Výměna oken - společná část budovy

Vložil strida, 27. Říjen 2016 - 21:55 ::

Zdravím všechny a prosím o radu,

pokusím se být co nejpřesnější, abych nebyl ukamenován hned v zárodku :).

Naše SVJ plánuje výměnu oken. Podle prohlášení vlastníka jsou okna společnou částí budovy. Někdo už má ale okna nedávno vyměněná a nebude si chtít nechat instalovat okna nová.

Jsme SVJ o 24 jednotkách. Jak byste doporučili rozpočítat náklady, abychom vyhověli zákonu a byli pokud možno „féroví“?

Ve „Fondu oprav“ – DZOÚ – máme na zaplacení dostatek prostředků.

Díky za každý rozumný komentář a přeju pohodový den.

Tomáš

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Ludmila, 30. Říjen 2016 - 18:51

  Předpokládám, že okna měnili někteří vlastníci již za existence SVJ a že si mezi sebou bohužel nezajistili žádnou dohodou návratnost vložené investice do společné části domu a výměna proběhla pouze po schválení představenstva. Každému vlastníku bylo jasné, že dříve nebo později dojde k výměně ostatních oken. Jelikož se jedná o společnou část domu, každý vlastník je povinen podílet se na výměně velikostí svého vlastnického podílu. Pravděpodobně ale každý vlastník si zaplatil „svá okna“, tak bych se přiklonila k tomu, že i nyní zbývající vlastníci si každý zaplatí svá okna, to by bylo spravedlivé. Máte-li na účtu dostatek peněz, tak bych předpokládanou cenu všech oken rozdělila vlastníkům podle vel.vl.podílu, protože tímto podílem přispívají do „FO“. Okna by měla být v celém domě stejná.

  Vložil strida, 29. Říjen 2016 - 15:11

  Díky všem za doporučení.

  Vychází mi z toho zatím tato varianta:

  1 – Zjistí se celková konečná částka zaplacená za zakázku výměna oken 2017.

  2 – Zjistí se částka, kterou by stála zakázka v případě, že by se měnila kompletně všechna okna v budově.

  3 – Rozdíl v těchto částkách pojmenujeme „kompenzační částka“.

  4 – O kompenzaci mohou požádat ti majitelé bytů kteří doloží, že okna v jejich bytech se měníla po vzniku SVJ (cca 5 let zpět)

  5 – Kompenzační částka bude rozdělena mezi oprávněné žadatele v poměru podlahových ploch bytů, zahrnutých do kompenzace.

  Střílejte a kometnujte dál :), díky!

  Vložil Volný (bez ověření), 29. Říjen 2016 - 15:37

  K bodu č. 2 – Není jasné, jak byste zjistil částku, kterou by stála zakázka v případě, že by se měnila kompletně všechna okna v budově.

  Je možný i postup, kdy to zjišťovat nebude třeba: Částka uvedená v bodě 1 (tj. celková částka zakázky za výměnu oken) se podělí součtem podlahových ploch bytů, kterým byly okna měněny a tak se získá průměrná částka za výměnu na 1 m2 a vynásobením této částky podlahovou plochou bytu (v němž nedošlo k výměně oken) dostaneme kompenzaci pro tento byt.

  Vložil JaVa, 29. Říjen 2016 - 15:16

  A to vše, si necháme odsouhlasit, všemi vlastníky jednotek v domě.JaVa

  Vložil JaVa, 28. Říjen 2016 - 8:54

  Řešení,které zde nabízí pan Jan 77,se zdá být „férové“,samoz­řejmě,pokud ho schválí shromáždění vlastníků.JaVa

  Vložil Jan77 (bez ověření), 28. Říjen 2016 - 7:22

  Šlo by to realizovat například takto:

  • SVJ vymění všechna potřebná okna, a na nákladech se budou podílet všichni vlastníci dle svého spoluvlastnického podílu,
  • a vlastník, který (nedávno) vyměnil okna za své peníze, obdrží za každé takové okno finanční kompenzaci výši vynaložených nákladů, maximálně však ve výši ceny výměny připadající na jedno okno plánované výměny oken.
  Vložil Volný (bez ověření), 28. Říjen 2016 - 10:47

  To maximální omezení výše kompenzace bych nepřepočítaval na cenu výměny připadající na jedno okno, nýbrž na cenu výměny oken připadající na 1 m2, protože vlastníci se budou podílet na výměně podle spoluvlastnického podílu tj. podle podlahové plochy v m2.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 28. Říjen 2016 - 11:13

  Abych to ještě upřesnil:

  Nedostane zpět celou částku, odečte se jeho podíl (protože samozřejmě na jím vyměněná okna měl dle svého spoluvl. podílu přispívat také).

  Pokud jde o to maximum, je to jen pojistka proti tomu, aby nebyly proplaceny náklady vynaložené neúčelně (předražená zakázka). A to myslím nijak nezávisí na m2 čehokoliv)

  Vložil Volný (bez ověření), 28. Říjen 2016 - 11:40

  No právě o té pojistce jsem hovořil. Jde o stanovení její správné výše a ta souvisí s podlahovou plochou v m2, ne že ne. Představte si, že budou dva byty (u nichž už byla výměna oken dříve provedena) s rozdílnou podlahovou výměrou v m2 tj. s rozdílným spoluvlastnickým podílem, ale oba byty budou mít stejný počet oken.

  Podle vašeho výpočtu pojistky bude u obou bytů spočítána stejná výše pojistky (vezmete počet oken bytu a vynásobíte prům. cenou výměny na jedno okno). Podle mého výpočtu se bude výše pojistky u obou lišit (vezme se výměr podlahové plochy v m2 bytu a vynásobí se prům. cenou výměny oken na jeden m2).

  Ptám se vás, kdyby oba byty neměly okna vyměněny už dříve a měnily by okna společně s ostatními, rozpočítaly by se náklady na výměnu oken u obu bytů ve stejné výši, nebo odlišné výši, když se přispívají do „fondu oprav“ – DZOÚ podle spoluvlastnického podílu tj. podlahové plochy bytu v m2?

  Vložil Mallwin (bez ověření), 31. Říjen 2016 - 1:04

  Vážení přátelé proč někdo dělá tu blbost, že mění okna, která patří do společných prostor a poté musí licitovat o kopenzaci? Podívejte se -jednou jsme stát, volíme ve vobách a naši volení zástupci prostřednicvím nás dali do zákona že okna jsou společnou částí domu. Každý kdo si je vyměnil sám tak jednal protizákoně a ještě se divím že není popotahován a ještě se s ním snaží SVJ dohodnout i když zákon jasně stojí ve prospěch SVJ. Majitelé bytů v SVJ Nedávejte si nová okna! Není to Vaše položka k bytu a porušujete tím zákon!

  Vložil Pozorovatel, 28. Říjen 2016 - 8:09

  Udělejte to dle bodu jedna a ti co mají okna vyměněná na vlastní náklady, proplatte jim celé faktury co vynaložili na výměnu oken.

  Vložil ik (bez ověření), 28. Říjen 2016 - 10:48

  Tím co doporučujete bych se neřídila. Řídila bych se doporučením p. Jana77. Vycházela bych z ceny aktuální, kterou za výměnu oken zaplatilo SVJ a těm co již okna zaplatila bych z této ceny vypočetla kompenzaci. A o způsobu kompenzace bych já osobně nechala hlasovat na shromáždění, tím se vyhnu případným soudním sporům.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".