VZPOURA V DOMĚ

Vložil lexulka, 30. Říjen 2009 - 13:20 ::

Zdravím všechny na tomto fóru,

a zároveň velké díky za tento web!!

Ze své zkušenosti můžu říct, že být ve výboru SVJ na žádnou procházku růžovou zahradou nevypadá..

V SVJ máme 125 bytů, výbor SVJ tvoří 7 členů (včetně zástupce města, protože asi dvacet bytových jednotek není dosud prodáno a zůstaly městu). Problém? Peníze.

Na schůzi, která proběhla v měsíci dubnu letošního roku, byla platným počtem hlasů odsouhlasena výše odměn pro členy výboru. Někteří členové SVJ se však předmětné schůze nezúčastnili a tím pádem ruku nezvedli. I dějí se od té věci v našem baráku věci. Paní, která na schůzi navrhovala odstranit všechny žárovky ve společných prostorách v domě, z čehož plyne, že je spořivá až příliš, chodí denně na realitku, která nám dělá správce, kde požaduje vyhotovení naprosto všech kopií účetních dokladů, bankovních výpisů, přehled o čerpání fondu oprav a ostatních materiálů. Má na to právo, ovšem na realitce se vyjadřuje ve smyslu, že chodí výborem, a že jí nikdo nic nechce ukázat. Přitom nikdy za nikým z nás nebyla! Paní se zdá 20,– Kč za zhotovený klíč od prádelny mnoho! Natož když je řeč o jiných věcech…Vrchol všeho byl, když účetní na realitce do čerpání fondu oprav mylně uvedla částku odměn vyplacenou výboru za tři předcházející měsíce jako měsíční odměnu výboru. Ten večer se ve schránkách všech vlastníků bytů i dosavadních nájemníků objevily anonymní letáky nabádající zbytek obyvatelstva našeho domu k bdělosti a k činu. Další den byly ve schránce opět anonymní letáky s pozvánkou na domovní schůzi, kterou však výbor nesvolal a ani o ni nebyl požádán. Program anonym nastínil: snížení počtu členů výboru na 3 a odejmutí odměn výboru. Nakonec se žádná schůze nekonala, ale bude se konat teď, výbor sám schůzi svolal a neúnosnou situaci v domě chce nějak řešit. Dá se říct, že osazenstvo domu je nyní rozděleno na dva tábory: na jedné straně je výbor SVJ a na druhé straně ten zbytek. Zmíněná paní je jako notorická stěžovatelka a nespokojená osoba známá na několika institucích ve městě a kdo ji zná, když slyší její jméno, obrací oči v sloup. Jenže my s ní musíme žít pod jednou střechou. Jak s takovou osobou naložit? Nebo přenechat jí místo ve výboru (o což jí evidentně jde)?

Dali jsme se do práce výboru SVJ, ale jak se zdá, v našem domě zůstalo hodně z éry socialismu. Hromadné vědomí našem domě je, že práci je třeba vykonávat zadarmo. Také do fondu oprav je třeba platit co nejméně peněz. A to hovořím o starém baráku z padesátých let, o který se město, dokud ho vlastnilo, příliš nestaralo a tak potřeby všech oprav vyvstávají postupně (ovšem velmi rychle) nyní, kdy jsme si byty odkoupili.

Už jsme z toho opravdu otrávení. Svůj volný čas věnujeme tomu, aby se barák postupně zvelebil a aby v něm bylo všechno v pořádku, ale žádné příznivé ohlasy na naši činnost nevidíme. A to ani nezmiňuju, kolik z těch křiklounů je neplatičů (po kterých dluhy samozřejmě vymáháme). Má vůbec cenu snažit se něco dělat? Není lepší být jen řadový vlastník bytu a člen SVJ?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jája (bez ověření), 3. Listopad 2009 - 15:55

  A to nemáte v domě paranoidní schizofreničku. My jí máme, to si užíváme.

  Vložil noid (bez ověření), 10. Listopad 2009 - 16:19

  Velmi děkuji za možnost seznámit se se situací v jiných SVJ a po přečtení hlášky o paranoidní schizofreničce zvlášť. I já mám stejné „vyznamenání“ ve formě lékařské zprávy dokonce podepsané otitulovaným z obou stran smyšleným jménem. V té době člen výboru SVJ věnoval čas raději sepsat a opakovaně vyvěšovat jako anonym toto vyznamenání, než aby nastudoval pro práci ve výboru stanovy a další potřebné předpisy, tj.urychleně nabyl potřebných znalostí pro odpovědnou práci při správě domu. Spolu se stejně smýšlejícím zbytkem výboru, tj. systém každý pouze sám za sebe a pro sebe, lpěl ve spolupráci se správní firmou s neprofesionálním přístupem k plnění mandátní smlouvy, na chybách při správě domu, v plánování, v účetnictví, v hospodaření SVJ. Nekomunikací přispěl výbor k poškozování jak práv daných stanovami, tak i majetku vlastníků – až havarijní stavy se teprve řeší. Ostatní členové SVJ zaujímají nejlépe postoj mrtvého brouka a rovněž neznalostmi předpisů a skutečné situace nepomáhají k rozvoji domu, k prevenci,ale vlastně k jeho zániku. Raději odsoudí každého, kdo smýšlí jinak a vytrhává je z této pozice. Ano, jsme dům, kde se momentálně potkali asi dobře situovaní, protože výsledek hospodaření domu nikoho už celá léta nazajímá a slovo kontrola něchtějí ani slyšet natož znát. Přestože, když zas vstoupím do našeho domu, se mi zdá, že jsem rázem v socializmu ne-li ve středověku společného bydlení, stále doufám, že se někdy v našem domě najde další, kdo bude chtít riskovat, že bude nazván podobně. Fandím těm, kdo chtějí uplatňovat právo na bydlení pro všechny ve stejné podobě.

  Vložil lexulka, 2. Listopad 2009 - 21:38

  tak schůze proběhla a nevyřešilo se na ní vůbec nic. Naši spolubydlící chtěli navzdory jakýmsi stanovám ihned na místě snížit počet členů funkčního výboru, aby jsme jim my darmožrouti neužírali z jejich peněženek;-). Na dotaz, zda mají přichystán alespoň návrh nových členů výboru, kteří mají zájem ty stávající blbce nahradit, padlo sborové ne. Sice nás chtěli ubít holema, leč argumenty chyběly, takže ještě chvíli vydržíme. A pak – děj se vůle Tvá. Nebo to dopadne tak, jak v jednom jiném baráku v našem městě – výbor, který bral 5 tisíc korun měsíčně, pro nesnesitelnou atmosféru v domě odstoupil. A ejhle, nastala situace patová, kdy nikdo do nového výboru nechtěl. Po dlouhém přemlouvání mezi sebou našli chlapa, co byl ochoten do toho jít – ovšem za 12 tisíc měsíčně. A oni mu je nakonec dali.

  Tak hezký večer!;-)

  Vložil Pavel, 3. Listopad 2009 - 0:04

  Lexulko, tak nevím, jestli Vám mám gratulovat nebo Vám kondolovat. :-))

  Já se domnívám, že základním problémem je to, že na vlastnické bydlení zkrátka řada lidí u nás mentálně nemá. Vůbec netuší, že vlastnictví zavazuje a úplně by jim vyhovovalo nájemní bydlení.

  V civilizovaných zemích je vlastnické bydlení využíváno zcela jinou sociální skupinou obyvatel. Dokonce si do kondominia vybírají spolubydlící!

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil bohužel, také člen společenství (bez ověření), 3. Listopad 2009 - 15:49

  Jakobychom byli ze stejného domu, Většina členů společenství vůbec není schopna pochpit, co to vlastně společenství je a na základě jakých pravidel funguje. Společenství je nejnepovedenější způsob jak něco vlastnit (jak mít vlastní bydlení). Tvůrce tohto paskvilu to ovšem vůbec netrápí.

  Vložil vladislav, 1. Listopad 2009 - 15:56

  Mám takový pocit, že si vlastně odpovídáte na daný problém sám tou závěrečnou větou. Domnívám se, že jde o specifický český problém, totiž závist. Nikdo nechce a možná ani neumí si představit, co času a nervů stojí plnění funkce člena statutárního orgánu. Bylo zde vlákno o „žvanilovi“,stezků na nezájem o práci bylo také spousta. Není jiné rady nežli buď vytrvat, nebo vzdát se funkce ve výboru. Ocenění práce nečekejte!!

  Vložil Pavel, 31. Říjen 2009 - 9:49

  U nás je rozdíl v tom, že máme 139 bytů a výbor o 5 členech. Podle zákona přece stačí jen 3, tak proč 5? Ušetřilo by se přece na odměnách výboru! Musím vysvětlovat, že máme před rekonstrukcí za 30 milionů, ale to je pro někoho nedostatečný argument. Do výboru ale kverulant nechce, protože ON přece nemá čas!!

  Držím palce!

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil FilipN, 30. Říjen 2009 - 19:33

  Jako bychom byli ze stejného domu…

  Vložil Ferat, 30. Říjen 2009 - 17:27

  Vážený/á Lexulka, Váš příspěvek mě pohladil po duši-ne, nebojte nemám radost z toho, že máte problémy, to jistě ne! Jsem taktéž domovním činovníkem. Nejsme SVJ, jsme zatím družstevní dům s 62% vlastníků. Ale i jako předseda samosprávy se setkávám s podobnými problémy jako Vy. Peníze, peníze, peníze… To je pořád dokolečka. Jsme panelový dům z r. 1989, 36 bytů. Do FO platíme od letošního května 15,–Kč/m2. Před 2,5 roky, když jsem funkci přebíral se platilo do FO 6,–Kč/m2. A všichni byli veselí, jak je to levné… Asi si dovedete představit, jaký boj byl vytáhnout FO ze 6ti na 10 a pak na 15 Kč! A to jsme navrhovali 20Kč! Ve výboru jsme 3. Jeden je šikovný, velice solidní, slušný pán, bohužel s minimem volného času. Druhý ten se pouze „veze“, jeho činnost se = 0. A naše odměna je 2700,–Kč pro celý výbor-ale jen 1× ročně!!! I to je nám vyčítáno-a to si tak jako ostatní také na svou odměnu přispíváme… Také máme v domě notorické stěžovatele, znám o čem to je. Prozradíte jakou máte jako výbor odměnu a kolik se u vás platí do FO? Přeji do budoucna pevné nervy a nedejte se!!! :-))) Mail je kdyžtak ferat­.m@seznam.cz

  Vložil Pavel, 31. Říjen 2009 - 9:57

  Vpravo nahoře na stránce je anketa, kde jsou uváděny výše odměn výboru a výše dlouhodobé zálohy na opravy (nesprávně fond oprav). Je tam již 2 300 odpovědí, takže určitou vypovídací schopnost anketa má.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil kama71, 30. Říjen 2009 - 19:49

  Tak to také znám. s tím rozdílem, že ten neustálý stěžovatel je bývalý předseda našeho SVJ. Myslel si , že po jeho odstoupení se všechno rozpadne. A ejhle ono to jde i novým výborem (sice ne jednoduše,ale jde). Držím palce a přeji pevné nervy.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".