Užívání střešní terasy

Vložil KJ (bez ověření), 9. Srpen 2022 - 14:07 ::

Dobrý den,

koupili jsme byt v bytovém domě v posledním patře s přístupem na střešní terasu. V kupní smlouvě i v prohlášení vlastníka je uvedeno, že střešní terasa patří mezi společné části domu, přičemž ve výlučném užívání vlastníka (nás) je střešní terasa o výměře 42 m čtverečních. Celá terasa/střecha, která je přístupná pouze z našeho bytu je však podstatně větší – cca 120 m. Oněch 42 metrů terasy, které máme ve výlučném užívání není nijak stavebně ani jiným způsobem odděleno od zbývající plochy. Dostatečně vysoké zábradlí je po celém obvodu přístupné střechy. Jak správně postupovat v případě, kdy bychom se rozhodli využít celou plochu střechy? Na vlastní náklady bychom na zbývající plochu položili stejný povrch (dlažbou), jako je od developera udělaná na smluvně zastřešených 42 m. Šlo by to vyřešit i bez změny prohlášení vlastníka? Existuje nějaké jiné riziko než, že ostatním vlastníkům (2 byty) se tento postup nebude líbit?

Děkuji za reakce.

KJ

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil P_V (bez ověření), 10. Srpen 2022 - 7:46

  "není nijak stavebně ani jiným způsobem odděleno od zbývající plochy"
  "bychom na zbývající plochu položili stejný povrch (dlažbou)"

  To je rozpor, ne? Oddělení je provedeno stavebně tím, že zbylá plocha není vydlážděná a pochozí.

  Vložil Černý (bez ověření), 9. Srpen 2022 - 14:42

  „Šlo by to vyřešit i bez změny prohlášení vlastníka?“ (Vložil KJ (bez ověření), 9. Srpen 2022 – 14:07)

  Ano (na černo s rizikem, že budete čelit požadavku na odstranění svévolného zásahu a uvedení do původního stavu nebo na náhradu v penězích).

  Ne (v souladu s právem).

  Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Srpen 2022 - 14:32

  není to riziko, ale jistota, že zhodnotíte na vlastní náklady cizí majetek. zbývajících cca 80 metrů mohou dle prohlášení teoreticky užívat všichni. vy nesmíte bez souhlasu ostatních nic na společnou terasu, kterou nemáte ve výlučném užívání, trvale umisťovat ani bránit ostatním v jejím užívání.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".