatelem tepelné energie [je] fyzická či právnická osoba dodávající tepelnou energii jiné fyzické či právnické osobě; dodavatelem může být výrobce, distributor a rovněž vlastník nebo společenství vlastníků zajišťující tepelnou energii jako plnění poskytované s užíváním bytů či nebytových prostorů nebo k technologickým účelům.
    § 2 odst. 2 písm. (c) zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon)

    (2)
    Pokud Vám není jasné jak se kalkuluje věcně usměrněná cena tepla včetně zisku, zjistěte si to laskavě v cenovém rozhodnutí ERÚ č. 7/2008, příloha č. 2.

    (3)
    Mimochodem, jelikož to též nevíte, zisk může být kladný, nulový nebo záporný. Nezisková organizace může mít zisk.

    lake

    Vložil qap, 28. Květen 2010 - 5:40

    Asi je to normální, jde o náklad, ale … U nás je firma, která vlastní „naší“ kotelnu a jejich obsluha zajišťuje asi 25 podobných kotelen (automatická plynová kotelna). Každý dům má započítanou mzdu (také nějak kolem 14,000kč) této „obsluhy“ v nákladech na topení. To je celkem slušný výdělek, že? qap

    Vložil Anonymka (bez ověření), 27. Květen 2010 - 19:45

    Ano, je to správně…do nákladů na teplo patří i energie spotřebovaná v kotelně, patří tam opravy výměníku, servis zařízení výměníku…

    Nepatří tam vpodstatě jen náklady na rozúčtování tepla pro konečné spotřebitele, pokud jsou placeny zvlášť…a nepatří tam penále, pokuty a stavební úpravy ve výměníku…

    Vložil plk. Bc. Karel Procházka (bez ověření), 27. Květen 2010 - 20:34

    A taky úklid společných prostor, které znečistí obsluha kotelny, stejně jako osvětlení schodiště a výměna žárovek způsobená používáním osvětlení schodiště obsluhou kotelny. Dále do nákladů na topení patří náklady na údržbu zámku domovních dveří, neboť ty se opotřebují rychleji, než kdyby jimi obsluha kotelny neprocházela. Atd.

    plk. Bc. Karel Procházka

    Vložil plk. Bc. Karel Procházka (bez ověření), 27. Květen 2010 - 19:39

    To je typická otázka, kterou nemá smysl se zabývat: Dáte 20 000,00+ Kč za právní konzultaci a ušetříte 3,86 Kč měsíčně.

    plk. Bc. Karel Procházka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".