Vyuzivani spolecnych prostor a omezeni

Vložil Majk (bez ověření), 17. Říjen 2019 - 13:13 ::

Dobry den, rada bych se poradila. SVJ pred nekolika lety uzpusobilo pradelnu na kolarnu. Nasledne shromazdeni vlastniku si odhlasovalo ze vyuzivat ji smi jen vlastnici, nikoli jejich najemnici ci podnajemnici. Bylo to v roce 2014. Maji na takove omezeni pravo? Duvody jsou pry bezpecnost. Dekuji za vase zkusenosti, Majk

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil JaVa, 18. Říjen 2019 - 8:57

  § 1175/89/2012 Sb.,

  (1) Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části. konec citace

  Pokud vlastník jednotky je ze zákona povinen hradit náklady na správu a údržbu společných částí domu(kolárny),má právo ji i užívat a to jak on sám osobně,tak i jeho nájemníci.

  Přeji Vám hezký den.JaVa

  Vložil Majk (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 7:32

  k vymahatelnosti – dům je malý, všichni se tam znají…btw já chci vědět, jestli jsou dotčená moje práva, pokud ne tak to akceptuju ale pokud ano, což tak pociťuju, tak to budu řešit.

  Vložil Milouš (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 6:01

  Jak je to kodifikovano (presna textace), jak je to vymahatelne (kdo pozna a kontroluje, kdo prostor vyuziva), a jak jste hlasovala vy, pani Majk?

  Vložil Majk (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 7:24

  Klíče od kolárny obdrží pouze majitelé bytů, nikoli jejich nájemníci či podnájemníci. Kolárnu smí tedy využívat pouze majitelé bytů a to pouze k uskladnění kol.

  já jsem nehlasovala, byt jsem koupila později

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 9:53

  „Klíče od kolárny obdrží pouze majitelé bytů“

  A kdo jiný by měl obdržet klíče od společných prostor, než vlastníci bytů? Vlastník bytu obdrží takový počet klíčů, o jaký požádá. Klíče předá svým nájemcům. Žádný problém.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 10:30

  no vlastník by neměl obdržet klíčů od „SVJ“, kolik chce:-( u nás co byt, to jeden klíč od sušárny, kolárny, kočárkárny..... nic nebrání si na vlastní náklady udělat další pro další rodinné příslušníky či nájemníky, ale proč by to měli platit ostatní? se zbytkem souhlasím.

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 10:41

  „vlastník by neměl obdržet klíčů od „SVJ“, kolik chce“

  Zeptejte se v nejbližším zámečnictví, zda zámkové vložce prospívají kopie klíčů zhotovené z kopií kopií kopií, a nebo je vhodnější kopírovat originální klíče.

  O placení jsem nic nepsal.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 7:28

  s první větou souhlas, stejně s koncem druhé věty. a první půlka druhé věty je o ničem.

  samozřejmě na klíče od „SVJ“ má právo pouze vlastník. ale já např. při předávání bytu nájemníkům jim samozřejmě předávám i klíče od kolárny, kočárkárny, sklepa, prádelny a sušárny. protože jsem jim dala právo využívat i společné prostory, které spoluvlastním.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 17. Říjen 2019 - 13:29

  pokud to nezakáže sám vlastník nájemníkům, mohou užívat.

  Vložil Majk (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 7:24

  Poradíte na jaký paragraf se odvolat, kde to najdu, podle kterého zákona?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 9:26

  no a jak píše § nahoře JaVa, společné části nepatří SVJ, tak nemůže nic ani zakazovat. rozhodující je vůle vlastníka.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 18. Říjen 2019 - 8:05

  to bylo jasně v občanovi – § 688 odst. 1 – nájemci vedle práva užívat byt mají i právo užívat společné prostory a zařízení domu, jakož i požívat plnění, jejichž poskytování je s užíváním bytu spojeno

  v NOZ už to takhle není, protože je to naprosto samozřejmé. k jednotce patří i společné prostory. už i proběhly soudy, kdy si výboři usmysleli, že nájemník nemůže parkovat apod. společný je např. i výtah, takže zakážou i používat nájemníkům výtah? návštěvám taky? a co vstupní chodba, schodiště? koukněte do prohlášení vlastníka, co tam je napsáno.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".