Zalozeni SVJ v bytovem dome

Vložil Anonymous, 5. Leden 2016 - 11:23 ::

Dobry den, jsem vlastnikem jednotky v bytovem dome, ktery ma celkem 18 jednotek. Spolecenstvi vlastniku jako pravni formu zalozenou nemame. Zrejme v tomto dusledku je napr. bankovni ucet, na ktery se zasilaji prispevky do fondu oprav veden na fyzickou osobu jednoho z vlastniku ve vyboru, smlouva s vodarnami je take na fyzickou osobu apod.. Domnivam se, ze tento stav je mimo zakon a SVJ by se zalozit melo. Je to tak? Dekuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Ondatra (bez ověření), 5. Leden 2016 - 17:22

  Z toho, co píšete, se podává, že jednotky v domě byly vymezeny po 1.1.2014. Je tomu tak?

  Vložil lake, 5. Leden 2016 - 12:18

  Napřed si zjistěte, zda SVJ vzniklo ze zákona. To by pak pokus o nějaké „založení“ toho, co již existuje, byl nicotný (neplatný od počátku).

  lake

  Vložil Sgh (bez ověření), 5. Leden 2016 - 12:44

  Prave, ze nevznikl..

  Vložil . (bez ověření), 5. Leden 2016 - 12:55

  Víte to jistě? Vaše společenství mohlo vzniknout ze zákona, pouze vy to netušíte.

  Vložil MartinII, 5. Leden 2016 - 13:09

  Dle mne je podstatnější, že posíláte peníze na účet soukromé osoby. Až svěřené prostředky zdefrauduje, budete se divit. Podstatné je, zda dostáváte vyúčtování příspěvků správy a záloh služeb a zda je na účtu fyzické osoby tolik peněz, kolik jich tam má být. Ani již nevím a není to podstatné, zda ZoVB rozlišoval (jako NOZ) založení a vznik.

  Na okraj – fond oprav neexistuje. Lake by vysvětlil, že dobrovolně posíláte peníze na něco, co neexistuje.

  Ze zmínky o členu výboru není jasné, zda jste měli úvodní schůzi, an ketré jste měli odhlasovat stanovy a založení účtu SVJ. Snad již máte také IČO. Jak můžete mít výbor, když údajně není SVJ založeno ?

  Vložil . (bez ověření), 5. Leden 2016 - 13:11

  Ale vůbec prostředky nemusí zdefraudovat. Stačí když umře.

  Vložil Ludmila, 5. Leden 2016 - 13:31

  To nemáte ani žádnou dohodu o společné správě domu? Bývalo dost časté, že v domech, kde se jednalo o spoluvlastnictví (byty nebyly vymezeny)se posílaly peníze na účet jednoho ze spoluvlastníků, kterého si zúčastnění určili.
  Jak píšete – stačí, když ten dotyčný umře, pak se nemusíte dostat k penězům pěkných pár měsíců a musíte dokázat, že tyto peníze nejsou součástí dědictví – proto alespoň dohoda. O defraudaci bych neuvažovala, toho člověka jste si jistě vybrali jako věrohodného a v 18 bytech se jistě znáte. Ale kdoví, jak to u vás s vlastnictvím je, to víte nejlépe sám – máte snad nějakou listinu, která vás k vlastnictví (jakému?) opravňuje.

  Vložil Ondatra (bez ověření), 5. Leden 2016 - 17:34

  „když ten dotyčný umře, pak se nemusíte dostat k penězům pěkných pár měsíců a musíte dokázat, že tyto peníze nejsou součástí dědictví“

  Paní Ludmila je tady optimistkou. Ve skutečnosti se k penězům nemusíte dosta i několik let, nikoliv vzácně i několik desítek let. Prolustrujte si délku několika náhodně vybraných dědických řízení ve veřejně přístupném seznamu, abyste získala představu, jaká je realita.

  Vložil Sgh (zakladatel diskuze) (bez ověření), 5. Leden 2016 - 13:48

  Ja se presne tohoto obavam – potencialni defraudace, umrti apod.. Vzhledem ke zhorsujicim se vztahum bych rada prostredky do fondu prestala posilat, bylo mi receno, ze je mozne je posilat nekam na notarsky ucet ci nekam na soud abych nebyla narcena z toho, ze neplatim vubec. Vite o tom neco?

  SVJ jsem v rejstriku nenasla, i soucasni clenove ‚vyboru‘ priznavaji, ze neexistuje. Byty v dome jsou v OV jiz nekolik let, ve vyboru jsou dva lide, treti byl odvolan a na jeho nahrade jsme se nebyli schopni shodnout. Schuze se konaly pravidelne do roku 2014, tehdy v unoru byla posledni. Vzdy jsme dostali informaci o vydajich, prijmech apod..

  Vložil . (bez ověření), 5. Leden 2016 - 14:30

  Pokud jsou byty ve vlastnictí již několik let, pak musíte být SVJ. Pokud máte výbor, tak musíte být svj, už jste museli mít první schůzi. Jste patrně svj bez právní subektivity. Možná to stačí už jenom dodat do rejstříku k zápisu, dostanete IČ a je hotovo. Taky musí existovat Prohlášení vlastníka.

  Vložil Sgh (bez ověření), 5. Leden 2016 - 13:49

  Byty jsou v OV, jsem normalne zapsana v katastru. Mame domovni rad, na schuzich jsme fungovali dle zakonu/predpisu jak v hlasovani tak samotne organizaci…

  Vložil Ludmila, 5. Leden 2016 - 14:42

  Kdy přesně jste převáděli byty do vlastnictví? Domovní řád nevypovídá nic o vlastnictví. Víte o jakém zákonu mluvíte?

  Vložil SalmaGH, 5. Leden 2016 - 15:50

  Kdy se prevadely do OV nevim, v roce 2007 jsem byt kupovala a tehdy uz byl v OV..

  O jakem zakonu je rec bohuzel nevim, neorientuji se a proto jsem psala sem :-/

  Vložil Ondatra (bez ověření), 5. Leden 2016 - 17:45

  Není pravděpodobné, že by ještě v roce 2007 byly byty v osobním vlastnictví.

  Zákon o osobním vlastnictví k bytům byl zrušen od 01.05.1994.

  Vložil JaVa, 5. Leden 2016 - 16:32

  Zkuste si zatím pročíst všechno, co je na tomto portále napsáno o vzniku SVJ ze zákona 72/1994 Sb.,jelikož se velmi pravděpodobně vztahuje i na vás.Až se trošku zorientujete,pak teprve začněte klást konkrétní otázky.Zatím je to z Vaší strany pouze tápání ve tmě.JaVa

  http://www.portalsvj.cz/…-vzniklo-svj

  Vložil MartinII, 5. Leden 2016 - 18:25

  Sgh (zakladatel diskuze) (bez ověření), 5. Leden 2016 – 13:48

  1/ bych rada prostředky do fondu přestala posilat, bylo mi řečeno, že je možne je posilat někam na notářsky účet či někam na soud abych nebyla nařčena z toho, ze neplatím vůbec. Vite o tom něco?

  2/ SVJ jsem v rejstřiku nenašla, i současní členové ‚výboru‘ přiznávají, že neexistuje. Byty v domě jsou v OV již několik let

  3/ Schuze se konaly pravidelne do r. 2014, tehdy v unoru byla posledni. Vždy jsme dostali informaci o výdajích, příjmech apod..

  4/ Mame domovni řád, na schůzích jsme fungovali dle zákonů/předpisu jak v hlasováni tak samotné organizaci…

  ad 1/ navrhněte založení vlastního účtu a převedení částky z účtu fyzické osoby. Pokud SVJ neexistuje a nemáte dohodu kterou jste podepsala o posílání peněz panu xy, tak se domnívám že se nemáte čeho bát, když přestanete posílat

  ad 2/ V kterém rejstříku jste hledala ? Nevím zda se na justice.cz hledá dle adresy či jen dle IČO. Hledejte na http://wwwinfo.mfcr.cz nebo přímo na http://wwwinfo.mfcr.cz/…ares.html.cz

  a zadejte adresu, zda na adrese domu je vedeno svj. Pokud by šlo o 2 malé domy á 9 bytů, tak by mohlo být vedeno na adresu domu č.2

  dle zákona o vlastnictví bytů (nikoli nějaký zákon zmiňující osobní vlastnictví)

  "Společenství vlastníků jednotek

  § 9 (3) Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků".

  ad 3/ Jen jestli ty peníze na účtu máte. Viděla jste výpis stavu účtu, i když ten se může do druhého dne změnit a zbude 0. V r. 2014 jste asi dostali vyúčtování za r. 2013, a od té doby nic. Vyúčtování vč. přeplatků, nedoplatků dostáváte aspoň z nějakého software nebo něco jen tak od ruky a doma udělaná excel tabulka ?

  ad 4/ Domovní řád myslíte asi stanovy, že. Podle jakých zákonů ? Když podle zákonů, tak se s nimi seznamte.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".