Zakotvení počtu členů výboru do stanov a poměr hlasů členů výboru

Vložil Mikke (bez ověření), 17. Květen 2016 - 0:35 ::

Dobrý den, mám dotaz na který jsem zde nenašel odpověď. Zakládáme SVJ a dohodli jsme se na 6-ti členném výboru. Chtěli by jsme však do stanov uvést, že výbor musí být minimálně 4 členný. Protože nemáme, žádné náhradníky a nemůžeme si být jistí, že budou všichni zvoleni, nebo brzy po volbě neodstoupí. Prosím o radu, zde je to možné zakomponovat do stanov SVJ. A druhá otázka: v 6-ti čeleném výboru musí vždy být nadpoloviční shoda všech přítomných. Je možné v případě rovnosti hlasů, aby předseda měl „větší váhu hlasu“???

Díky

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil svjvmt, 17. Květen 2016 - 9:50

  Odpověď hledejte v obecně závazných právních přepisech, pokud ji tam nenajdete, máte téměř volné pole působnosti.

  Vložil Sudý (bez ověření), 17. Květen 2016 - 5:32

  Sudý počet může být vnímán i jako přednost: K rozhodnutí nestačí těsný rozdíl jednoho hlasu, ale je třeba alespoň rozdílu dvou hlasů mezi názory.

  Vložil Zdenek 22, 17. Květen 2016 - 5:26

  Počet členů výboru ve stanovách musí být určen konkrétním konečným počtem.

  Nikde není psáno, že to musí být sudý počet, z praktických důvodů (vyloučení parity při hlasování) je ale praktičtější lichý počet.

  Domnívám se, že i pro větší SVJ postačuje 3členný výbor. Početnější těleso je neefektivní, obtížně budete hledat termín pro společné jednání a je nebezpečí, že se několik členů jen „poveze“ a většinu práce bude beztak dělat jen předseda. To ale také záleží na tom, jak si rozvrhnete práci ve výboru a odpovědnost.

  Vložil janica, 17. Květen 2016 - 1:03

  Počet členů výboru musí být lichý. Jak chcete docílit schválení různých věcí při sudém počtu ve výboru, když 3 budou pro a 3 proti? Předseda nemá větší váhu hlasu. Kolik Vás bude vlastníků? Do 50 BJ postačí 3-členný výbor.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".