Vyúčtování služby související s užíváním bytové jednotky, když SVJ nemá zatím k dispozici fakturu od dodavatele

Vložil Honza B (bez ověření), 18. Březen 2023 - 22:54 ::

SVJ, ve kterém mám jednotku a kde jediným významným nákladem k rozúčtování služeb je spotřeba elektřiny (v domě jsou instalována tepelná čerpadla, která ohřívají vodu pro dodávku tepla i teplé vody do jednotek a dům má vlastní studnu i DČOV) a předseda SVJ tvrdí, že vyúčtování bude provedeno až obdrží první zúčtovací fakturu od dodavatele elektřiny (SVJ vzniklo v 8/2022, takže toto bude první vyúčtování služeb pro vlastníky jednotek), tj. nedodrží termín 4 měsíců od konce roku pro vyhotovení a předání vyúčtování. Dle mého názoru předseda SVJ pochybil, protože měl provést samoodečet stavu elektroměrů k 31.12.2022 a tím by zúčtovací fakturu pro provedení rozúčtování nákladů na elektřinu měl včas k dispozici. Je někde legislativně řešen takový případ, tj. zda je SVJ povinno zahrnout do vyúčtování služeb jen ty náklady, kde nemá k dispozici zúčtovací fakturu od příslušného dodavatele? A zbývající služby, kde nebude mít zúčtovací fakturu, vyúčtovat vlastníkům až další rok případně mimořádně v průběhu roku, až tu fakturu obdrží. Děkuji za zkušenost.

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Krupp, 19. Březen 2023 - 22:39

Kdybyste provedli odečet zítra a požádali o fakturu k 20.3., tak dostanete fakturu k 20.3. a bude to trvat tak týden. Jestli ji budete chtít k 31.3., tak to udělejte k 31.3. Další vyúčtování můžete provést třeba k 31.12.2023, pokud se nedohodnete jinak. Nehledejte zbytečné problémy.

Vložil § (bez ověření), 19. Březen 2023 - 0:19

Je důležité to, co napsal Justitianus, a to, jak je definované zůčtovací období. U nás máme takový případ s plynem. Zúčtovací období máme od 1. ledna do 31. prosince. Vyúčtování plynu od dodavatele je u nás v červenci. Z uvedeného důvodu děláme samoodečet a žádáme o mimořádné vyúčtování ke konci prosince. Jelikož jste nové svj váš předseda zkušenost nemá, tak třeba ani neví, že je to možné. Nebral bych to jako pochybení, spíše jako neznalost. Je potřeba zjistit u dodavatele elektřiny, kdy svj to vyúčtování obdrží. Pokud to bude až někdy třeba v červenci a není to v souladu se zůčtovacím obdobím, tak ten samoodečet lze ještě udělat. Tohle v legislativě nehledejte. V nejhorším případě to vyúčtování obdržíte po uplynutí termínu 4 měsíců. Já osobně bych to nehrotil, spíše bych promluvil s předsedou, aby v příštím roce potřebnou fakturu včas zajistil a probral bych s nim, jak je možné to udělat. Osobně bych vyúčtování jakékoliv služby nepřekládal do dalšího roku. Takový je můj názor. Svůj názor ovšem nepokládám za dogma a nikomu svůj názor nevnucuji.

Vložil Justitianus, 18. Březen 2023 - 23:39

Ono o Vás něco říká už to, že jste napsal nadpis na čtyři řádky.

Zásadní dotaz zní: jak je definováno zúčtovací období?

Justitianus

Vložil Honza B (bez ověření), 19. Březen 2023 - 8:43

Ale pokud stanovy daného SVJ zúčtovací období přímo nedefinuje, pouze obecně hovoří o vyúčtování do 4 měsíců od konce zúčtovacího období?

Vložil Justitianus, 19. Březen 2023 - 12:19
  • Honza B: „Ale pokud stanovy daného SVJ zúčtovací období přímo nedefinuje …“

Pak máte vadné stanovy. Napsali je hlupáci a schválili je hlupáci. Vyřešeno. Rád jsem Vám poradil.

  • * (bez ověření): „Bral bych to tedy tak, jak se obecně dělá účetní závěrka.“

Věřte že nikoho nezajímá jak byste to bral Vy.

Nabízí se jakýkoliv časový úsek, který musí končit nejpozději dne 31. července (protože zúčtovací období nepochybně započalo od 08/2022 a ze zákona nesmí být delší než jeden rok). V tom případě platí, že vyúčtování služeb musí být doručeno do čtyř měsíců, to jest do dne 30. listopadu 2023. To je vše, co se dnes dá o věci říci.

Justitianus

Vložil * (bez ověření), 19. Březen 2023 - 9:03

Bral bych to tedy tak, jak se obecně dělá účetní závěrka. Od 1.1 do 31.12.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".