venčící se pes na terase

Vložil Zuzana (bez ověření), 5. Červenec 2020 - 10:47 ::

Dobrý den,

jsme nájemci v bytovém domě. Nad námi mají sousedi salašnického psa, který se chodí venčit na terasu. Takže chcanky při dopadu na terasové zábradlí jsou všude. Už ti nájemci před nimi měli psa, který toto dělal, proto se muselo i na náklady SVJ vybrousit a znovu natřít zábradlí. Jak se můžeme jako nájemci bránit? SVJ ani správce s námi nechce samozřejmě komunikovat, jelikož jsme pouzí nájemci. Pokud tuto záležitost nebude majitel bytu řešit, může to vést k okamžité výpovědi z naší strany bez výpovědní lhůty dvou měsíců?

PS: podotýkám, že majitelé psa nechtějí o tomto diskutovat

děkuji Zuzana P.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Přestupková komise (bez ověření), 5. Červenec 2020 - 13:19

    Máte věc zdokumentovánu? Obrátila jste se na přestupkovou komisi?

    Vložil Z. (bez ověření), 5. Červenec 2020 - 15:28

    ano a doposud jste se mi neozvali!

    Vložil Justitianus, 5. Červenec 2020 - 12:49

    Zuzano, není zřejmé o co Vám jde. Chcete dát předčasnou výpověď z nájmu z tohoto důvodu? Nebo chcete v bytě dál bydlet?

    Pokud chcete dát výpověď pro hygienickou závadu, pak se napřed musíte
    prokazatelně obrátit na pronajímatele s popisem závady a s žádostí aby zjednal nápravu. Teprve pokud by to neučinil v přiměřené lhůtě, mohla byste ukončit nájem předčasně.

    Chcete-li v bytě dál bydlet, v tom případě můžete (kromě možnosti už popsané) sama přímo požadovat, aby vlastník bytu nad Vámi se zdržel obtěžování imisemi, konkrétně vnikáním moči z horního bytu na balkon užívaný společně s bytem žalobce. To je možno vymáhat i soudně (§ 1013 NOZ). Existuje starší konstantní judikatura k tomu, že ustanovení o obtěžování může uplatnit i nájemce bytu (nikoliv pouze vlastník). A soudy dovodily, že starší judikatura o obtěžování je plně použitelná i v podmínkách platnosti nového občanského zákoníku.

    Pokud Vám vzniká škoda (např. musíte 3× denně s mokrým hadrem utírat a desinfikovat moč na zábradlí), pak můžete po Vašem pronajímateli požadovat i náhradu škody. Opět platí, že musí jít o řádně nahlášenou závadu.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".