Zadlužení se SVJ na sluneční kolektory

Vložil corliovaj, 12. Červen 2015 - 19:36 ::

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na situaci v našem domě, který je 3 roky starý a všichni máme byty v osobním vlastnictví. Náš výbor SVJ vymyslel aktivitu, že by se na střechu domu namontovaly sluneční kolektory na ohřev vody, na které stát přispívá dotací 20% a na další 4 miliony by si musel dům vzít úvěr. Co máme dělat my, co s tím nesouhlasíme a nechceme podstoupit riziko zadlužení své bytové jednotky a jak se bránit (písemně, soudem aj.), abychom byly z obliga, kdyby se dům náhodou dostal do potíží s nesplácením úvěru? Děkuji vám za odpovědˇ. Jitka Corliová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Korky0202, 12. Červen 2015 - 20:41

    Můžete nesouhlasit. Nicméně, pokud usnesení s tím spojená – projekt, realizaci, úvěr, případně pojištění, stavební úpravy atd. projdou a bude pro ně hlasovat dostatek vlastníků bytových jednotek, tak je to jediná věc, kterou s tím můžete dělat.

    Daný dům spoluvlastníte svým podílem, takže se nemůžete dostat z obliga. Jestliže bude splněny veškeré podmínky pro realizaci schválením potřebných usnesení, tak Vám nepomůže ani soud.

    Je na Výboru SVJ, aby Vás přesvědčil o tom, že daná investice je smysluplná, v jakém časovém horizontu se tato investice vrátí a vydělá si na sebe. A hlavně, že budete moci danou investici jako SVJ, když se rozhodnete ji krýt úvěrem, finančně utáhnout.

    Vložil Vítek (bez ověření), 13. Červen 2015 - 11:06

    Korky a jde skutečně jen o stavební úpravy? Nemůže jít např. o novou věc neuvedenou v prohlášení a tedy potřebný souhlas všech vlastníků?

    Vložil Korky0202, 18. Červen 2015 - 19:38

    To samozřejmě může. Může jít též o rekonstrukci stávající střechy. Vše je o tom, jak je ten, kdo to píše šikovný.

    Takže například i to, že se na paneláku namísto ploché střechy objeví střecha sedlová, neznamená, že muselo být měněno prohlášení.

    Osobní zkušenost.

    Vložil Jitka Corliova (bez ověření), 12. Červen 2015 - 22:53

    No to je tedy pekne, jak se muze tedy zakonove spoluvlastnik branit, kdyz spolecenstvi SVJ pres muj nesouhlas, pripadne zatahne ostatni nesouhlasici ucastniky do dluhu celeho domu a pokud by opravdu nastala situace, ze dum neuhradi behem uveru co ma, tak budu muset platit pohledavky a jine nesmysly a take mohu v nejhorsim pripade prijit o svuj byt. Jak se branit proti tem co vytvareji dluhy ostatnim a zatahuji druhe do teto situace, co dluhy nemaji a nechteji???? Uz jsem opravdu nastvana, cely zivot dluhy nepestuji a kvuli tem, co bez dluhu neumi zit a hospodarit, tak to odnese nas par lidi, co nechteji dluhy ani uvery. Tento uver je zbytecny

    Vložil Korky0202, 13. Červen 2015 - 8:09

    Chápu, že s tím můžete nesouhlasit.

    Tak předně, smluvní stranou úvěru bude SVJ, váš ručitelský závazek nastupuje, až když SVJ nebude moci plnit své závazky. Následně se může stát, že bude SVJ zrušeno, dům přejde do podílového spoluvlastnictví a vy po SVJ „zdědíte“ váš alikvotní díl.

    Zajímalo by mne, z čeho plynou vaše obavy, že dané SVJ tento úvěr nebude schopno splácet?

    Je samozřejmě hezké si na něco ušetřit a nemít dluhy. Zaměřte se spíše na to, zda daná investice Vám přinese užitek, zda ta úspora, kterou to přinese a která půjde ne do kapsy SVJ, ale VAŠÍ, je z pohledu časové hodnoty peněz pro Vás přínosná.

    Navíc, v současné době nízkých úroků, ať už někam peníze ukládáte, či si půjčujete, se nevyplácí na investice šetřit, z pohledu času jsou takové investice dražší, než si na danou věc vzít úvěr, kde se tyto úroky pohybují okolo 2 %.

    O svůj byt přijdete, pokud SVJ úvěr nesplatí, pak nastupujete Vy se splátkami svého alikvotního podílu. Pokud na to nebudete mít, můžete požádat soud o insolvenční řízení. Pak musíte zaplatit 30 % svých závazků, které věřitelé přihlásí, budete na to mít 5 let. A o byt stále nepřicházíte.

    Rozhodně bych formu financování investice formou investičního úvěru nezavrhoval. Podívejte se na to z pohledu toho, kdy tato investice začne šetřit a kolik. Spočítejte si návratnost té investice. Váš Výbor by taková čísla o investici měl mít k dispozici.

    Bránit se nemůžete, pokud je vše odhlasováno a realizování v souladu s usnesením shromáždění a právními předpisy.

    Nebo si našetřete a postavte si vlastní dům, tam se nemusíte dohadovat s ostatními spoluvlastníky společných prostor :-)

    Vložil lake, 13. Červen 2015 - 6:19

    Paní Jitko, neexistuje nic co by se nazývalo „dluh celého domu“. Dluh může mít jedině osoba, fyzická či právnická. Přečtěte si § 1128 až § 1133 NOZ. Tam najdete precizně zpracovaný návod pro nesouhlasícího spoluvlastníka.

    Největší problém je, že ti kdo nesouhlasí, si většinou jen sedí pasivně na zadku a po straně si stěžují a rozčilují se. Tím ovšem nedosáhnou ničeho. Viz velice nebezpečný (a lehce zneužitelný) § 260 NOZ.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".