Vyúčtování tepla 2019

Vložil Pavel (bez ověření), 26. Duben 2020 - 14:51 ::

Dobrý den, letos jsem dostal vyúčtování tepla, které je podstatně vyšší než minulý rok. Tak jsem si ho tedy začal trochu studovat a počítat. První co mě zajímalo, byla cena za vytápění na m2, kde jsem zjistil,že průměr na SVJ je 288,– Kč a já mám uvedeno 471,– Kč. Už to mě zarazilo a při následném pročítání náměrů měřidel jsem zjistil, že u některých měřidel je uvedena korekce až 2,04. Nejnižší korekci jsem zaznamenal u chodbového měřidla a to 0,77. Ještě poznámka : bydlím v posledním patře v domě s plochou střechou bez zateplení domu. Kompletní výměna oken atd. u mne proběhla před 2 roky. A tedy ten dotaz :

  1. Jakým způsobem se stanovuje korekce ?
  2. Je vůbec možné aby bylo reálné navýšení ceny proti průměru přes 60 % ?

Děkuji za odpověď.

  • vyúčtování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 26. Duben 2020 - 15:57

Neptejte se nás. My o korekcích ve vašem domě nic netušíme. Zeptejte se na to poskytovatele služby „vytápění“- tím je SVJ.

Podle § 1200 NOZ platí, že ve stanovách je povinně uveden výčet všech poskytovaných služeb a způsob jejich rozúčtování. Jsou-li použity nějaké korekce, je SVJ povinno dát Vám k nahlédnutí hodnoty korekcí pro všechny místnosti v domě. Jsou také povinni seznámit Vás s podrobným postupem rozúčtování (krok po kroku), není-li to ve stanovách uvedeno dostatečně jednoznačně, určitě a srozumitelně.

Také by Vám pomohlo, kdybyste si mohl porovnat rozúčtování služby „vytápění“ v předchozích letech. Tak nejrychleji zjistíte zda se něco změnilo, nebo zda někdo udělal chybu v psaní či v počtech.

Justitianus

Vložil AsiTak, 26. Duben 2020 - 22:04

1. Je třeba sledovat měrné spotřeby (Kč/m2) SVJ a bytu a to před korekci a po korekci. Korekce je oprava výpočtu nákladu bytu na vytápění jestliže měrná spotřeba (Kč/m2) bytu před korekci mimo korekční interval tj. buď pod dolní hranici nebo nad horní hranici. Je-li pod dolní hranicí pak je náklad navýšen nebo nad horní hranicí náklad je snížen. Korekční interval se počítá z měrné spotřeby (Kč/m2) domu. Je-li u vás je to 288 Kč/m2 pak dolní hranice je 288×0,8 =230,4 Kč/m2 a horní hranice je 288×2,0 =576 Kč/m2. Píšete že měrná spotřeba (Kč/m2) bytu po korekci je 471 Kč/m2 Tato hodnota nekoresponduje uvedeným výpočtem. Něco tam bude jinak, než píšete. Zveřejněte tyto hodnoty z vyúčtování a zkusím to zkontrolovat! Započitatelná plocha bytu, Započitatelná plocha SVJ (domu), celková částka nákladů vytápění SVJ (domu), % podílu základní složky a spotřební složky z celkového nákladu, náměr odběru spotřeby spotřební složky (počty „dílků měření“) za byt a za celé SVJ (domu). Hodnota za byt je pouze hodnota vašeho bytu.

Vložil sadat (bez ověření), 28. Duben 2020 - 21:08

Dobrý den , děkuji za odpověď. Chtěl jsem vložit odpověď i s přílohou vyúčtování tepla, ale přílohy nelze vložit. Mohu vám tedy poslat pdf dokument na mail, jestli mohu. Můj mail : sadat@volny.cz Děkuji. Pavel Šanda

Vložil OZ (bez ověření), 26. Duben 2020 - 16:00

„Podle § 1200 NOZ platí, že ve stanovách je povinně uveden výčet všech poskytovaných služeb“

Nic takového v § 1200 OZ stanoveno není.

Vložil Justitianus, 26. Duben 2020 - 18:41

Pane OZ, měl byste plnou pravdu, kdyby poskytování služeb a přijímání služeb bylo zcela dobrovolné. A kdyby záleželo pouze na ujednání mezi SVJ a jednotlivým vlastníkem jednotky, zda tu kterou službu bude odebírat a hradit, nebo nebude.

V takovém případě byste se jistě obešel bez výčtu služeb ve stanovách. Dopadlo by to takto:

Pan Krampelík odmítl službu „provoz výtahu“, protože je sportovec a do schodů vždy vybíhá na jeden nádech.
Paní Maštaříková nebude odebírat službu „osvětlení společných prostor“, protože sama nechodí ven a je skoro slepá, takže jí osvětlení stejně není k ničemu.
Pan Humpáček se rozhodl, že nebude odebírat službu „poskytování teplé vody“, protože se sprchuje v práci, a vodu na mytí rukou a čistění zubů může mít i studenou.
A tak dále.

Snad Vám, pane OZ, neušlo, že neexistuje právní předpis, který by vlastníkům jednotek ukládal odebírat všechny ty služby, které ve Vašem SVJ jsou poskytovány. Existuje jediný způsob jak zajistit, aby vlastníci jednotek povinně a všichni a bez remcání odebírali a hradili poskytované služby. Ten způsob – to je soukromoprávní smlouva sui generis, nazývaná stanovy. (Případně Prohlášení, neboť to obsahuje náležitosti stanov již dávno před vznikem SVJ. K tomu viz § 1166 odst. 2 NOZ.)

Pouze stanovy (nebo prohlášení) mohou zajistit, aby seznam tam uvedených služeb byl kompletně závazný pro každého vlastníka jednotky, ať se mu ty služby líbí nebo nelíbí. Seznam služeb ve stanovách platí automaticky i pro nabyvatele jednotky, neboť odběr těchto služeb uvedený ve stanovách je povinnost, kterou si měl a mohl zjistit předem a která na něj proto přechází s nabytím vlastnictví jednotky. K tomu viz § 1176 NOZ.

Justitianus

Vložil Zdenek 22, 26. Duben 2020 - 18:28

Pokud § 1200/2/g stanoví, že jednou z povinných náležitostí stanov jsou mj. pravidla pro úhradu cen (všech) služeb, pak tam musí být uvedeny všechny služby a k nim odpovídající pravidla.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".