Uzamčený a nedostupný HUP

Vložil Bob Bargel, 22. Leden 2015 - 8:55 ::

Dobrý den, Potrebovali bychom poradit, resime v nasem dome problem s hlavnim uzaverem plynu (HUP).

HUP je bohuzel nesikovne umisten ve sklepni koji, ktera patri k bytove jednotce. Dle mych informaci musi byt pristup k HUP volne pristupny a tudiz si myslime, ze sklepni koje musi byt otevrena/odemcena. Pokud neni a je opatrena zamkem, obavam se ze v pripade problemu s plynem se muze jednat o tzv. Obecne ohrozeni. Zahajili jsme s vlastnikem jednani, kdy se snazime domluvit, ze najdeme jiny stejne velky prostor, a vymenili bychom to s nim za problemovy sklep. Moje otazka vsak zni, vzhledem k problemum ve vyjednavani, jsme vubec povinni dotycnemu najit a dat novy prostor? Podle meho nazoru preci nemuzeme za to, ze si koupili sklep s HUP, ke koupi je nikdo preci nenutil a museli vedet co delaji a ze dany sklep ma zatez v podobe HUP. Dokazete nam v tomto, prosim, poradit? Jsme SVJ…dekuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Emill (bez ověření), 24. Leden 2015 - 16:51

  Není tedy třeba nic řešit, pouze s vlastníkem (nebo snad jen uživatelem) sklepní koje dohodnout způsob přístupu v případě potřeby manipulace s HUP a také při revizích domovního plynovodu. Pokud toužíte mít HUP přístupný stačí si objednat a zaplatit umístění HUP vně budovy v nadzemním nebo i zemním provedení. Tím by jste vyhověl současným předpisům (TPG). Není to ovšem Vaše povinnost. Zařízení může být po celou dobu životnosti provozováno ve stavu jak bylo kolaudováno.

  Vložil hlavateho623, 23. Leden 2015 - 10:00

  U nás , jsme se domluvili s plynárnami a udělal se jiný výstup, který je plně přístupný všem.

  Vložil svjvmt, 22. Leden 2015 - 14:49

  Nic si z toho nedělejte, u mnoha SVJ je tomu podobně, pytlíkovali to jak se dalo umělci. Taky jsme si sklepní kóje koupili, i když je to nesmysl. V Prohlášení není třeba výtah aj. Můžete to ale napravit.

  Vložil svjvmt, 22. Leden 2015 - 12:00

  Určitě na to najdete normu, umístěn tak, aby byl dostupný a opravitelný, označený. HUP je ve vlastnictví majitele nemovitosti a nese za něj odpovědnost.

  Vložil lake, 22. Leden 2015 - 10:01

  Je zřejmé, že zaměňujete pojmy „sklep“ a „sklepní kóje“.

  Napřed tedy laskavě sdělte, co to ve skutečnosti je. Je důležité kdo je vlastníkem toho prostoru, případně zda existuje výhradní právo jednotlivého vlastníka užívat právě tuto konkrétní část (společného) prostoru domu.

  Jedině tak se dostaneme dál.

  lake

  Vložil Bob Bargel, 22. Leden 2015 - 12:12

  Omlouvám se, ale vím co píšu. :-) HUP je opravdu umístěny ve sklepní kóji a ne ve sklepě. Je to klasický malý sklep, který najdete v paneláku. Takže daný prostor je ve vlastnictví majitele bytu ke kterému sklepní kóje patří.

  Vložil lake, 22. Leden 2015 - 12:53

  Bohužel, nevíte co píšete. Stále zaměňujete pojem „sklepní kóje“ a pojem „sklep“.

  Ptal jsem se srozumitelně zda jde o sklep (místnost), nebo o sklepní kóji (vyhrazená část prostoru uvitř jiné místnosti). Zároveň jsem se srozumitelně zeptal kdo je vlastníkem oné místnosti. Případně kdo má právo výhradního užívání společné místnosti či části prostoru ve společné místnosti.

  Vlastnictví sklepní kóje je právně vyloučeno, takže jde zcela jistě o nepravdivou informaci. O vlastnictví místnosti či prostoru laskavě citujte co o tom praví prohlášení vlastníka budovy.

  Teprve až jednoznačně odpovíte na všechny mé předchozí dotazy, bude možné dát Vám nějakou použitelnou odpověď.

  Děkuji předem a mějte se pěkně.

  lake

  Vložil Bob Bargel, 22. Leden 2015 - 12:59

  Dobře, pokusím se to vysvětlit. Ve sklepě máme celkem 29 sklepních boxů, každý malý box o velikosti 1×2m má svého vlastníka, každý ten box je ve vlastnictví majitele bytu. Opravdu si každý majitel bytu dany box koupil, dodatečně. A právě v jednom z těch boxů je HUP. Je to nešikovné řešení za 70 ti let. Snad to teď dává smysl.

  Vložil lake, 22. Leden 2015 - 13:17

  Pokud jste ani napodruhé nepochopil mé dotazy, asi by bylo zbytečné opakovat Vám je potřetí, že?

  lake

  Vložil Bob Bargel, 22. Leden 2015 - 13:32

  Asi ne, protože netuším jak to mám víc vysvětlit. Celý dům kdysi vlastnil státní podnik Avia, nasledne firma CPI. Sklep jako takový je považován za společný prostor, mam před sebou smlouvy o prodeji daných malých boxů lidem. firma CPI prodala, vidím kupní smlouvy, dané boxy lidem. Já nejsem právník, nevím zda je toto v pořádku. Každopádně se omlouvám, ale asi se mi snažíte něco vysvětlit, ale asi jsem natvrdlej. Jsme SVJ a možná to špatně popisují, ale prostě sejdete dolů a hned narazíte na sklepni boxy či sklepni koje, nevím co je správné. Podle plánu které mám před sebou, tak je popsan prostor jako společný. Včetně mandlovny, sušárny a prádelny. Ale na ty koje, boxy jsou kupní smlouvy.

  Vložil lake, 22. Leden 2015 - 13:36

  Opakuji: „O vlastnictví místnosti či prostoru laskavě citujte co o tom praví prohlášení vlastníka budovy.“

  lake

  Vložil Bob Bargel, 22. Leden 2015 - 13:38

  Kde najdu takové prohlášení? Jsme společenství vlastníků jednotek, nemáme jednoho vlastníka. Dekuji

  Vložil lake, 22. Leden 2015 - 13:54

  Prohlášení vlastníka budovy je uloženo ve sbírce listin katastrálního úřadu. Jde o naprosto základní a klíčový dokument, bez kterého nemůže SVJ vůbec začít řádně fungovat.

  Nenapadlo mne, prve že nevíte o existenci dokumentu, který jediný definuje Váš majetek, Váš spoluvlastnický podíl, rozsah společných částí domu a práva a povinnosti vlastníků jednotek.

  lake

  Vložil Bob Bargel, 22. Leden 2015 - 13:59

  Omlouvám se za svou neznalost, zjistím. Bohužel jsem o existenci tohoto nevěděl. Moje chyba. Děkuji za Váš čas.

  Vložil petrsv, 22. Leden 2015 - 13:46

  Prohlášení vlastníka je uloženo na příslušném Katastrálním úřadě. Pokud ho nemáte u sebe, rozhodně doporučuju si ho tam vyžádat, resp. jeho kopii. Budete ho ještě mnohokrát potřebovat.

  Vložil Bob Bargel, 22. Leden 2015 - 13:55

  Děkuji moc za odpověď, zase jsem o něco chytřejší. Určitě tam hned zajdu.

  Vložil Krupp, 22. Leden 2015 - 13:45

  Pane Bargele, prohlášení vlastníka zpracoval a vložil do katastru ten, kdo vlastnil budovu v okamžiku, kdy se rozdělovala na jednotky. Najdete jej uložen na katastru. PV právě mj. definuje, co patři k jednotce a co jsou společné části. Jirka

  Vložil Bob Bargel, 22. Leden 2015 - 13:58

  Děkuji za radu, hned tam zajdu. Nevěděl jsem o tomto.

  Vložil hlavateho623, 23. Leden 2015 - 10:07

  Naše SVJ při vzniku předalo vlastníkům kupní smlouvu, stanovy a seznam majetku, za který zodpovídá majitel a nebo SVJ (stupačky). Volila bych zažádat o HUP na jiném, přístupném místě.

  Vložil RadekV, 22. Leden 2015 - 12:31

  No, u nás v paneláku máme v místnostech zvaných „sklep“ dřevěné klece asi 1,5×1,5 m. Tyto klece vyrobil „domovník“ vlastníma rukama těsně před nastěhováváním. Vlastnictví vypadá tak, že místnosti „sklep“ jsou společné prostory. Klece po právní stránce neexistují a jsou vzájemně tiše respektovány.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".