Vlastníci získali nástroj proti zlotřilým správcům

Vložil TN. (bez ověření), 15. Duben 2019 - 14:16 ::

Zákon o hromadných žalobách https://apps.odok.cz/veklep-detail… dovoluje podání hromadné žaloby kýmkoli (zákon nemluví o fyzické osobě, ale o „osobě“, tedy i právnické). SVJ tedy mohou hromadně podat žalobu na svého správce a SVJ může zastoupit opatrovník, pokud je předsedou SVJ dotyčný žalovaný správce a tedy v kolizi zájmů. Stejně tak členové SVJ mohou zažalovat svoje SVJ, např. při nevyplácení podílu z příjmu na SČ nebo vadném vyúčtování, s tím, že následně lze po správci vymáhat náhradu škody (protože připravil vadné vyúčtování). Významně se ušetří prostředky na právní zastoupení při podání hromadné žaloby. V řízení může zastoupit spotřebitelský spolek (pro práva vlastníků však žádný spolek v ČR neexistuje, ale čekám, že se úkolu zhostí AK Klusák, která využívá každé příležitosti, jak podojit SVJ).

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel, 20. Duben 2019 - 6:41

  TN.,

  nikdo nic nezískal. Teprve bylo ukončeno připomínkové řízení. Bude následovat vypořádání připomínek, LRV, vláda, poslanci, senátoři, prezident.

  V nedávno ukončené anketě o zákon roku byla proti tomuto návrhu zákona značná kritika.

  Panuje většinová shoda na tom, že dodržování předpisů je nutné zajistit jinak, než hromadnými žalobami. Uzákonění hromadných žalob je nebezpečné, navíc aktuální návrh MSp předbíhá teprve připravovanou evropskou legislativu.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil JarekSVJ, 15. Duben 2019 - 18:55

  Tohle je těžká perverze… Neschopní vlastníci si zvolí stejně neschopný výbor… Pak tahle neschopná sebranka vlastníků se rozhodne dle svých stanov , že si najmou zaměstnance a to správce… Správce je taky neschopný … logicky neschopný zaměstnavatel (SVJ) si nemá šanci najít schopného správce. PS : a co tak odpovědnost statutárního orgánu, který má kontrolovat svého zaměstnance a to správcovskou firmu…

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 16. Duben 2019 - 8:35

  Píšete o neschopných vlastnících, neschopném výboru a neschopném správci.

  Věc potom dospěje prostřednictvím neschopných advokátů k neschopnému soudci a posoudí ji neschopný znalec.

  Pokud znáte advokáta a znalce orientovaného v bytovém spoluvlastnictví, uveďte ho, prosím. Zatím jsem se setkal s několika advokáty a znalci, všichni neschopní. (Ale fakturovat schopní jsou.)

  Vložil Orel (bez ověření), 15. Duben 2019 - 17:33

  Zákon o hromadných žalobách povede pouze k šikaně firem, tvrdí podnikatelé, poslanci i právníci.

  https://archiv.ihned.cz/…sikane-firem

  „Začít platit měl za dva roky. K přichystané verzi se ale koncem minulého týdne sešly značně kritické připomínky od ostatních ministerstev, firem i spotřebitelů. Zákon se proto zřejmě změní a ve hře je i možnost, že v současné podobě nebude vládě vůbec předložen.“

  Vložil Petr Skorpil (bez ověření), 15. Duben 2019 - 15:41

  Podojit, to oni umi.. kvalita bohuzel chybi..

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".