Vrácení dlouhodobých záloh na opravy společných částí v případě použití k jinému účelu

Vložil vildo, 29. Květen 2019 - 7:39 ::

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jestli má někdo zkušenost, jak rozhodne soud v případě, kdy SVJ prokazatelně použije zálohy k jinému účelu než byly určeny. Občas se tu píše, že byly použity zálohy na opravy společných částí k financování oken nebo lodžií, které byly součástí bytu, ale už se nepíše, jak to dopadlo.

V našem SVJ nastala tato situace – jsme SVJ vzniklé v roce 2007 a dle prohlášení vlastníka je lodžie součástí bytu, přesto došlo k financování výměny zábradlí a provedení zasklení lodžií ze společných prostředků. Dvoupokojové byty lodžie nemají, tak jim byly poskytnuta kompenzace ve výši 12000,–Kč. Já jsem majitel bytu s lodžií, ale protože je lodžie součástí bytu provedl jsem si výměnu zábradlí a zasklení za své finanční prostředky a žádal jsem také kompenzaci, ale SVJ mi žádnou kompenzaci neposkytlo a podalo na mě žalobu, abych byl povinnen si demontovat svoje zábradlí a zasklení a sjednotil celkový vzhled domu. Soud žalobu zamítl s odůvodněním, že lodžie je součástí bytu, a že nelze zasahovat do mých vlastnických práv, a že SVJ nebylo oprávněno použít společné peníze na opravy soukromých lodžií.

Protože mi SVJ i přes tento rozsudek odmítlo vrátit zálohy, které jsem nečerpal, podal jsem žalobu na vrácení těchto záloh a soudkyně nám u soudu řekla, že dle prohlášení je lodžie součástí bytu a navrhla, že se máme dohodnout nebo uzavřít smír a poskytla nám k tomu přiměřenou lhůtu. Zajímalo by mě, jestli nemá někdo podobnou zkušenost a jak soud dopadl, jestli mu zálohy byly nakonec vráceny. Právník, se kterým jsem žalobu konzultoval mi řekl, že mám nárok na vrácení záloh z důvodu, že SVJ použilo zálohy k jinému účelu.

Děkuji za odpovědi a názory. Vild

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil * (bez ověření), 30. Květen 2019 - 0:05

  Nemám čas to hledat – kdysi rozhodl KS Ústí nad Labem v podobné věci, že nemůže vlastník ve Vašem postavení žádat vrácení jím nevyčerpaných finančních prostředků z „fondu oprav“ (takto dlouhodobé zálohy nazýval), ale naopak mají neoprávněně vyčerpané prostředky vrátit SVJčku ti vlastníci, kteří neoprávněně finanční prostředky čerpali na opravy jednotky ve svém vlastnictví. Zda se to na základě rozsudku podařilo takto v SVJ dovést do zdárného konce, to mi není známo, spíš o tom pochybuji.

  Vložil JaVa, 29. Květen 2019 - 7:50

  „soudkyně nám u soudu řekla, že dle prohlášení, je lodžie součástí bytu a navrhla, že se máme dohodnout nebo uzavřít smír a poskytla nám k tomu přiměřenou lhůtu.“

  Jednejte dle dalšího postupu,který Vám ta soudkyně navrhla pro případ,že v určeném čase nedojde ke zmiňované dohodě či smíru?

  Držím vám palce a přeji hezký den.JaVa

  Vložil Ludmila, 29. Květen 2019 - 9:38

  Také držím palce a rozhodně mě bude zajímat, jestli ještě někdo měl tu odvahu domáhat se nápravy v podobné věci u soudu. Já tu odvahu nemám.

  Vložil vildo, 29. Květen 2019 - 8:45

  Já se chci dohodnout, ale SVJ mi odmítá zálohy vrátit a pořád trvá na tom, že si mám možnost lodžii demontovat a nechat zasklít znovu, což odmítám, protože moje provedení je mnohem kvalitnější, než to, co si nechalo udělat SVj a chci, aby mi vrátili částku, kterou jsem na zasklení a zábradlí lodžie nečerpal, což je cca 21000. Takže teď mám oproti ostatním majitelům na dlouhodobé záloze přeplatek.

  Právník správce a SVJ odmítá vyplacení záloh, takže bude muset rozhodnout soud, tak mě zajímalo, jestli nemá někdo podobnou zkušenost třeba s okny, jak soudy rozhodnou.

  Vložil a (bez ověření), 29. Květen 2019 - 13:10

  S svj musíte komunikovat průkazně, tj, dopisy s dodejkou. Napíšte jim svůj návrh. Jiná komunikace je neprokazatelná. Měli by vám odpovědět. Komunikute pouze s svj, s nikým jiným. Ani s předsedou, ani s právníkem svj.

  Vložil AsiTak, 30. Květen 2019 - 6:54

  V rámci jednání pohrozte panu předsedovi, nevrátí-li vám náhradu, bude žalován za způsobenou škodu schválením neoprávněného čerpání prostředků SVJ.

  Vložil 54321 (bez ověření), 29. Květen 2019 - 9:57

  Moji zkušenost s okny Vám popíšu po 25.6.2019. Také mě SVJ nutí k výměně soukromých oken, dveří na lodžii, zateplení balkonu, výměny dlažby, vše platit z úvěru SVJ. U soudu to leží přes rok. Včera jsem byla nahlížet a nestačila jsem se divit co napsala advokátka SVJ. Je nutné toto platit společně se zateplením, novou střechou, s novými 5 výtahy, protože vlastníci nemají na nová soukromá okna, na opravu lodžií. Tedy si na ně nenašetřili a nyní se zavazují, že najednou dokážou splácet vše naráz. To by bylo bezdomovců. SVJ může opravovat pouze společný majetek. To najdete ve stanovách, v OZ. Soukromé části domu jsou pro ně tabu a nemohou toto platit z naspořených peněz na opravu společných částí domu.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".