Vybor-reseni obcansko-pravnich sporu

Vložil Ross, 20. Srpen 2009 - 21:50 ::

Dobry vecer,bohuzel jsem nenasla patricne tema, kde bych si nasla odpoved na moji otazku. Musi clenove vyboru nebo dokonce jeho predseda resit obcansko-pravni spory sousedu? Musi se k nim vyjadrovat pisemne, kdyz dostane pisemnou stiznost? Jedna se vetsinou o prkotiny nebo schvalnosti sousedu. Napr: soused si stezuje, ze mu souseduv ker zasahuje do zahradky a omezuje ho tak v plnohodnotnem uzivani pozemku. Ale po zhodnoceni situace jsme objevili pouze par vetvicek, ktere ho „udajne“ pichali do zad. Smesne nebo smutne, jak chcete,. Ale typicky ceska povaha. Nebo se na predsedkyni obraceji vlastnici bytu s tim, ze jim sousedka zabrala misto na chodbe, kde si leta schovaval kvetiny na prezimovani. Co s tim? Dekuji, Ross

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Petr, 21. Srpen 2009 - 13:13

  Kompetence výboru řeší Stanovy a Zákon o bytech. Výbor rozhodně neřeší občanské spory. Nejjednodušší je se k tomu příp. tak či onak vyjádřit v zápise shromáždění (užívání společných prostor by měl – kromě jiného – řešit Domovní řád), a nespokojenec nechť se obrátí na příslušné instituce.

  Vložil lake, 21. Srpen 2009 - 13:57

  Zákon o vlastnictví bytů, § 9a/3:

  Společenství je oprávněno vlastním jménem vymáhat plnění povinností uložených vlastníkům jednotek k tomu příslušným orgánem společenství podle tohoto zákona.

  Jak je vidět, zákon říká, že SVJ je oprávněno, nikoliv povinno. Zákonodárce zcela správně ponechal na členech společenství, aby sami stanovili, co jejich výbor nebo pověřený vlastník má a musí činit. To, co by výbor měl vymáhat, máte uvedeno ve vašich stanovách, popřípadě v usneseních shromáždění (jedním z nich může být i Domovní řád).

  Výbor SVJ by se neměl angažovat v běžných sousedských rozmíškách. Na druhou stranu by měl bedlivě sledovat, zda v nich nejde i o společné části domu nebo společný pozemek. Pokud například budete ignorovat soukromé zabírání společných prostor domu, nebo nebudete odpovídat na písemně položené dotazy, může nastat chvíle, že do výboru budou zvoleni jiní.

  lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".