Základní problematika plynových zařízení v bytovém domě

Vložil Matějka Jaroslav, 8. Listopad 2007 - 11:50 ::

Vážení, v příloze postupuji výběr "Základní problematiky plynových zařízení v bytovém domě ve spolevlastnictví vlastníků bytů.

Matějka

PřílohaVelikost
PLYN9.doc307.5 KB

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Mirka K. (bez ověření), 18. Srpen 2010 - 16:11

  Vážený pane Matějka, obracím se na Vás s prosbou a to jménem spolunájemníků obecního domu.Nevíme,jakým způsobem přimět OÚ k řešení níže uvedeného problému:letos (urgujeme již několik let)konečně proběhlo šetření na podezření zpětného nasávání spalin do bytů.Závada je ve špatné instalaci odsávače par, prostorového ventilátoru a plynového kotle v jedné místnosti a nedostatečného přístupu vzduchu (plastová okna).Dochází tak k nasávání spalin do místnosti.Normy to pochopitelně nedovolují,nechá­peme jak mohl někdo vůbec bytovku zkolaudovat…Obec jako majitel domu se k tomuto problému „s úsměvem“ vyjádřila,že do úplného vyřešení musíme zajistit dostatečný přívod vzduchu a to tak,cituji:„po­ootevřeme okna do polohy mikroventilace a umístíme zarážku,která zabrání uzavření okna“.Pravděpodobně i v zimě v době mrazů.Vůbec nevíme jak s tímto problémem hnout,na koho se obrátit.Starosta prohlásíl,že půl milionu se za nové kotle vyhazovat nebudou a vzhledem k tomu,že zanedlouho začne topná sezona,neradi bychom,aby došlo k neštěstí…Stáří kotlů je 13 let a co se týče pravidlených kontrol,žádný z plynařů s tímto problémem nechce mít nic společného.Je vůbec nějaké řešení?

  Vložil Matějka Jaroslav, 11. Září 2010 - 18:39

  Vážená paní Mirka.K.,

  v dané záležitosti se okamžitě obraťte na příslušný stavební úřad, případně nadřízený úřad, místně příslušnou hygienu, inspektorát bezpečnosti práce, možná i orgány státního dozoru příslušného hasičského záchraného sboru.

  Spalinová cesta je pod dikcí požárního zákona.

  Závady jste popsala; plynový kotel s atmosferickým hořákem nesmí být v místnosti:

  • kde jsou zařízení k vytváření podtlaku v místnosti (digestoře, odsavače, odtahové ventilátory),
  • kde je nedostatečný přísun vzduchu dle požadavků a návodu na instalaci výrobce kotle.

  Prvním opatřením, které bude nařizeno, bude odstavení plynového kotle, a uvedení místnosti do řádného stavu pro účely užívání či přemístění kotle.

  Druhým opatřením by mělo být trestání – odebrání oprávnění:

  • osoby investora a projektanta,
  • osoby, která vystavila doklad pro spalinové cesty, ta měla posoudit všechny aspekty dané místnosti mající vliv na řádné spalování,
  • osoby, která uvedla plynový kotel do provozu, měla se také přesvědčit o vhodném umístění a řádnou provozní zkouškou kotle by odhalila nedostatky – nasávání/únik spalin do místnosti.

  Třetím opatřením: sleva na nájemném, jelikož byt nelze řádně užívat k danému účelu, a to díky „odbornému“ přístupu vlastníka = investora = OÚ.

  Pozn.: až někdo zemře (otráví se), bude pozdě na jakékoliv řešení.

  Matějka

  Vložil Jana1, 11. Září 2010 - 19:03

  Mám podobnou zkušenost. Po zprivatizování domu (družstvo) nám při první revizi komínů napsali verdikt. Komíny-životu nebezpečno.zákaz. Po 40-ti letech provozu. Město to vyřešilo způsobem podříznout dveře do koupelny. Okamžitě jsme průkazně informovali členy družstva a zákaz poslali tzv. dál. Do 2 měsíců jsme měli boilery. Ale to se jednalo pouze o karmy, které měly společný komín s ventilací. V případě tazatelky jde ale o kotle! Ty běží stále. Nechápu jak může kominík říct, že s tím nechce mít nic společného. Okamžitě musí najít pořádnou kominickou firmu a nechat si vystavit rev. zprávu-životu nebezpečno. A okamžitě doporučeně, nebo lépe přes podatelnu informovat vlastníka domu. Jestli si toto vlastník vezme na triko, tak je sebevrah. Jana1

  Vložil Anonymous, 18. Srpen 2010 - 18:05

  Řešení je, stačí dodržet normy.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".