Založení SVJ v komerčním objektu

Vložil Alex (bez ověření), 25. Září 2020 - 15:42 ::

Dobrý den,

rád bych se zeptal na následující věc:

Dům stojící dle územního plánu na ploše pro komerční využití. Doposud byl užíván jako ubytovací zařízení. Nový majitel chce jednotlivé pokoje vyčlenit a nechat zapsat na katastr jako bytové jednotky a následně prodat jako byty.

Pokud tedy na katastru budou zapsány jednotlivé jednotky jako byty, lze následně založit SVJ? Nemá na založení SVJ vliv fakt, že budova stojí dle územního plánu v komerční zóně? Nebo pokud je na KÚ zapsáno jako bytové jednotky, naopak musí být založeno SVJ?

Děkuji pěkně za odpověď…

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 25. Září 2020 - 17:28

  SVJ může být založeno vlastníky jednotek v domě rozděleném na jednotky(2012) podle zákona č. 89/2012 Sb..

  Není pravdivá domněnka že „musí“ být založeno SVJ. Nemusí! Pouze budou vlastníci jednotek omezeni v převodech svých jednotek dalším vlastníkům, půjde-li o dům kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň čtyři jsou ve vlastnictví čtyř různých vlastníků (§ 1198).

  Změnu účelu využití budovy (z „stavba ubytovacího zařízení“ na „bytový dům“) a soulad s územním plánem – to bude řešit stavební úřad. Nikoliv katastrální úřad.

  Justitianus

  Vložil Jan77 (bez ověření), 25. Září 2020 - 16:50

  Společenství nevznikají jen v domě kde jsou vymezené byty; stejně tak to mohou být nebytové prostory. Souhrnně je označujeme jako jednotky.

  Existenci SVJ řeší § 1198 (1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek v domě, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň čtyři jsou ve vlastnictví čtyř různých vlastníků.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".