Územní souhlas - kdo ho v SVJ schvaluje?

Vložil Anna Sajdikova, 23. Duben 2019 - 9:30 ::

Dobrý den, jsme bytový dům o 16 bytových jednotkách. Nový majitel vedlejšího pozemku tam chce stavět a požaduje zatím územní souhlas plánku od majitelů okolních pozemků. Kdo ho vydává za náš bytový dům? Musí obejít všechny majitele bytů a schváleno to bude mít jen s jejich 100% souhlasem? Ve stanovách jsem nenašla nic, co by tomuto úkolu odpovídalo – ani v povinnostech výboru ani v hlasování shromáždění. Děkuji.

P.S. Na toto téma jsem tu našla jen 12 let starý dotaz: http://www.portalsvj.cz/…avby-souseda

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anna Sajdikova, 24. Duben 2019 - 14:17

  Děkuji vám všem za odpovědi. Dnes mi na stavebním úřadu řekli, že je potřeba mít souhlas od všech 16 majitelů bytů v bytovém domě.

  Vložil ik (bez ověření), 23. Duben 2019 - 22:21

  Předně bych Vám doporučila zjistit si co nový majitel bude stavět, jak to bude vysoké a hlavně jak daleko to postaví od Vašeho domu (a Vašich oken/balkonů). Teď sleduji stavbu nového bytového domu vedle již stojícího čtyřpatrového domu ve staré zástavbě. Byty stávajícího domu doposud měly v zadním traktu nově opravené balkony kam celé odpoledne svítilo slunce. Teď jak vedle roste nový bytový dům si budou moc z balkonu „podávat ruce“ s lidmi z domu nového. A jak dům roste tak je vidět, jak se okna a balkony noří do šera. Slunce už tam nezasvítí. Kdo takovou prasárnu povolil mě hlava nebere. Měla jsem za to, že domy musí mít určité odstupy.

  Vložil franos, 23. Duben 2019 - 11:02

  Dobrý den, územním souhlasem lze (pro určité/jednodušší typy staveb) nahradit územní rozhodnutí, pokud žadatel dodá (mimo jiné) souhlasy všech potenciálních účastníků řízení. Neboli nevede se územní řízení, ale osoby, které by jinak byly účastníky takového řízení (zpravidla všichni okolní sousedé, ale taky např. obec) se záměrem vysloví předem souhlas. Tedy se předem vzdají práv případného účastníka (na námitky, nahlížení do spisu, odvolání, obnovu řízení…). Pokud stavební úřad usoudí/rozhodne, že účastníky případného územního řízení by byli vlastníci jednotek ve Vašem bytovém domě, tak samozřejmě všichni (ať jich je 20 nebo 200). Nejde o rozhodování o společné věci podle NOZ, ani se to netýká SVJ. Samozřejmě vlastníci mohou být někým zastoupeni (třeba i tím SVJ).

  Vložil anonymouk (bez ověření), 23. Duben 2019 - 9:54

  Doporučuji si zajít na místně příslušný stavební úřad a tam vám řeknou, co požadují (postup různých se může lišit), a podívat se do stavebního řádu.

  Vložil MartinII, 23. Duben 2019 - 15:14

  Na katastru cuzk.cz můžete jednoduše zjistit, kdo je vlastníkem parcel (pod domem, dvůr apod.) „patřících“ SVJ. Jsou jimi vlastníci bytů (jsou i případy, že dům je postaven na parcele, která patří jinému vlastníku, ale to nebude asi případ SVJ). Pravda je, že se vlastníci mohou zcela bezpochyby nechat výborem (předsedou společenství) zastupovat, stejně tak jako v jiných záležitostech (smlouva s vodárnami, energetickými závody, plynaři apod.). Proto také výbor (předseda společenství) nebo-li statutární orgán existuje.

  Proč by to mělo být ve stanovách, když tam máte určeno, kdo je statutárním orgánem (výbor nebo předseda společenství) ? Pravomoce statutárního orgánu máte ve stanovách.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".