více účtů u více bytových domů

Vložil Jan Kosař, 31. Prosinec 2022 - 13:14 ::

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli je možné u jednoho SVJ, ale tří bytových domů mít 3 samostatné účty do fondu? Máme družstevní podíl v jednom z devíti 4-bytových domů, ale družstvo se bude rozpadat a řešíme výhody/nevýhody SVJ. Moc se v zákonech neorientuji, ale co vím, tak bytový dům o 4 bytech povinnost SVJ nemá a jestli bude lepší se spojit s dalším stejným bytovým domem. Děkuji a jestli je to banalita, tak se omlouvám, ale pro mě to je všechno nové.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jozef (bez ověření), 1. Leden 2023 - 13:08

  V bytovém domě se čtyřmi byty SVJ založit nemusíte. Správa takového domu je upravena v ustanovení „Správa bez vzniku společenství vlastníků“ dle § 1191 až 1193 NOZ.

  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89…

  Správa „bez vzniku společenství“ je jednodušší, nemusíte zakládat právnickou osobu SVJ a vyhnete se tím všem povinnostem spojených se správou právnické osoby vč. zápisů právnických osob do veřejného rejstříku a ušetříte tím nezanedbatelné finanční prostředky. Rozhodování vlastníků je obdobné jako u SVJ právnické osoby a probíhá na shromáždění vlastníků, které svolává správce.

  Vložil Jan Kosař, 2. Leden 2023 - 10:58

  Děkuji za odpověď a za doplnění informací

  Vložil . (bez ověření), 31. Prosinec 2022 - 15:57

  Napsal jste nesmysl. Žádný účet do fondů neexistuje. Další nesmysl je, že družstvo se bude rozpadat. Žádné družstvo se nemůže rozpadat. Družstvo může jít tak maximálně do likvidace. Kdo si má založit účet závisí od toho, kolik svj vznikne. Rohodně to ale nebude účet do fondů. Zkuste uvažovat logicky. Je lepší, když si v bance založíte účet sám nebo jeden účet s celým příbuzenstvem.

  Vložil Jan Kosař, 2. Leden 2023 - 11:13

  Děkuji za odpověď

  Vložil Justitianus, 1. Leden 2023 - 7:45

  V účetnictví SVJ zpravidla neexistuje žádný fond.

  Nemůže existovat jedno SVJ pro více bytových domů.

  Nemáte družstevní podíl v jednom z devíti 4-bytových domů.

  Není pravda, že družstvo se bude „rozpadat“.

  Není jasné co míníte slovy „… se spojit s dalším stejným bytovým domem“


  Justitianus

  Vložil Jan Kosař, 2. Leden 2023 - 11:28

  Nejsem právník a v zákonech se moc neorientuji, jak jsem psal výše: Myšleno fond znamená účet pro případné opravy a úpravy.

  Proč nemůže existovat jedno SVJ pro více bytových domů?

  O družsetvním podílu mám napsáno ve smlouvě bytového družstva.

  Družstvo se nebude „rozpadst“, ale půjde do likvidace.

  Spojit se s dalším stejným bytovým domem znamená, že jsme členy družstva, ve kterém je 9 bytových domů a každý se skládá ze 4 bj (vypadá jako jeden velký dům, kde každý vlastník má jeden roh – 1/4 bytového domu). A jedna z možností je, že by se spojily 3 bytové domy, ale pod jedním SVJ. Jestli to tedy je možné a jestli je možné mít pro každý bytový dům svůj účet, aby případná investice v jednom z domu se čerpala pouze z účtu toho daného bytového domu.

  Vložil . (bez ověření), 2. Leden 2023 - 13:03

  Pokud je pozemek pod několika domy v současné době společný, tak máte nyní při privatizaci domů jedinečnou šanci ten pozemek rozdělit pro jednotlivé domy zvlášť. Tím se zbavíte spousty problému, které z toho společného pozemku vyplývají. Samozřejmě závisí od toho, jak jsou tam udělané sítě, ale to lez taky řešit,, jenom se musí chtít. Vy ne, vy takové zásadní věci neřešíte. Vy pořád řešíte jakýsi nesmyl, kterému říkáte účet do fondu oprav.

  Vložil . (bez ověření), 2. Leden 2023 - 12:55

  Pokud dům má 4 byty, tak každý byt je patrně jednotka a půda je společný prostor. Máte to napsané v prohlášení. Pokud ještě neexistuje, tak si vymýšlíte pohádky. Kolik domů má současné bytové družstvo je úplně jedno. Může jich vlastnít třeba 100, ale nikdy nemůžou tvořit jedno svj. Pokud nemáte dům rozdělený na jednotky a vlastníte každý 1/4 domu, tak je to klasické spoluvlastníctví a bez rozdělení na jednotky nemůžete založit svj. Přestaňte vymýšlet nesmysly.

  Vložil Justitianus, 2. Leden 2023 - 11:55
  • " Myšleno fond znamená účet pro případné opravy a úpravy."

  Nepoužívejte nesmyslný pojem „fond“. Nerozumím o co Vám jde. Elektřinu hradíte také na jediný bankovní účet, kam spolu s Vámi hradí desetitisíce nebo statisíce dalších odběratelů.

  • „Proč nemůže existovat jedno SVJ pro více bytových domů?“

  Protože to zákon neumožňuje. SVJ vzniká pouze: (1) pro jediný bytový dům, nebo (2) pro sekci bytového domu se samostatným vchodem, pokud je samostatně označena číslem popisným a je tak stavebně technicky uspořádána, že může plnit samostatně základní funkci budovy. Jsou jen tyto dvě možnosti. Čtěte prohlášení.

  • „O družsetvním podílu mám napsáno ve smlouvě bytového družstva. Spojit se s dalším stejným bytovým domem znamená, že jsme členy družstva, …“

  To je totální nesmysl. Zjevně netušíte co píšete a mícháte dohromady různé věci. Nikoho nezajímá že jste členem družstva. Neexistuje nic co by s dalo popsat slovy „spojit s dalším bytovým domem“. Jste tedy vlastníkem jednotky, nebo nejste? To je rozhodující. Čtěte prohlášení.

  • „… velký dům, kde každý vlastník má jeden roh – 1/4 bytového domu …“

  Je vyloučeno aby budova bytového domu byla rozdělena jinak než na jednotky. Co píšete o jakémsi rozdělení „na rohy“ je tedy naprosto nemožné. Ztrácíme čas. Ujasněte si co je Vaše fantazie a co je skutečnost. Čtěte prohlášení.

  Justitianus

  Vložil Jan Kosař, 2. Leden 2023 - 13:56

  Zálohy, které posílám na účet za elektřinu si asi nic neopravím a nic nezrekonstruuji. Proto se zakládá třeba transparentní účet, kam vlastníci bj posílají peníze, které se pak použijí na právě zmíněné opravy/úpravy.

  Pokud nelze více bytových domů pod jedním SVJ, tak nemá cenu v tomto tématu dále pokračovat a moje otázka je vyřešená.

  Psal jste, že nejsem členem družstva a vím, že jsem. Takže v tomto pravdu nemáte a ano, jsem vlastníkem bytové jednotky. Jelikož neznám pojmy, které vy určitě nastudvané máte, tak stačí odpovědět nebo nereagovat a nemusíte urážet.

  Jak jsem již několikrát zmiňoval, že tomu nerozumím. Proto jsem se přihlásil sem o radu a ne o chytré řeči. Děkuji za pochopení a přeji hezký den.

  Vložil Justitianus, 2. Leden 2023 - 15:05
  • „Psal jste, že nejsem členem družstva a vím, že jsem. Takže v tomto pravdu nemáte …“

  Pane Kosaři, lžete. Nikdy a nikde jsem nenapsal že nejste členem družstva. Opět pracuje Vaše bludná fantazie.

  • „… stačí odpovědět nebo nereagovat a nemusíte urážet.“

  Pane Kosaři, neurazil jsem Vás dosud ani jedinou větou, ani jediným slovem. Ale připouštím, že jsem nabyl dojmu, že to nemáte v hlavě v pořádku.

  • „Jak jsem již několikrát zmiňoval, že tomu nerozumím. Proto jsem se přihlásil sem o radu a ne o chytré řeči.“

  Nerozumět a tvrdit zjevné lži – to jsou dva velmi odlišné stavy mysli. K tomu abyste zde dostal radu by bylo v první řadě potřebné nefantazírovat, nevymýšlet si, nepsat nesmysly a pouze popsat skutečnosti. To jste neudělal.

  Justitianus

  Vložil nejsem Justitiánus (bez ověření), 2. Leden 2023 - 14:09

  Vy nemáte ani poněti o tom, jak funguje společenství. Za zálohy na elektřinu se dodává elektřina, za takové zálohy se nic neopravuje. Snad si nechcete na každou platbu zakládat nový účet. Vždyť se vede účetnictví a tam se to jasně rozlišuje. V tomto tématu, které řešíte je zcela lhostejné, zda jste nebo nejste členem nejakého družstva. Vy jste v družstvu dokonce vlastníkem bytové jednotky? No to tedy nejste. Praktických rad už jste tady dostal požehnaně, jenomže vy jim nerozumíte. Sjednete si schůzku z právníkem za peníze. Pak tomu možná porozumíte, až uvidíte ten účet.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 1. Leden 2023 - 14:04

  Každý dům, který má přiděleno svoje evidenční číslo musí mít samostatné SVJ. Dům se 4 byty může, ale také nemusí SVJ zakládat.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Leden 2023 - 14:57

  takže tři domy, kdy každý má své čp i če, ale mají společné podzemní prostory, musí mít každý své svj? to nemyslíte vážně, že? :-)

  Vložil Jan Kosař, 2. Leden 2023 - 10:49

  Ono to je jinak. Náš bytový dům je jeden velký dům se čtyřmi byty, kde každý z těch vlastníků má jeden celý roh od přízemí až po půdu a žádné společné protory se sousedním bytovým domem nejsou. Každý celý dům stojí na svém pozemku, kde každý z těch čtyřech vlastníků má stejný podíl. A otázka zněla: je možné vytvořit pro každý bytový dům zvlášť účet pro příspěvky do fondu oprav, aby v případě např. rekonstrukce střechy jednoho bytového domu se mohlo čerpat pouze z účtu toho daného rekonstruovaného bytového domu a jiný bytový dům v SVJ by neměl problém, že se čerpají finanční prosředky ze společného účtu? Děkuji za reakce

  Vložil . (bez ověření), 2. Leden 2023 - 12:47

  Tak ještě jednou. Žádný účet do fondu oprav neexistuje. Stejně jako neexistuje účet do kanálu.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".