Vodoměry

Vložil kvik, 7. Listopad 2017 - 21:09 ::

Už jsem zde jednou dotaz pokládala,o víkendu jsme dělali odečty vodoměrů a bylo zjištěno,že každý vlastník bytu má jiný vodoměr,žádná plomba. Dotaz zní,jak máme účtovat?Samozřejmě ihned voláme firmu na osazení a plombování vodoměrů a jelikož mají někteří vlastníci vodoměr nový nesouhlasí s montáží a financováním jiných vodoměrů,kde je dáno,že každý byt musí mít stejný druh vodoměru?Toto je práce našeho odstupujícího předsedy. Jak jsem už zde jednou psala byty si noví vlastníci dodělávali sami a náš předseda to prostě nezvládl.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil kvik, 10. Listopad 2017 - 10:10

  Nejspíše se dohodneme tak,že současně s výměnou a se zaplombováním se udělá nový odečet.Nedovedu si představit,že by se voda rozpočítala na osoby v bytech,to by byl asi pořádný problém.Každý vodoměr má přiloženo podmínky pro montáž,kde je napsáno,že nelze namontovat bez zaplombování. To je další věc ,která je nedodržena,vše by mělo jít za naším nefunkčním předsedou.Ještě že už to položil.

  Vložil Petr123 (bez ověření), 8. Listopad 2017 - 7:21

  SVJ může použít k rozúčtování pouze ověřená měřidla, která jsou navíc stejného typu a přesnosti, jinak jsou vyúčtování neplatná a hrozí SVJ vysoká pokuta. Pokud podmínky nelze zaručit, je nutné vyúčtování provést dle vyhlášky a ne skutečných spotřeb.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 9. Listopad 2017 - 17:25

  Pokud se vlastníci ovšem rozhodnou se sami udat tak se na pokutu složí.

  Vložil vodoměr (bez ověření), 8. Listopad 2017 - 13:02

  Může prosím někdo upřesnit, co je vodoměr stejného typu ? Jestli jsou to pouze identické vodoměry nebo také vodoměry různých výrobců se stejnou třídou přesnosti a na stejné medium nebo jinak ?

  Vložil Pavel II (bez ověření), 9. Listopad 2017 - 17:30

  (dohoda je souhlas všech) mohou použít pro vyúčtování hodnoty stávajících vodoměrů. Pokud se nedohodnou měl by se použít výpočet podle vlastnického podílu do doby než zajistíte vodoměry identické na všech odběrních místech.

  Vložil kvik, 8. Listopad 2017 - 8:38

  Děkuji,je to někde dané zákonem,hlavně to,že vodoměry musí být stejného typu a stejné přesnosti lidem v domě se nelíbí,že by měli vodoměry opět měnit,po půl roce bydlení. Je to zanedbaná práce našeho předsedy,kterého jsem upozorňovala na to,že to má být jak píšete.

  Vložil Veselý (bez ověření), 8. Listopad 2017 - 10:40

  Jednotnost měřidel vyžaduje Zákon o meteorologii č. 505/1990 Sb. v § 18 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1990-505#p18

  I z logiky věci je jasné, že při použití vodoměrů různého typu může dojít k různé nepřesnosti naměřených údajů. Takové rozúčtování by nemuselo být spravedlivé a bylo by v rozporu s dobrými mravy a neplatné, z toho důvodu napadnutelné kterýmkoviv vlastníkem jednotky.

  Vložil P_V (bez ověření), 8. Listopad 2017 - 14:37

  Pokud je měřidlo ověřené v nějaké třídě, tak je tím zaručeno, že měří v té třídě dostatečně přesně, ať už ho vyrobil kdokoliv. Požadavek na stejný typ je pak nesmyslný, protože by se tím popíral výsledek toho ověřování.

  Vložil roztomily, 8. Listopad 2017 - 11:36

  On to bude spíš zákon o metrologii :o), link je samozřejmě správný. Ale když už se tu píše o zákonu o metrologii, věnujte pozornost § 11a/4b a porovnejte s § 16/4 zákona 274/2001Sb. (zákon o vodovodech a kanalizacích).

  Přeloženo: Pokud SVJ požádá o metrologické ověření patních (fakturačních) vodoměrů v místě instalace, tak v případě že vodoměry neprojdou zkouškou dají se vodárny přinutit k úhradě této zkoušky při reklamaci množství fakturované vody. Ještě je vodárnám třeba připomenout stanovisko ČMI 1112015, kde v bodě 3 odst.1 se volně uvádí že způsob přezkoušení (po demontáži ve zkušebně) je možné provést vždy, jak však lze dovodit z výše uvedených informací nemusí vést k odhalení nesprávného měření majícího zdroj v příčinách, jež při demontáži pominou.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".