Vybrání peněz z účtu společenství

Vložil Petra Petrů, 9. Červenec 2014 - 7:36 ::

Dobrý den, náš předseda vybral z účtu společenství během roku asi 100.000,– a nikde je nezaevidoval (údajně je přijal formálně do pokladny, kterou má fyzicky u sebe), do schůze shromáždění se to provalilo a okamžitě peníze na účet vrátil a na shromáždění výběry odůvodnil finanční tísni, tak si prostě vzal peníze z účtu nás všech. je možné jej nějak postihnout, i když už peníze vrátil? Ve stanovách máme, že nesmí mít v pokladně více jak 20.000,– Kč. Děkuji PP

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 9. Červenec 2014 - 10:04

    A co to máte za účet, že si předseda může sám samotinký provádět výběr?? To má účet na sebe?? To podepisuje kde co sám?? Proč další z výboru nekontrolují pohyb na účtě přes int?? Co jste mu dovolili … Postihnout? Napřed je třeba zjistit, na co je použil, hodlal použít a pak konat.

    Vložil Petra Petrů, 9. Červenec 2014 - 10:15

    Měl finanční tíseň – takto to veřejně prohlásil na shromáždění

    Vložil svjvmt, 9. Červenec 2014 - 12:14

    Nechápete: A co to máte za účet, že si předseda může sám samotinký provádět výběr?? To má účet na sebe?? To podepisuje kde co sám?? Proč další z výboru nekontrolují pohyb na účtě přes int?? Na účet SVJ jeden podpis?? My dva a jeden dokonce správce, sice podivné, ale ochrana, že z výboru to nevysají. Prostě jste mu to dovolili!! Vaše vina.

    Vložil Petra Petrů, 9. Červenec 2014 - 12:25

    Měl platební kartu, na kterou vybral hotovost, každopádně všem děkuji za reakce a přeji hezký den

    Vložil lake, 9. Červenec 2014 - 11:52

    Petro, hledáte-li za každou cenu koho „postihnout“, nemyslete jen na předsedu. Běžte do koupelny a podívejte se do zrcadla.

    • Je nakládání s bankovním účtem SVJ zařízeno tak, aby byla nutná autorizace výběru či převodu od více osob? Není, že.
    • Mají členové výboru uzavřeny smlouvy o výkonu funkce, které jim ukládají konkrétní povinnosti při správě cizího majetku? Nemají, že. Takže nemají ani trestní odpovědnost.

    Vy jste přece členkou SVJ. Nikdo Vás nemohl donutit hradit lehkomyslně zálohy právnické osobě, která nemá zařízeno kontrolu při nakládání s penězi na účtu. Nikdo Vás nemůže nutit platit právnické osobě, která ani nemá uzavřeny s členy statutárního orgánu řádné smlouvy o výkonu funkce s určením jejich konkrétních povinností při správě cizího majetku. Buďte ráda, že to dopadlo takto – peníze byly vráceny. Stalo se to i jiným důvěřivcům, ti ale takové štěstí neměli.

    http://www.por­talsvj.cz/…elo­vany-ucet#…
    http://www.portalsvj.cz/…elovany-ucet#…
     http://www.portalsvj.cz/…y-organu-svj#…

    lake

    Vložil Hanka Vlas. (bez ověření), 9. Červenec 2014 - 7:41

    Pokud je mi známo, předsedu si volíte vy jako vlastníci. A vy jako vlastníci jej také můžete odvolat. Okamžitě bych uspořádala shromáždění a odvolala předsedu.

    Vložil Petra Petrů, 9. Červenec 2014 - 7:52

    Předseda byl odvolán, můžeme jej zpětně postihnout, když už peníze vrátil? Děkuji

    Vložil tpd, 9. Červenec 2014 - 11:21

    No jediný trest který muže SVJ aplikovat..je odvolání předsedy..!!..na vše ostatní je nutné..podat trestní oznámení..to že peníze vrátil nemá žádný vliv na posuzování soudu..tedy pokud soud dojde k závěru že byl spáchán trestný čin..dle mého jde minimálně o..„porušování povinnosti při správě cizího majetku“..

    Vložil lake, 9. Červenec 2014 - 13:29

    Pan tpd naivně píše: … dle mého jde minimálně o porušování povinnosti při správě cizího majetku"

    Samozřejmě, že o nic takového nejde. Cožpak předseda podepsal se SVJ písemnou smlouvu o výkonu funkce, která mu výslovně zakazuje, aby finance SVJ opatroval doma v igelitové tašce? Takovou smlouvu předseda neuzavřel, proto nejde o trestný čin, který si pan tpd vysnil.

    Ostatně: kdyby se mělo jednat o trestný čin, pak by šly „do basy“ výbory v nejméně 35000 SVJ v tomto státě. Cožpak nevíte, že mnohá SVJ provedla opravy či modernizaci domu bez toho, že by na to vlastníci jednotek složili předem potřebnou zálohu? Tato SVJ zvelebila cizí majetek a poskytla tedy vlastníkům nepeněžní plnění v průměrné výši 40000 až 100000 Kč na každého vlastníka. Peníze pak vymáhá po vlastnících teprve dodatečně (v tom lepším případě) v dlouhodobých splátkách. Nevíte to?

    A v tom horším případě SVJ neuzavřelo vůbec smlouvy o splátkovém kalendáři s dlužníky a tváří se, jako by žádný dluh vlastníků vůči SVJ neexistoval. Nikdy je nevyzvalo k úhradě jejich dluhu, ani od nich dlužnou částku nevymáhá. Dluhy jsou většinou již promlčeny. Přitom jde o miliony, které SVJ splácí často po dvacet i více let.

    Jaký zde vidíte rozdíl od předsedy, který si od SVJ vypůjčil 100000 Kč a ihned je vrátil? Správně: ten předseda provedl prkotinu, ve srovnání s tou právní hrůzou ohledně nekrytých úvěrů, která existuje v desítkách tisíc SVJ.

    lake

    P.S. Nechci předsedův čin nijak omlouvat. Jen upozorňuji, že pokud by někdo učinil pošetilý pokus hnát jej k trestní odpovědnosti, ukáže se, že šlo o běžnou finanční transakci: výběr v hotovosti + následné vrácení částky na bankovní účet SVJ. Žádný trestný čin to není ani náhodou. K obojímu je předseda přece oprávněn jako disponent k bankovnímu účtu SVJ.

    Vložil tpd, 9. Červenec 2014 - 22:14

    Bože..bože..to snad nejde ani „normálně“ okomentovat..„někdo si z cizího účtu půjčí peníze..někdy je vrátí..a vše je dle lakeho..ok“ ..jejda jejda to to je opravdu „kvalitní“ názor.. :)

    Vložil Emill (bez ověření), 10. Červenec 2014 - 20:44

    Někdo je oprávněná osoba – statutár. Nic si nepůjčil. Převedl jen z BÚ peníze do pokladny (zcela legální krok oprávněné osoby) a porušil vnitřní předpis překročením limitu. Jak píše LAKE. Je snad nějaká smlouva o výkonu funkce? Jsou v této smlouvě specifikovány sankce např. za překročení pokladního limitu? Tak to dopadá, když vlastníci vkládají své peníze do cizích rukou bez kontroly. Naštěstí ke zponevěře nedošlo.

    Vložil tpd, 10. Červenec 2014 - 21:30

    No o tom by se asi dalo diskutovat..„kdo co pochopil či nepochopil“..nic­méně zde nebudu vést žabomyší válku..(nejsem lake)..ale prvotní komentář říká..že po provalení to pan předseda „FORMÁLNĚ“ převedl do pokladny..a co víc..nikoho o tom neinformoval..nikde to účetně nezaevidoval..a dokonce sám přiznal že je použil pro vlastní potřebu..když byl údajně ve finanční tísni..to je podle vás zcela legální krok oprávněné osoby..??..dle mého né..!!..

    Ano jistě máte pravdu že když členové SVJ nechají disponovat jediného člověka s účtem SVJ..tak je to jejich hloupost..a následky případného zneužití musí nést i oni..ale to je už jiný příběh..

    Vložil 12345 (bez ověření), 9. Červenec 2014 - 8:18

    Jakou škodu vám způsobil? Podle čeho ho chcete postihovat?

    Vložil Petr, 9. Červenec 2014 - 8:00

    Disponovat s účtem by neměla jedna osoba, ale pro výběr peněz a pro úhradu faktur byste měli pro příště mít v bance povinnost 2 podpisy. Bylo to tak v ZoVB či ve stanovách.

    Vložil bflm (bez ověření), 9. Červenec 2014 - 8:42

    Než vypustíte takovou blbost, že dva podpisy byly v ZoVB, měl by jste si ZoVB alespoň jednou přečíst. Nevím o jakých stanovách blouzníte, stanovy mají jednotlivá SVJ různé, překvápko, co? Možná méně bezcenných příspěvků a více myslet.

    Vložil Petr, 10. Červenec 2014 - 8:11

    Diskutujte bez urážení. K tomu se já nesnižuji. Je to vizitka vaše.

    Souhlasím s svjvmt, 9. Červenec 2014

    ZoVB § 9

    (13) Jde-li o písemný právní úkon, musí být podepsán předsedou výboru a dalším členem výboru.

    Pokud jde o stanovy, tak nemít podpisové právo pro jistotu ve stanovách, je blbost. My to ve stanovách máme.

    Vložil bflm (bez ověření), 10. Červenec 2014 - 8:12

    Výběr kartou nebo z účtu není písemný právní úkon a vo tom to je.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".