Válečný balíček - pokuty podle MPO zkrátka budou

Vložil Pavel, 15. Srpen 2022 - 15:44 ::

Mluvčí MPO tvrdí, že za teplotu v bytech odpovídá SVJ či družstvo:

https://www.irozhlas.cz/…08141802_afo

"O jaké kontroly by se mohlo jednat?

Kontroly by navazovaly na případný podnět ze strany domácností či ze strany pracovníků na příliš nízkou nebo příliš vysokou teplotu. Zaměřovaly by se na ty, kteří mají na starosti nastavení otopných soustav v jednotlivých budovách, tedy na vlastníky budov či společenství vlastníků jednotek."

Hezký den!

  • vytápění

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 16. Srpen 2022 - 0:01

Nechápu proč ten údiv. Může mi někdo vysvětlit proč všichni takto vyšilujete?

Zákon o hospodaření energií je z roku 2000. Pokuty v něm byly od roku 2000, viz § 12 odst. 2 zákona ve znění vyhlášeném dne 29.11.2000. A teď – po dvaadvaceti letech – to najednou někdo objevuje????? To je tedy překvapení!

§ 7 Snižování energetické náročnosti budov

(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek nebo v případě, že společenství vlastníků jednotek nevzniklo, správce jsou dále povinni (…)
c) řídit se pravidly pro vytápění a dodávku teplé vody stanovenými prováděcím právním předpisem (…).

Tento text obsahuje zákon o hospodaření energií po celou dobu po novele provedené zákonem č. 318/2012 Sb.. Tak o co tady jde? Vždyť přesně tato formulace platí už 10 let!!! Pokuta za neplnění § 7 odst. 4 může být každému SVJ udělena už celých 10 let. To jste se všichni najednou zbláznili?

Je jisté, že vláda teď postupuje chaoticky, ale nástroje typu pokuty jsou odedávna součástí právního řádu. Na tom se v posledních týdnech vůbec nic nezměnilo.

Justitianus

Vložil P_V (bez ověření), 15. Srpen 2022 - 20:48

Ten mluvčí je naprosto mimo.

„Cílem je, aby teplárny zmobilizovaly zdroje na náhradní paliva, co nejlépe se připravily a snížily spotřebu plynu prostřednictvím nahrazování jinými palivy. Tento stav by se vyhlašoval v případě, kdy by bylo potřeba v maximální možné míře přejít na jiná paliva než na zemní plyn.“

Technická proveditelnost té mobilizace v teplárenství by mě vážně zajímala. I kdyby se s tím začalo hned teď, bez stavebního povolení. Jak rychle se postaví takový uhelný kotel s výkonem v řádu jednotek až desítek MW, jak se do něj dopraví uhlí, kde se to uhlí vezme…

Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Srpen 2022 - 17:25

baví vás to furt strašit a šířit poplašné zprávy? Co z toho máte? Dobrý pocit?

Vložil Pavel, 16. Srpen 2022 - 5:39

radko2222,

podle § 357/1 trestního zákoníku musí být poplašná zpráva nepravdivá.

Co je nepravdivé na mých informacích:

  • informace o zahájení připomínkového řízení k vyhlášce, zdroj vlada.cz
  • tweet MPO o tom, že za teplotu v místnosti ručí SVJ a vlastník nemovitosti a budou za nedodržení pokutováni, zdroj twitter MPO
  • rozhovor s tiskovým mluvčím MPO, zdroj irozhlas.cz (veřejnoprávní medium)

Pouze upozorňuji, že je možnost připomínkovat nesmyslnou vyhlášku, která ukládá nesplnitelné povinnosti pro desítky tisíc SVJ, družstev, vlastníků.

Nebo nevěříte oficiálním vládním zdrojům?

Pavel

Vložil jo (bez ověření), 15. Srpen 2022 - 16:20

A zpívat se taky nebude.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".