Výtah - výměna hydraulického oleje

Vložil KF (bez ověření), 15. Říjen 2018 - 14:06 ::

Dobrý den, tímto bych chtěla konzultovat výdaj spojený s výtahem, o kterém si nejsem jistá, zda by měl být rozúčtován nájemníkům jednotlivých bytů či je to náklad vlastníka domu:

V centrále hydraulického výtahu byl vyměněn hydraulický olej. Podle běžné metodiky spadá olej bod maziva a oleje, což si platí nájemníci sami. Ovšem tato výměna není běžná, dělá se cca 1× za 10 let a bez ní by údajně výtah nebyl dále provozuschopný. Odpovídá tomu i cena, cca 25 tis. Kč za výtah obsluhující 4 patra – z tohoto pohledu mi přijde, že by tuto „opravu“ měl platit vlastník domu.

Předem děkuji za radu či názor.

KF

  • výtah

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Jan77 (bez ověření), 16. Říjen 2018 - 19:50

Dobrý den,

můžete prosím uvést dle jakého předpisu spadá „olej bod maziva a oleje“ do položek, které si hradí nájemce sám?

Relevantní by mohlo být nařízení vlády č 308/2015, v něm to nevidím. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308

Ještě mě tady napadá, že to myslíte jako součást služby „provoz výtahu“ ? – dle zákona o službách?

Vložil Jarda_, 17. Říjen 2018 - 23:50

Pokud to neni v 308/2015 tak to podle me nelze pozadovat po najemnikovi, pokud to s nim nebylo dohodnuto jiz v najemni smlouve.

Vložil KF (bez ověření), 17. Říjen 2018 - 9:55

Ano myslím to jako součást služby „provoz výtahu“.

Bohužel žádný zákon nestanovuje přesný výčet položek týkajících se výtahu, které jdou k úhradě nájemníkům, proto jsem na vážkách jak tuto výměnu oleje pojmout.

Zákon o službách adresně vylučuje pouze revize zařízení – pokud bych to tedy brala podle toho, uhradili by výměnu oleje nájemníci.

Ale na druhou stranu pokud bych brala výměnu oleje jako nezbytný předpoklad bezpečného a funkčního technického zařízení, hradil by ho majitel domu. Navíc se podle mě nejedná o běžnou údržbu, když se interval výměny pohybuje 10 let a více…

KF

Vložil VÝTAHY SERVER -..., 13. Únor 2019 - 13:14

Nejsme odborníci na rozúčtovávání, ale pokud bychom pronájem bytu s výtahem přirovnali například k dlouhodobému pronájmu automobilu, tak bychom pod „náklady na provoz“ očekávali pouze to co je nutné pro „provoz“ plně funkčního automobilu – tedy benzín a max. kapalinu do ostřikovačů. Rozhodně ne výměnu oleje v motoru. O tu se musí postarat majitel vozu jelikož bez toho by auto nebylo plně funkční a nemohl by nám ho tedy pronajímat. :o)

Vložil Jr. (bez ověření), 16. Říjen 2018 - 15:41

Uvádíte, že máte v účtování bod olej a maziva a toto si platí nájemníci. Myslím, že je to současně i odpověď na Váš dotaz. Pokud by se měnila nějaká větší součástka výtahu – ve Vašem případě se nabízí nějaké to olejové čerpadlo, tak toto by mělo již jít za vlastníkem domu.

Vložil VN (bez ověření), 16. Říjen 2018 - 13:47

Každopádně by tento náklad měl být v nějaké formě přenesen na vlastníky bytů. No a pak záleží na tom co má vlastník bytu domluveno se svým nájemcem v nájemní smlouvě.

Vložil Anonymousgjkk (bez ověření), 15. Říjen 2018 - 19:39

Výměna by měla již z dlouhodobých záloh. Po 5 letech se děla kontrola oleje. Zřídka se mění. Výměnu nám dělají za 15 tisíc Kč

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".