Vybudování plynové kotelny v panelovém domě

Vložil Anonymous, 30. Červenec 2008 - 20:35 ::

Přeji dobrý den. Jsem předseda SVJ panelového domu o 30 bytech a dvou domech. V jednom z domu se nachází výměníková stanice. V současné době začali na výbor chodit dotazy zda je možné se odpojit od dodávaného tepla městem, a ve výměníkové stanici zřídit kotelnu na plyn( přívod plynu je zde) a touto kotelnou vytápět oba domy. Celé je to o cenách za dodávky tepla a teplé vody. Chci se zeptat co pro vy budování této kotelny má udělat výbor a zda město kterému původně domy patřili nám může dělat problémy. Děkuji za pomoc a odpověď Pavel Padevět

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel Zolich (bez ověření), 21. Srpen 2014 - 18:15

    Dobrý den,

    musím se přidat do diskuze. Existuje i varianta, že se nemusí řešit stavební povolení vůbec.

    Řešíme to v několika našich zakázkách. Instalujeme kotelny s vlastními tepelnými čerpadly, které jsme několik let vyvýjeli a sami je vyrábíme.

    Jde o to, že v našem systému se neodpojíte od dálkového teplovodu, jen ho necháme zapojen do systému ale žádné teplo neodebíráme.

    Cena za 1 GJ tepla vychází maximálně na 220,–Kč, které jsme schopni smluvně garantovat. Kdyby bylo více rozdíl doplatíme. Z praxe víme, že skutečná cena za GJ je nižší.

    Kdyby Vás zajímala i tato varianta řešení vytápění kontaktujte mne.

    Přeji zdářilé projekty kotelen.

    Pavel Zolich

    Vložil Matějka Jaroslav, 12. Srpen 2008 - 11:03

    Vážený p.Padevěte

    1. Zjistěte, zda má město schválený a platný dokument Energetická koncepce města.
    2. Zjistěte u dodavatele plynu, zda je v daném místě dostatečná kapacita plynovodu.
    3. Požádejte o závazné vyjádření příslušný stavební úřad a odbor životního prostředí se záměrem společenství vybudovat tepelný zdroj domovní plynovou kotelnu – malý zdroj znečištění.

    Budete-li mít kladné odpovědi, můžete pokračovat:

    1. Schválit všemi vlastníky zbudování tepelného zdroje.
    2. Zadat odborné firmě komplexní řešení zbudování tepelného zdroje: projekt, schvalovací řízení na úřadech, realizaci akce po stavebně technické stránce včetně všech poviných revizí a zkušebního provozu, kolaudační řízení. Vypracovat Provozní řád tepelného zdroje.
    3. Požadovat po dodavateli záruční a pozáruční servis.
    4. Zajistit provozovatele tepelného zdroje. V případě, že si troufá SVJ samo provozovat tepelný zdroj, zaškolit obsluhu.

    Pozn.: pro provozování tepelných zdrojů platí řada zákoných předpisů – Energetický zákon č.458/2000 Sb., a jeho prováděcí vyhlášky; zákon č.406/2000 Sb., a jeho prováděcí vyhlášky; zákony a vyhlášky vztahující se k plynovým zařízením, komínům, znečišťování ovzduší, tlakovým nádobám, požární předpisy, bezpečnostní předpisy atd.

    Matějka

    Vložil pavel_ka (bez ověření), 27. Prosinec 2010 - 17:29

    Dobrý den pane Matějka. Děkuji za Váš názor. Vidím, že jste se již touto formou dodávky tepla zabýval. Prosím o Váš názor. Je možné pokračovat v přípravě plynové kotelny, pokud by stavební úřad musel vydat záporné stanovisko, vzhledem k uzemnímu plánu města, kde je stanovena dodávka tepla dálkovým parovodem ??? Toto mi bylo dnes sděleno vedoucím místního stavebního úřadu, že město má v územním plánu dodávku tepla dálkovým parovodem a stavební úřad nemůže vydat povolení pro stavbu vlastní plynové kotelny. Podle tohoto vyjádření si může dodavatel tepla dělat prakticky co chce, protože obyvatelé vlastně jinou možnost nemají, něž odebírat předražené teplo !!!!!! Děkuji Vám za Váš názor… K.Pavel +

    Vložil MirOst (bez ověření), 22. Květen 2009 - 8:36

    Po přečtení Vaší odpovědi, jsem zareagoval neboť tento problém právě řešíme taky. Bylo mně řečeno projektantem že pro kotelnu do 100 kW není potřeba povolení (3. Požádejte o závazné vyjádření příslušný stavební úřad a odbor životního prostředí se záměrem společenství vybudovat tepelný zdroj domovní plynovou kotelnu – malý zdroj znečištění.) máme bytový dům o 10 jednotkách celková vytápěná plocha je cca 1.100 m2. Návrh zněl na dva kotle po 50 kW. Děkuji za odpověď

    Mirek

    Vložil Matějka Jaroslav, 22. Květen 2009 - 11:44

    Vážený pane Mirku,

    plynová kotelna je vybranné technické zařízení. Instalovaný výkon do 100 kW je v „zúřadování“ jednonuší. Na názor projektanta ve věci polení bych se alespoň ústně informoval na příslušném stavebním úřadě, je to jistota.

    Návrh na dva kotle do 50kW je velmi rozumný z provozních důvodů, v případě výpadku jednoho kotle systém „nezamrzne“, ale i ekonomický, budou-li kotle mít vzájemné kaskádové řízení.

    Matějka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".