Výměna oken

Vložil Ajša, 16. Listopad 2018 - 9:31 ::

Dobrý den, v našem domě se připravuje revitalizace. Součástí je i výměna plastových oken za jiná plastová okna. Jelikož okna máme dle prohlášení ve vlastnictví, tedy součást bytu, odmítli jsme výměnu. Výbor svolal zasedání a rozhodl tak, že jsem z toho jelen. Rozumíte někdo tomu, co chtěl výbor tímto říci? " Dle Prohlášení vlastníka okna nejsou součástí společných prostor domu a SVJ nemůže zasahovat do vlastnických práv" Tady to chápu a dost jsem o toto s výborem bojovala. Ale dál to pokračuje: „Na základě skutečností se výbor usnesl, že požaduje za vhodné vyjednávat o mimosoudní dohodě a možnosti složení peněžité částky, která by odpovídala podílu na nákladech revitalizace za okna podle spoluvlastnického podílu dle výpisu z katastru nemovitostí“ Nechápu zda se jedná o úplatek od výboru, z peněz všech členů SVJ? Nechápu jak někdo může vyplácet cenu oken dle podlahové plochy? Rozumí někdo tomu co výbor vymyslel?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Subbarru, 27. Listopad 2018 - 9:05

  Podobný problém se řeší u nás. Okna jsou dle PV majetkem vlastníka. Zhruba 75% vl. má okna vyměněná za své peníze. Výbor vymyslel, že úvěr na zateplení se navýší o milion, z něj se vyplatí okna již vyměněná a za zbytek se koupí okna nevyměněná. Já se ptám, proč mám svá okna platit dvakrát? Při úvěru na dvacet let, si je na úrocích zaplatím možná i třikrát..cirkus na kolečkách..

  Vložil JaVa, 27. Listopad 2018 - 9:16

  Mohl by jste,prosím,zve­řejnit přesný text vašeho PV,týkající se vlastnictví oken, včetně vymezení společných částí domu.

  Děkuji .JaVa

  Vložil Subbarru, 27. Listopad 2018 - 9:38

  Až přijdu domů, tak vám opíšu přesné znění.

  Vložil Justitianus, 18. Listopad 2018 - 1:11

  Paní Ajšo, soudím, že členové výboru se snaží o neprůchodné řešení, se kterým by museli souhlasit všichni vlastníci jednotek.

  Pokud okna patřící k bytům opravdu jsou (podle Prohlášení vlastníka) ve vlastnictví vlastníků jednotek, pak každý vlastník si uhradí svá okna (pokud tedy vůbec přistoupí na to, že si okna chce vyměnit, a pokud bude souhlasit, aby objednávku jeho oken zařídil výbor hromadně). To nemusí být špatné řešení, protože při větším objemu zakázky se dají u dodavatele oken vyjednat slevy.

  Druhá možnost (jak ji navrhl výbor) je pro svou složitost naprosto právně neprůchodná:
  • všichni vlastníci jednotek by museli souhlasit s tím, že část našetřené zálohy na správu domu se vrátí vlastníkům jednotek (podle spoluvlastnických podílů). To samo o sobě není problém – o výši záloh (či o vrácení části záloh) rozhoduje shromáždění většinově. Někomu by se tedy vrátilo více, než budou stát jeho okna (skupina A), někomu méně (skupina B).
  • Ale výbor se domnívá, že po tomto vrácení záloh vlastníci ze skupiny A darují své přebytečné peníze vlastníkům ve skupině B – těm, kteří dostali vyplaceno méně než by potřebovali na okna ve svých bytech.

  Nerozumím, proč by rozumný vlastník jednotky měl dobrovolně přispívat sousedům v domě na jejich vlastní okna. Není k tomu důvod – ani logický, ani právní.

  Vím o jednom podobném případu: před zateplením domu se zjistilo, že paní X (invalidní důchodkyně) nemá prostředky na to, aby si zaplatila plastová okna. Protože by bylo nesmyslem zateplovat a ponechat na fasádě v jednom bytě stará dřevěná okna, ostatní vlastníci se jí prostě na okna složili. Udělali to dobrovolně, aby odblokovali jinak neřešitelnou situaci – a učinili zároveň dobrý skutek.

  Ve vašem domě to ale vypadá jako návrh na systematické přelévání peněz – proto míním, že to neprojde. Návrh výboru jistě získá vřelý souhlas vlastníků ze skupiny B, ale nebudou souhlasit vlastníci ze skupiny A. Inu, proč by měli?

  Justitianus

  Vložil čtenář tohoto portálu (bez ověření), 18. Listopad 2018 - 6:20

  Justitianusi, to je dobře, že jste tady.

  Vložil Ajša, 18. Listopad 2018 - 5:35

  Děkuji za Váš názor, ale je to neprůchodné. Peníze jsem odmítla. Bude schůze, kde předseda navrhne, že z peněz SVJ bude poskytnuta půjčka na soukromá okna a vlastníci ji budou SVJ splácet. Opět špatné řešení. Dle § 1194 odst. 1 NOZ, je SVJ právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku. SVJ si nemůže hrát na banku a poskytovat půjčky. Pokud někdo přestane splácet, tak kdo ručí za dluhy SVJ? Všichni. Paradoxem je, že stejná okna a veliké výlohy jsou v přízemí, kde jsou komerční prostory a tam se výměna nepožaduje. Takže vlastníci bytů by měli doplácet v základní složce za topení na nebytové prostory. To mi vadí, že někdo musí, někdo nemusí. Nemá to logiku. Nejsem hnidopich, ale budu se jím muset stát :-))))

  Vložil JarekSVJ, 16. Listopad 2018 - 14:34

  Ajšo, pokud jsou tvé okna podle prohlášení vlastníka v tvým vlastnictví, tak pouze se ti do toho může výbor onanovat s tvým průkazným souhlasem – jinak bych to viděl na soud…

  Vložil EKEL (bez ověření), 16. Listopad 2018 - 13:31

  Napište přesné znění prohlášení.

  Vložil Ajša, 17. Listopad 2018 - 12:54

  Mám smlouvu o prodeji bytu od MěÚ z r. 2006, tedy dle ZoV: mimo jiné… vstupní dveře, vnitřní dveře, a okna příslušející k bytu.

  Vložil JaVa, 17. Listopad 2018 - 17:50

  Jak už uvedl „EKEL“,důležité je ,co máte o „vašich“ oknech uvedeno v PV.Smlouva není PV k budově.Pokud nevíte,jak důležitý dokument to je,zkuste si o tom něco nejprve pročíst.Je toho zde opravdu dost.

  Pokud není v PV o oknech nic konkrétního, tzn.např.: "že ta,která jsou přístupna pouze z bytu,jsou součástí bytové jednotky,nebo že tytéž jsou ve výlučném užívání vlastníků konkrétních bytových jednotek,včetně způsobu úhrady za jejich údržbu,tak patří jednoznačně do společných částí domu a žádná smlouva o prodeji, to nemůže změnit.

  Přeji hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil Anonymoushj (bez ověření), 17. Listopad 2018 - 19:28

  Mate pravd. Pozor na okna uvnitř bytu, co jsou opravdu okna uvnitř a ne ty ve fasádě. Okno uvnitř už jsem viděl, třeba z velkého pokoje udělali ložnici a malý pokoj a mezi dali okno

  Vložil Anonymoushj (bez ověření), 17. Listopad 2018 - 14:17

  Vnitřní tedy uvnitř bytu a ne okna v obvodové zdi

  Vložil Ajša, 17. Listopad 2018 - 14:55

  Vy tam vidíte vnitřní okna??? Já jen okna patřící k bytu.

  Vložil Pozorovatel, 16. Listopad 2018 - 11:47

  Ano, ale zda se mně, že tam je toho víc co je špatně. U nás byla podobná situace. Pravděpodobně máte dle prohlášení vlastníka všechna okna všichni ve vlastnictví. A pravdepodobně jsou stará, nefunkční a v souvislosti se zdražením tepla se výbor (shromáždění?) rozhodli tato okna vyměnit za nova z ušetřených penez. Na společná okna na chodbách na to mají právo jako statututární organ. Nicméně, aby to mělo smysl musí se vymenit i okna v bytech,jenže tady už jsou v rozporu s právními předpisy. Chtějí to zaplatit ze společných penez a Vám co to nechcete, Vám prostě vrátí sumu, kterou by použili na okna u Vás. Jenže to je celé špatně, ty okna si musí zaplatit každy zvlášt (z příspěvku na správu domu a pozemku nelze platit soukromé části bytu).

  Vložil EKEL (bez ověření), 16. Listopad 2018 - 13:42

  Okna v bytě ano, okna ve společné fasádě-zdi už ne

  Vložil dotázek (bez ověření), 16. Listopad 2018 - 12:15

  Jak vypadá okno, které je v rozporu s právním předpisem?

  Vložil Pozorovatel, 16. Listopad 2018 - 12:39

  Dědouškové neznalí právních předpisů na něco vybírají peníze a něco jiného na co nemají právo tím zafinancují, například ta okna. Pokud se kdokoliv z těch vlastníků ozve, budou tu sumu za okna členové výboru muset vrátit zpět na účet, jinak je to zneužití svého postavení při správě cizího majetků (neznalost neomlouvá)

  Vložil Zapisovatel (bez ověření), 16. Listopad 2018 - 13:41

  Už jste o něčem podobném u výborů v této zemi slyšel ? Jak se ozve ? Trestním oznámením, nebo jako přehlasovaný ?

  _
  Vložil Pozorovatel, 16. Listopad 2018 - 14:53

  Co jsem měl slyšet?

  Vložil Zapisovatel (bez ověření), 16. Listopad 2018 - 14:58

  Ptal jsem se, jestli máte nějakou znalost (povědomí) o případu, že statutár byl pohnán uhradit škodu způsobenou společenství nepřípustným použitím finačních prostředků SVJ ? Pokud ano, prosím informujte konkrétně, kde je nějaká informace k nahlédnutí.

  Vložil Pozorovatel, 16. Listopad 2018 - 15:18

  Nemám, ale s emancipací obyvatel se to stát může. Já bych byl u nich první, kdo by to napadl. U nás to skončilo ještě před platností nového OZ omluvou výboru a jeho pádem a to za „maličkost“ půjčení peněz z účtů SVJ vlastníkům.

  Vložil aa (bez ověření), 16. Listopad 2018 - 11:44

  Gratuluji vám,asi máte moc peněz, nebo váš stat. orgán zcela zblbnul. Měnit plastová okna za jiná plastová okna, tak to tady ještě nebylo.Pošlete ten váš výbor někam. U nás nějaký borec projektant zateplení nabízel, že si naše nová okna (v celém domě) odkoupí a naplánuje nám v projektu okna nová. Tak jsme toho experta poslali víte kam. Váš výbor je evidentně zblblý nějakým takovým podobným návrhem. Když řeknete ne, tak vám žádná již vyměněná okna nemůžou vyndávat proti vaší vůli.

  Vložil VN (bez ověření), 16. Listopad 2018 - 13:39

  Na větě měnit plastová okna za jiná plastová okna ? U nás se k tomu také chystáme. Protože první okna , nainstalované před dvaceti lety jsou totální šunt a je třeba je tudíž vyměnit…

  Vložil aa (bez ověření), 16. Listopad 2018 - 15:49

  Když jste si šunt objednali, tak ten šunt musíte vyměnit. Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.

  Vložil Petr, 16. Listopad 2018 - 12:50

  "Výbor svolal zasedání a rozhodl … Na základě skutečností se výbor usnesl, že požaduje za vhodné vyjednávat o mimosoudní dohodě a možnosti složení peněžité částky, která by odpovídala podílu na nákladech revitalizace za okna podle spoluvlastnického podílu dle výpisu z katastru nemovitostí“

  Usnesení výboru je jedna věc a usnesení shromáždění věc druhá.

  • co máte v zápise ?
  • byl bod o oknech odhlasován správným počtem hlasů ?
  • je nutné se zajímat, zda všichni, kteří hlasovali, měli hlasovací právo, t.j. jsou členy SVJ nebo měli plnou moc
  Vložil Ajša, 17. Listopad 2018 - 8:47

  Upřesním, okna jsou 20 let stará a jsou ve vlastnictví jednotlivých vlastníků. Na shromáždění se o tom nehlasovalo. Bylo to schované v pod slovem revitalizace. I kdyby se hlasovalo, o soukromém majetku se nemůže hlasovat, bylo by to neplatné. Pokud si někdo myslí, že okna jsou špatná, nikdo mu nebrání si je na vlastní náklady vyměnit bez souhlasu shromáždění. Asi výboru nejde jen o teplo, v přízemí jsou okna a výlohy, které se měnit nebudou. To mi je jasné. Ale není mi jasné, že mi někdo nabízí peníze z FO, do kterého jsem tyto peníze dávala i já, navíc ne podle ceny oken, ale podle podlahové plochy (NOZ § 1189-nejedná se o spol. prostory). Já to chápu spíš jako úplatek za umlčení. Jeden pokus o umlčení už tu byl. Vyhrožováním trestním oznámením, že jsem si dovolila napsat předsedovi, že nerozumí právním předpisům. Vzal si právní zástupkyni z našich peněz, že jsem urazila jeho osobu. Jasně, že bude soud ohledně oken, ale já nevím jak se vyjádřit k tomu „úplatku“, proto bych chtěla vaše názory.

  Vložil Pozorovatel, 17. Listopad 2018 - 9:24

  To rozhodně není úplatek viz vyjádření výše. Já bych rétoriku v tomto směru přibrzdil nebo se veřejně zesměšníte a vyjde najevo, že tomu nerozumíte ani jeden. Vy kverulant a předseda,statutární orgán, neznalý svých pravomocí daných mu právními předpisy.

  Vložil Ajša, 17. Listopad 2018 - 12:37

  Pozorovateli, výš píšete, že je to celé špatně a pak, když se ozvu, tak jsem kverulant? Vyberte jen jednu možnost. Obě mi nějak nesedí.

  Já si myslím, že zákonu rozumím a rozhodně bych nechtěla ručit někomu za úvěr i s jejich soukromými okny. Já se ptala pouze na to, čemu nerozumím. To je:

  1. vyplacení oken dle podlahové plochy, možná kdyby napsali dle ceny oken, tak by ukázali, že trochu mysleli.
  2. výplata z peněz SVJ na společné části domu na moje soukromá okna, tedy i z mých peněz????

  Asi pochody myšlení našeho výboru nejdou objasnit, beru to jako úplatek na umlčení. Zbytečně. Už jsem podala žalobu, už jsem uhradila poplatek 2 tis. Kč, takže soud proběhne nejspíš brzo.

  Vložil Pozorovatel, 17. Listopad 2018 - 16:50

  Jdete si pro radu od někoho cizího zadarmo a v jeho volném čase a ještě si pořad dokola točíte to své, aniž by jste si přečetla dotaz už několikrát zodpovězen.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".