Výměna oken

Vložil Ivana (bez ověření), 19. Září 2018 - 20:06 ::

Dobrý den, o výměně oken již bylo psáno mnoho. Jen jsem se pro svůj klid chtěla zeptat: bytový dům, Praha. Na schůzi svj byla navrhnuta
výměna oken v havarijním stavu. Představenstvo však neví, zdali jsou okna (jednoduchá plastová), součástí společných ploch, a tudíž má být oprava hrazena z fondů. Je toto vlastnictví upraveno zákonem nebo se nalezne v listině uložené na katastru? Pokud je upraveno zákonem, prosím o paragraf. Děkuji ivana

  • okna

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil twerter (bez ověření), 20. Září 2018 - 5:57

366/2013 Sb. okna společná

Vložil Ajša, 21. Září 2018 - 4:09

Společná okna jsou v případě, že se byt kupoval po roce 2014, kdy platil NOZ a 366/2013 Sb. Pokud se byt kupoval před r. 2014 je pravděpodobné, že okna patří majiteli bytu. Přečtěte si kupní smlouvu, tam by to mělo být uvedeno. Pokud není, tak jen v prohlášení vlastníka.

Vložil 2014 (bez ověření), 21. Září 2018 - 6:11

Zda jsou okna společná nebo ne nemá nic společného s rokem 2014. O vlastnictví oken rozhoduje pouze Prohlášení vlastníka. Jsou taková,jak je uvedené v Prohlášení. Co je uvedené ohledně oken v kupní smlouvě nemá žádnou váhu.

Vložil Anonymousuzg (bez ověření), 21. Září 2018 - 4:23

Vůbec nemusí být pravda

Vložil . (bez ověření), 19. Září 2018 - 20:12

Pokud jste SVJ, tak komu patří okna je napsané v Prohlášení vlastníka. Hledejte tedy v tomto prohlášení. Pokud jste družstvo, tak dům a tedy i okna patří družstvu. Ovšem, že vaše představenstvo neví, komu patří okna, tak to považuji za katastrofu a nemají tam co dělat.

Vložil Ajša, 20. Září 2018 - 5:28

Není to jediný SVJ, kde představenstvo není. U nás také řekli, že okna se budou měnit, ačkoliv okna patří vlastníkům. Záleží kdy jste byty koupili. Dle NOZ patří okna do společných prostor. Pokud jste koupiil před NOZ, dle ZOVB jsou okna nejspíš vaše. Okna na chodbách jsou vždy společná. Koukněte do kupní smlouvy, můžete tam mít vypsáno co patří do společných částí a co patří k bytu.

Vložil twerter (bez ověření), 20. Září 2018 - 6:02

dle ZOVB jsou okna k bytu? Můžete definovat?

Vložil Kryštof (bez ověření), 20. Září 2018 - 10:11

„dle ZOVB jsou okna nejspíš vaše.“

Upřesněte § ZoVB, podle kterého takto soudíte.

Vložil Ajša, 21. Září 2018 - 4:05

přečtěte si článek https://www.epravo.cz/…-107027.html

Pokud vlastníci jednotek chtějí měnit v domě okna, je třeba, aby z prohlášení zjistili, jaký režim jejich okna mají – zda patří mezi společné části, či jestli náležejí k jednotce. Pokud se jedná o první případ, má společenství pravomoc ohledně nich stejnou, jako by šlo například o střechu či stavební nosnou konstrukci. Jestliže však dle prohlášení okna patří k jednotce (jsou její součástí), pak společenství nemá pravomoc o oknech rozhodnout.

Vložil ik (bez ověření), 22. Září 2018 - 11:54

Takže jestli to dobře chápu, když v Prohlášení vlastníka je v části, kde je uvedeno, co patří pod společné části domu je napsáno, že jsou to pouze okna ve společných částech a rovněž tak i dveře, pak okna v bytě a vstupní dveře do bytu jsou ve vlastnictví jednotlivých vlastníků? Byty kupovány v době platnosti ZOVB.

Vložil okna (bez ověření), 20. Září 2018 - 7:29

co chcete definovat? Záleží na tom, co je napsané v Prohlášení. Když se převáděly byty podle ZOvB, tak okna můžou patřit vlastníkovi bytu. Co na tom nechápete?

Vložil MartinII, 20. Září 2018 - 14:55

Píšete, že jste SVJ. I když výraz „představenstvo“ se používá snad jen pro BD. Co patří do společných ploch je uvedeno v Prohlášení vlastníka a to by měl mít k dispozici alespoň výbor SVJ, když ne každý člen SVJ. Společné plochy jsou také uvedeny v kupních smlouvách. Pokud takovou z nějakého důvodu nemáte, tak se ptejte na prohlášení vlastníka vašeho výboru. Výbor se občas tváří, že ostatním členům do Prohlášení nic není.

Pravda je, že okna nebývají v Prohlášení speciálně zmiňována.

Dle odborníků na MHMP jsou okna součást hlavních svislých konstrukcí a tedy společnou částí domu. Pokud by okna nebyla společnou částí, musela by být vymezena v prohlášení vlastníka jako součást jednotky – tento případ je velmi ojedinělý.

Dle publikace Vlastnictví bytů …, autor T. Dvořák, str. 64 se uvádí „Jestliže prohlášení o oknech mlčí, pak je odvoditelný závěr, že se jedná o součást společných částí domu“.

Vložil Ajša, 21. Září 2018 - 4:42

Pokud chcete §, máte je mít. Pokud jste koupili byt po r. 2014 366/13 Sb – okna patří do společných prostor. Pokud jste koupili před r. 2014 tak ZOVB § 6 – máte v kupní smlouvě popis co je vaše a co je společné:

  1. popis bytu nebo nebytového prostoru, jejich příslušenství, je­jich
podlahová plocha a popis vybavení bytu nebo nebytového prostoru, které jsou smlouvou převáděny
Vložil ŠN (bez ověření), 6. Listopad 2018 - 19:41

Dovoluji si ještě navázat otázkou, jak nejspravedlivěji postupovat při výměně oken, pokud dle prohlášení vlastníka náleží k bytové jednotce „vnitřní strany vstupních dveří a vnějších oken a balkónových dveří“? Hradit výměnu z fondu oprav, nebo by si vlastníci měli okna vyměnit ve vlastní režii? Někteří tak již učinili. Děkuji.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".