Výměna vodoměrů versus zákony

Vložil pavlasek35, 15. Listopad 2012 - 20:32 ::

Výměna vodoměrů v bytovém domě SVJ – Jsme povinni podle příslušných zákonů provést výměnu vodoměrů, když na schůzi shromáždění SVJ bylo 100% majitelů bytů schváleno, aby se vodoměry neměnily,protože provádíme každý měsíc pravidelně odečet a porovnání součtu odečtu bytových vodoměrů a hlavního,(patního), podle kterého je nám spotřeba domu účtována a zjištěný rozdíl je vždy menší, než je uvedená tolerance vodoměrů? Z důvodu stáří vodoměru na TUV 5a1/4 roku správce odmítá tímto způsobem vyúčtování provést. Děkuji za informaci.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil MIKY117 (bez ověření), 1. Říjen 2014 - 19:27

    Dobrý den, pokud jsem to správně pochopil, tak v našem případě – bytový dům o čtyřech bytech, kdy máme smlouvu na dodávku vody přímo na nás a ne přes jakékoliv SVJ a vodoměry jsme si pořídili sami, jelikož dostaneme vždy 1 x za rok od Vodovodů fakturu s jedinou částkou a tu si sami rozdělíme, tak my nemusíme naše vodoměry cejchovat nebo měnit – je naše věc, jak fakturu zaplatíme. Je to tak? Děkuji.

    Vložil AnazuZ, 6. Prosinec 2012 - 10:05

    Dobrý den,
    dovolím si zde napsat toto:
    Citace zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii
    §1 účel zákona
    Účelem zákona je úprava práv a povinností fyzických osob, které jsou podnikateli, a právnických osob ( dále jen "subjekty") a orgánů státní správy, a to v rozsahu potřebném k zajištění jednotnosti a správnosti měřidel a měření.

    §3 Měřidla
    (3) Stanovená měřidla jsou měřidla, které Ministerstvo průmyslu a obchodu ( dále jen "ministerstvo") stanoví vyhláško k povinnému ověřování s ohledem na jejich význam.

    §11 Používání měřidel
    (1)Stanovené měřidlo může být používáno pro daný účel jen po dobu platnosti provedeného ověření.
    (2)Český metrologický institut je oprávněn zjášťovat u uživatelů plnění povinností předkládat stanovená měřidla k ověření. Zjistlí-li, že je používáno stanovené měřidlo bez platného ověření, měřidlo zaplombuje nebo zruší úřední značku.

    §18 úkoly subjektů
    a) vedou evidenci používaných stanovených měřidel podléhající novému ověření s datem posledního ověření a předkládají tato měřidla k ověření.

    §23 pokuty subjektům
    (1) Úřad může uložit pokutu až do výše 1 milionu korun subjektu, který
    b)použil stanovené měřidlo bez platného ověření k účelu, pro který byl předmětný druh měřidla vyhlášeno jako stanovený
    f) Neplní povinnosti stanové v §18

    ------------------------------------------------------------------------
    Vyhláška 345/2002 Sb, kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu

    §2 Schválení typu a ověřování
    Schválení typu a ovětování podléhají měřidla, jejichž druhy jsou uvedeny v příloze.

    příloha
    bod 1.3.9 Měřidla protečeného množství vody
    a) na studenou vodu 6 let
    b) na teplou vodu 4 roky
    e) vodoměry na studenou a teplou vodu, používané pouze k rozúčtování nákladů konečným spotřebitelům.

    Z čehož vyplývají následující odpovědi na Vaše dotazy:

    Ano výměna vodoměrů je povinná, a je to povinnost družstva, SVJ, městských částí
    Ne - nemůžete si odsouhlasit ani do stanov, tak mezi soubou, že vodoměry nevyměníte - je to protizákonné.
    Z čehož plyne, že pokud by přišla kontrola z ČMI (Český metrologický institut), tak přijde na družstvo, SVJ, státní správu atd. a ne na jednotlivce, a bude chtít předložit evidenci a ověření vodoměrů. Pokud toto nepředložíte, můžete dostat pokutu. Jak vyplývá ze zákona.

    Dále ze zákona vyplývá, že vlastníkem, nemůže být jednotlivec ( majitel bytu ).

    Nechcete dát částku v řádech sto tisíců na výměnu vodoměrů, ale dát peníze, na případnou pokutu vám líto není?

    Kdyby vás někdo udal ČMI - nedej Bůh - stačí, aby vznikly časem rozdíly, jakákoliv pochybnosti, nesrovnalosti, což se může stát, tak ten soud, spor prohrajete, protože nedodržujete zákon !!!

    Správce se brání oprávněně, protože si je vědom zákona.

    OMLOUVÁM SE ZA DLOUHÝ PŘÍSPĚVEK, ALE BEZ CITACE PŘÍSLUŠNÝCH ZÁKONŮ, SI MYSLÍM, ŽE BY SE ODPOVĚĎ NEOBEŠLA.
    DĚKUJI ZA POCHOPENÍ

    Vložil lake, 12. Prosinec 2012 - 10:04

    • Anazuz napsala: "Ano výměna vodoměrů je povinná, a je to povinnost družstva, SVJ, městských částí ..."
    Toto je nesmyslné tvrzení. Anazuz nezná zákon. Podle § 11 odst. 1 zákona č. 505/1990 platí: "Stanovených měřidel může být používáno pro daný účel jen po dobu platnosti provedeného ověření. Novému ověření však tato měřidla již nepodléhají, pokud prokazatelně přestala být užívána k účelům, pro které byla vyhlášena jako stanovená.". Zákon tedy neukládá ověřovat vodoměry, ani pořizovat si nové, pokud nejsou užívány. A o to zde v celé této diskusi jde. Jestliže shromáždění rozhodlo, že vodoměry nebudou znovu ověřeny, pak je tím automaticky vyloučilo z měření a rozúčtování proteklé vody. Pro vlastníky, SVJ ani pro družstvo tím ale žádná povinnost "vyměnit vodoměry" nevzniká.

    • Anazuz napsala: "Ne - nemůžete si odsouhlasit ani do stanov, tak mezi soubou, že vodoměry nevyměníte - je to protizákonné."
    Opět nepodložený nesmysl. Takové rozhodnutí je v souladu se zákonem, je zcela v pravomoci shromáždění a zavazuje i SVJ - právnickou osobu. Vlastníci jednotek se samozřejmě mohou usnést, že vodoměry nevymění. Rozúčtovatel (SVJ či družstvo) se musí podle toho zařídit: buď si SVJ pořídí a namontuje vodoměry vlastní, ověřené, nebo prostě přestane používat neověřené vodoměry k rozúčtování. Právě takto zareagoval správce domu tazatele: odmítl podle náměrů rozúčtovat. Neporuší tedy zákon. To je vše.

    • Anazuz napsala: "Dále ze zákona vyplývá, že vlastníkem, nemůže být jednotlivec (majitel bytu)".
    To je třetí a největší nesmysl paní Anazuz. V tomto státě je nejspíše minimálně 10000 až 20000 domů (odhad), v nichž vodoměry jsou ve vlastnictví vlastníků jednotek. Co si o tom myslí Anazuz je zcela bezvýznamné. Rozhodující je obsah Prohlášení vlastníka.

    lake

    Vložil lake, 16. Listopad 2012 - 9:22

    Pane Pavlásku, nejste v žádném případě povinni provést výměnu vodoměrů. Zákon nic takového nenařizuje. Zákon č. 505/1990 Sb. o metrologii pouze zakazuje používat neověřená měřidla v závazkových vztazích.

    Jestliže máte namontované vodoměry s „prošlým“ ověřením, pak to znamená pro SVJ pouze to, že rozúčtování vody za rok 2012 nelze provést podle náměrů, nýbrž je třeba postupovat jinak. Možné způsoby rozúčtování TUV jsou dány platnou vyhláškou, rozúčtování SV máte mít schváleno shromážděním podle § 11 odst. 4 ZoVB.

    Správce zřejmě ví, že měřidla v domě nejsou ověřená, a z opatrnosti nechce mít nic společného s rozúčtováním podle jejich náměrů. Proti tomu nelze nic namítat – pokuta podle zákona č. 505/1990 Sb. je do výše 1 milionu Kč. Riziko pokuty ovšem nese vždy poskytovatel služby, tedy nejspíše SVJ. Nikoliv správce, který pouze připravuje rozúčtování z dodaných čísel.

    lake

    Vložil pavlasek35, 18. Listopad 2012 - 20:14

    Ptám se proto, že SVJ je vlastně právnický subjekt a ten je znění zákona asi povinen dodržovat. Správce nám vyúčtování odmítl podle dodaných odečtů spotřeb provést a rozhodl, že provede vyúčtování podle osob, což je pro nás vzhledem k velkým rozdílům spotřeb naprosto nepřijatelný a nespravedlivý způsob! Uvažujeme předat vodoměry jednotlivým majitelům bytů do vlastnictví, takže by nebyly společným majetkem SVJ ale soukromým majetkem, tím by se nesmyslné znění uvedenéh zákona na ně nevztahovalo a správce by asi musel provést vyúčtování podle našich podkladů. Není to hloupost? Samozřejmě bychom museli doplnit a nechat schválit doplnění stanov o povinnost přístupu k vodoměru, povinnost výměny když se porouchá, nebo společné výměny všech atd. atd. My jsme dosud chápali znění uvedeného zákona, že se vztahuje pouze na dodavatele vody a rozhodující je hlavní vodoměr, který musí být stoprocentně v pořádku, protože se podle něj platí, což je samozřejmě i v zájmu dodavatele, aby neprodělal. Jinak děkuji za předcházející a případně následnou informaci. pavlasek

    Vložil lake, 18. Listopad 2012 - 22:53

    Pane Pavlásku, soudím, že jste neporozuměl: ono vůbec nezáleží na tom, zda vodoměry jsou ve vlastnictví SVJ, nebo vlastníků jednotek, nebo vašeho správce, nebo Zelené příšery. Na podstatě správního deliktu se tím nic nemění.

    Zákon poruší ten, kdo náměry neověřených stanovených měřidel (vodoměrů) použije v závazkových vztazích (při dodávkách zboží nebo služeb). Službu „dodávka vody“ v domě většinou zajišťuje SVJ. Pokutu tedy dostane SVJ.

    Rozúčtovat náklady na vodu můžete sami. Správce k tomu nepotřebujete. Postačí počítač s programem Excel nebo Calc, v nouzi postačí i kalkulačka, tužka a kus papíru. Do hodiny je to hotovo. Správci pouze oznámíte částky, které má zúčtovat proti zaplaceným zálohám.

    Ale pro příští rok si raději nechte namontovat ověřené vodoměry. A buďte rádi, že máte správce, který vás upozorňuje na chyby.

    lake

    Vložil pavlasek35, 21. Listopad 2012 - 11:11

    Když na různých místech čtu tolik pro a proti, ano a ne, může se a nesmí se, tak je to pro mě jako ne-právníka pořádnej guláš. Už jsme se rozhodli výměnu vodoměrů v příštím roce provést, abychom naplnili byť podle nás nesmyslné znění zákona a vyhnuli se případným restrikcím. Skutečně jsem asi neporozuměl. Píšete, že „zákon poruší ten, kdo náměry neověřených stanovených měřidel (vodoměrů) použije v závazkových vztazích (při dodávkách zboží nebo služeb). Službu „dodávka vody“ v domě většinou zajišťuje SVJ. Pokutu tedy dostane SVJ“. Nejsem právník, takže vás asi rozčílím, ale myslím, že dodávku vody pro dům zajíšťují vodovody a kanalizace a my, jako vlastníci bytových jednotek, protože jsme nechtěli rozúčtovávat spotřebu podle osob v bytě, nebo i jinak, jsme si nainstalovali vodoměry pro spravedlivější rozúčtování spotřeby domu, která je měřena hlavním vodoměrem, který je ve vlastnictví dodavatele vody a na kterého se uvedené znění zákona plně vztahuje. Úvaha o převedení vodoměrů do vlastnictví vznikla z textu, který nám zaslal správce : „…Z toho vyplývá, že při účtování dodávané studené i teplé vody je třeba používat platně ověřené vodoměry. Tato povinnost se týká právnických osob, fyzických osob podnikajících a orgánů státní správy. Stavební bytové družstvo či Sdružení vlastníků bytů je takovým subjektem, pro který je zákon o metrologii závazný“. Takže jsme usoudili, že se soukromých osob zřejmě netýká. Provádíme odečet každý měsíc a současné 5 roků staré vodoměry nám vykazují PODSTATNĚ menší rozdíly, než když byly nové, proto se výměně tolik bráníme. Pravidelnou měsíční kontrolou už jsme si zachránili hodně pomalu proleklých kubíků vody. Většina dostupných vodoměrů uvádí pro svislou polohu rozběhový průtok 5–8 litrů/hod. , což představuje 3 až 5 m3 za měsíc, který potom platí všichni, žádný zákon je samozřejmě neochrání. Proto nechápu, proč zákon strká nos do soukromého jednání a majetku vlastníků. Ale jako laik mám asi právo nechápat. Pokud mi ještě k tomuto něco sdělíte, budu rád. pavlasek

    Vložil lake, 21. Listopad 2012 - 16:19

    Pavlasek35 napsal: „Nejsem právník, takže vás asi rozčílím, ale myslím, že dodávku vody pro dům zajíšťují vodovody a kanalizace …“

    Pane Pavlásku, nerozčílil jste mne. Máte naprostou pravdu, ale tato pravda je pro věc zcela bezvýznamná. Nebavíme se zde o dodávce vody do domu, ani o patním (fakturačním) vodoměru. Ten je jistě ověřen. Bavíme se o bytových vodoměrech.

    Pletete si dodávku pitné vody (to je vztah dodavatel-odběratel) se zajišťováním služby „poskytování vody“ uvnitř domu (to je vztah odběratel – konečný spotřebitel). Konečnými spotřebiteli jsou vlastníci jednotek. Kdo je odběratel byste měl upřesnit.

    Jestliže odběratelem je SVJ, má k tomu uzavřenu smlouvu o odběru vody a odvádění splaškových vod, vybírá zálohy a doplatky, rozúčtuje náklady – pak se na společenství vztahuje zákonná povinnost používat při tom stanovená (ověřená) měřidla. O tom se zde po celou dobu bavíme.

    Jestliže ve Vašem domě nezajišťuje tuto službu SVJ – pak pak se na společenství samozřejmě nevztahuje zákonná povinnost používat stanovená (ověřená) měřidla.

    Napište tedy laskavě kdo je smluvním partnerem dodavatele vody. Zmínil jste se o „soukromých osobách“. Chcete asi říci, že vodárny a vlastník kanalizace uzavřely smlouvu s třiceti vlastníky jednotek? Nebo práva a povinnosti z dřívějších smluv (uzavřených původním vlastníkem) přešly na nabyvatele jednotek ze zákona?

    lake

    Vložil pavlasek35, 21. Listopad 2012 - 18:02

    Smluvním partnerem pro dodávku vody i tepla pro naše SVJ je družstvo, které je naším správcem, takže ač nerad, teprve nyní začínám chápat, že jsme i my povinni dodržovat tento zákon o používání ověřených měřidel a výměny provádět.Proto nás do výměny správce tlačí. Píšu povinni, ale neradi, protože trpkost nad nesmyslností ve mně zůstává a o zákonodárcích si myslím svoje. (A to nejen v tomto případě!). Děkuji Vám za poskytnuté informace, asi ten svůj selský rozum, kterým jsem se doposud většinou řídil budu muset patřičně přizpůsobovat podivnému rozumu zákonodárců:-(. Přeji hezký večer. pavlasek

    Vložil Pavel, 18. Listopad 2012 - 23:06

    Pokud jsou vodoměry ve vlastnictví jednotlivých členů SVJ, tak je velmi problematické členy SVJ nutit k jejich výměně podle platnosti cejchů. Rozhodně doporučuji, aby vodoměry a ITN byly jako společná část domu. A ještě lépe, aby byly s dálkovým odečtem.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil AnonymousLeopold Wolf (bez ověření), 14. Leden 2014 - 12:33

    Dobrý den.Kdo asi má zájem na periodické výměně a straší sankcemi? Vodoměry byt. poměr. je neekonomické měnit, když se v domě domluvíme a necháme staré. Zaplatíme dodanou vodu dodavateli, rozůčtování se provede podle byt. měřidel a poměrem spotřeby se rozůčtuje případný rozdíl odečtený na patních vodoměrech. Mám několik vyměněných vodoměrů a jsou naprosto v pořádku.Přes to, že byly moje a zaplatil jsem je, nechtěla mi je inst firma dát. Na co je tak vehementně potřebuje? Při poslední „zákonné " výměně je sebrala všem, jen já si je musel opět tvrdě vymoci. Výměna nebo ponechání "starých“ je věcí vlastníků a strašení nějakými sankcemi a případnými poruchami měřidel je směšné, ale inst. firmám se to vyplácí. Nedej Bože aby totéž začal dělat ČEZ s podružnými elměry v řadových garážích. Jde o kšeft. Od té doby, co vznikly SVBJ tak se se „zákonnými“ výměnami a revizemi jak se říká „roztrhl pytel“. Ve finančním fondu na opravy je peněz dost a lidi to ani nepocítí, když jim občas něco zejména ve společných prostorách domu vyměníme.

    Vložil lake, 18. Listopad 2012 - 23:47

    Doplním – existuje více možností:

    • vodoměry ve vlastnictví SVJ,
    • vodoměry jako společné technické zařízení domu,
    • vodoměry ve vlastnictví třetí strany (leasing měřidel).

    Existuje čtvrtá možnost, ovšem je naprosto nevhodná a technicky nesmyslná: vodoměry ve vlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek.

    Ono není pouze problematické členy SVJ nutit k jejich výměně. Je to přímo nemožné, protože žádný celostátně platný právní předpis nenařizuje vlastníkovi jednotky, aby svůj vodoměr nechal metrologicky ověřit. Ani SVJ nemůže takovou povinnost uložit a vymáhat, není-li to zakotveno ve stanovách. Což většinou není.

    lake

    Vložil Janda (bez ověření), 20. Listopad 2012 - 8:43

    Jako teoretické úvahy, jak by věci být mohly, jsou Vaše úvahy dobré.

    A teď podle práva: leasing měřidel, stejně tak jako vodoměry ve vlastnictví SVJ, jste si vymyslel (musel byste totiž připustit jako možné i leasing oken a okna ve vlastnictví SVJ ad.). Takže zůstávají, podle zákona, dvě možnosti:

    • Vodoměry jako společné technické zařízení domu (jsou součástí trubky před vodoměrem)

    a

    • vodoměry ve vlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek (jsou součástí trubky za vodoměrem).

    Stejně je možné akademicky spekulovat, čí jsou uzavírací ventily před vodoměrem a za vodoměrem (určitě navrhnete jako možnosti leasing ventilů a ventily ve vlastnictví SVJ).

    Vložil lake, 20. Listopad 2012 - 17:05

    Jando, proč plácáte nesmysly? O tom co je v souladu se zákonem nevíte nic.

    Je zcela běžné, že firma na klíč namontuje své indikátory, garantuje jejich životnost 10 roků, zaváže se je po tuto dobu opravovat a udržovat v provozu. Vy na oplátku s nimi podepisujete desetiletou smlouvu na odečítání a rozúčtování nákladů.

    Obdobně to funguje u vodoměrů: jejich vlastníkem je externí rozúčtovatel, který garantuje pravidelnou výměnu za metrologicky ověřená měřidla. Podmínkou je opět podpis dlouhodobé smlouvy o odečtu a rozúčtování. Nepište o věcech, o kterých nevíte nic.

    Stejně tak je naprosto normální, aby SVJ (které poskytuje dodávku tepla a vody) pořídílo k tomu vlastní indikátory nebo vodoměry. Nikdo pak nebude SVJ kafrat do toho zda smí svůj vodoměr vyměnit nebo nahradit za radiový typ. Doma také máte plynoměr, který je ve vlastnictví dodavatele, a elektroměr, který je ve vlastnictví dodavatele.

    Nepište o věcech, o kterých nevíte nic, všichni ztrácíme tím plácáním čas.

    lake

    Vložil Vodník (bez ověření), 21. Listopad 2012 - 9:40

    „Doma také máte plynoměr, který je ve vlastnictví dodavatele, a elektroměr, který je ve vlastnictví dodavatele.“

    A přesně v tom tkví rozdíl: Plynoměr a elektroměr jsou ve vlastnictví dodavatele, tj. nejsou ve vlastnictví vlastníka bytu. Vlastník bytu si může za fakturační elektromě či plynoměr namontovat další měřidla.

    Společenství vlastníků dodavatelem vody není (ledaže by vlastnilo domovní studnu s domovní úpravnou vody), společenství vlastníků je pouze rozúčtovatelem.

    Vodoměry (bytové) nejsou ve vlastnictví dodavatele.

    Vložil lake, 21. Listopad 2012 - 11:53

    Vodníku,
    na hloupé příspěvky většinou neodpovídám, ale Váš je tak hloupý, že činím výjimku.

    Žádný celostátně platný právní předpis nazakazuje SVJ, aby si pořídilo do svého vlastnictví indikátory (IRTN), vodoměry, podružné elektroměry v domě.

    Vlastnictví indikátorů a měřidel nemá naprosto žádnou spojitost s tím, zda SVJ je dodavatelem. To je Vaše mylná doměnka, ničím nepodložená. Zda SVJ rozúčtuje podle vlastních indikátorů, kalorimetrů. elektroměrů či vodoměrů je vnitřní věcí každého SVJ. Vy jim do toho kafrat nebudete, naštěstí.

    Mimochodem, SVJ samozřejmě může být i dodavatelem. Viz např. zákon č. 458/2000 Sb. (energetický zákon), ustanovení § 2 odst. 2 písm. c:
    "... dodavatelem tepelné energie fyzická či právnická osoba dodávající tepelnou energii jiné fyzické či právnické osobě; dodavatelem může být výrobce, distributor a rovněž vlastník nebo společenství vlastníků ...".

    Totéž platí pro vodu. Pokud toto nevíte, je zřejmé, že neznáte právní předpisy. Vaše názory jsou tedy bezcenné. Vraťte se bublat pod hladinu, to Vám jde lépe.

    lake

    Vložil vodoměry (bez ověření), 19. Listopad 2012 - 9:46

    Ono je to otázkou organizace a nastavených pravidel. Nám to funguje naprosto bez problémů. Já naopak považuji za nesmyslné výše uvedené možnosti vlastnictví.

    Vložil svjvmt, 15. Listopad 2012 - 21:35

    Vizte zde historii, už řešeno. Norma je jedna věc a chtění, souhlas jiná. Pokud je 100 % proti, vaše věc, ovšem aby si někdo pak nestěžoval při proměřování.

    Vložil pavlasek35, 18. Listopad 2012 - 20:16

    Diskusi jsem četl, v jednom příspěvku je obsah shodný s naším názorem, ale správce nám tvrdí to, co uvádím v příspěvku pro „lake“, proto jsem tuto otázku opět otevřel. pavlasek

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".