Vyrovnání ve Smlouvě o výstavbě

Vložil Anonymous, 8. Září 2009 - 22:00 ::

Hezký den, můžete poradit? Jsme SVJ, kdy jeden z vlastníků chce uskutečnit přístavbu na dvoře a stavební úpravy ve společných částech domu,jimiž si zvětší obytnou plochu, kterou dosud vlastní.Sepisujeme Smlouvu o výstavbě a není mi jasné, jakým způsobem se s námi – ostatním vlastníky – má vyrovnat za odkoupené podíly na domě. Má nám proplatit přesný počet m2 stávajích společných částí domu a pozemku, které odkupuje, anebo počet m2 nové obytné plochy, kterou svými stavebními úpravami získá a která odpovídá velikosti podílu, jenž mu ostatní přenechávají? Na dvoře, který je ovšem veden jako zastavěná plocha, chce mít přístavbu až do 2NP, takže tady získává cca 50m2 obytné plochy,která v současnosti vůbec neexistuje. On si s ní ale zvětší svůj podíl na domě o slušná procenta. Jak se toto má správně vyřešit? A jaké údaje žádá katastr nemovitostí zároveň se Smlouvou o výstavbě,aby mohl posoudit, zda kupní cena za m2 odpovídá ceně v místě a čase obvyklé? Aneb opět – co zajímá katastr: velikost podílu vyjádřená v procentech a m2 nově vytvořené obytné plochy,nebo počet stávajících m2, které fakticky prodáváme? Děkuje Evelína

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 9. Září 2009 - 13:27

    Evelíno,

    zde jde snad o dvě různé věci (které mohou být v jedné smlouvě):
    a) přístavba k současné stavbě (pozemek a stavební části budovy budou v podílovém spoluvlastnictví, vzniklá jednotka bude ve výlučném vlastnictví stavebníka)
    b) prodej části společných částí domu stavebníkovi (a jejich přestavba).
    Napřed vyčíslíte, jak se změní spoluvlastnické podíly při změně podlahových ploch jednotek po prodeji a přístavbě. Pak podle stejného klíče upravíte i podíly na společném pozemku. Cena, jak bylo řečeno, je věcí dohody všech. Nelze dát obecný návod.

    lake

    Vložil Evelína K. (bez ověření), 9. Září 2009 - 14:30

    Děkuji za odpověď,problém mně ale ještě stále není jasný. Na nějaké orientační ceně jsme se už v rámci SVJ dohodli.Zatím ne závazně. Naštěstí, protože dle mého názoru je velmi nízká.Byla stanovena v době, kdy vůbec nebyla známá velikost změny podílů na domě.Dotyčný vlastník ji přesto stále vyžaduje a navíc se hádá o každý m2. Nechce třeba proplatit schodišťový prostor v domě, který chce rovněž zabrat a stavebně přeměnit na obytnou plochu. Už mě nebaví se s ním neustále handrkovat, a tak mne napadlo, zda na to není nějaký jednoduchý klíč, který třeba používá ke kontrole ceny a vyměření daně katastr nemovitostí. Jestli se jednoduše nemají spočítat všechny m2 nově vytvořené obytné plochy, které odpovídají změně podílu, a na ty se stanoví jednotná smluvní cena při vyrovnání.Katastr asi takto potom také kontroluje a vyměřuje daň.Nebo nevíte, prosím, jak tohle je? Děkuje Evelína

    Vložil Anonyms (bez ověření), 9. Září 2009 - 2:37

    Jedná se o cenu smluvní a tedy záleží jen na vaší dohodě. Neexistuje něco jako „správná cena“, stejně tak, jako neexistuje správná cena půl kilogramu salámu. Můžete tedy zohlednit všechny klady a zápory, které tomu jednomu vlastníkovi a ostatním vlastníkům celá věc přinese a to nyní o budoucnosti, jaká je nabídka a poptávka apod. A nebo si můžete třeba hodit kostkou…

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 9. Září 2009 - 7:20

    Asi bych to řešil tak, že příslušná část pozemku bude vyjmuta ze společného vlastnictví, každý majitel pak prodá svůj podíl na takto vzniklém pozemku ve spoluvlastnictví. Zároveň lze uzavřít smlouvu o výstavbě. Pak musí být vyhotoveno nové prohlášení vlastníka s přepočtenými podíly.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".