Vyloučení člena družstva a co s penězi?

Vložil JindraA, 16. Srpen 2008 - 12:26 ::

Dočetl jsem se, že pokud člen bytového družstva pronajme byt bez souhlasu bytového družstva, poruší tím stanovy, nařízení a pod…, může být vyloučen z družstva. Nikde ale jsem se nedozvěděl, jak má bytové družstvo postupovat dále. Co s hodnotou bytu a členským podílem. Přijde tento vyloučený člen i o svoje peníze z bytu?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Posrané slipy (bez ověření), 16. Srpen 2008 - 13:49

    Při každém zániku členství (tj. i při vyloučení z družstva proti vůli člena) za trvání družstva bude mít dosavadní člen družstva nárok na vypořádací podíl, který mu ale nebude vyplacen v tzv. obvyklé – tržní ceně, ale ve výši stanovené způsobem upraveným v § 233 odst. 2 a 3 obch.zák., popř. způsobem upraveným stanovami družstva.

    Vložil JindraA, 4. Leden 2010 - 23:58

    A co s tím, když byty prodávalo město před dvěma roky za nízkou cenu a nyní je cena několika nás. vyšší?

    Vložil Hana Pyskata (bez ověření), 3. Červen 2013 - 12:36

    Dobry den byli jsme vylouceni z bytove druzstva za hrube napadeni.Jednou uz jsem se odvolala muzeme se odvolat.Po rozvodu manzelstvi ma narok na byt jeden z manzelu kdyz tam nebydli uz osum let.Prosim vas odpovezte me.

    Vložil Petr, 5. Leden 2010 - 9:39

    Nejspíše to bude zisk vlastníka. Vyloučený člen družstva přeci kupní cenu nehradil, tak proč to řešíte ???

    Vložil JindraA, 13. Leden 2010 - 14:19

    Člen družstva zaplatil podíl k bytu. Bez zaplacení by byt nedostal. Zrušením členství a zánikem nájmu by přišel o peníze, které zaplatil. Zaplatil sice poníženou hodnotu ale nyní je hodnota o 100 proc vyšší. Má někdo zkušenosti co s tím? Všade v zákonech se řeší vyloučení člena družstva za co atd., to je jasné ale ještě jsem neviděl jak se řeší majetek. Par.233 mi není jasný jak píšete shora.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 13. Leden 2010 - 15:24

    Je to zřejmě záležitost družstva.

    Jestli vám dobře rozumím, tak člen družstva vložil určitou hodnotu a má tedy nějaký podíl v družstvu. Nyní má jeho podíl vyšší hodnotu (jako ostatně i ostatní podíly ). Pokud nemáte ve stanovách ustanovení, že vyloučený člen obdrží to co vložil ( + taky to co v průběhu let vkládal ), tak se provede vypořádání podle aktuální hodnoty.

    Vám vadí, že by svou investicí vydělal ? Je docela běžné, že nájemníci odkoupili od obce byt a obratem jej prodali za několikanásobně vyšší cenu.

    Vložil JindraA, 18. Leden 2010 - 9:07

    Ani nejde o to, že by vadilo zbohatnutí. Spíše to, že při navýšení hodnoty nebudou mít družstva na vypořádání vyloučeného člena peníze. Při koupi domu tento nájemník koupil byt pouze ze zištných důvodů. Nutně ho nepotřeboval a mohl tento byt obdržet opravdový zájemcě např. pro svoji dceru. Je spravedlivé aby ostatní členové družstva nyní přispěli tomuto členovi na jeho obohacení? On nepřispěl do družstva takovou částkou o kterou se navýšila tržní hodnota bytu bez nějakých investic, zkrátka pouze došlo k zájmu o byty. Např. v Praze, kde jsou částky za byty opravdu vysoké stačí dva členové a družstvo se položí.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 18. Leden 2010 - 10:36

    O jaké likvidaci to mluvíte ? Jednoho člena vyhodíte z družstva, tak vám zůstane jeho podíl, který prodáte dalšímu, novému členu družstva. Družstvo o nic nepřijde.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".