Úspory tepla v GJ po zateplení

Vložil Matějka Jaroslav, 5. Květen 2009 - 14:13 ::

Vážení,

v příloze postupuji tabulku s údaji o spotřebě tepla panelových domů před zateplením a po zateplení fasády bez výměny oken a dveří, ty zůstaly původní.

Nyní již dodatečně vyměněny i okna v některých domech.

Možná nyní uvěříte a nebudete zde „tvrdit“, že zateplení fasády bez výměny oken nepřinese úspory.

Matějka

PřílohaVelikost
přehled úspor po zateplení.xls23.5 KB

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel Michalčík (bez ověření), 18. Leden 2012 - 11:47

    Dobrý den, dovolte, abych se s Vámi podělil o bilanci hospodaření s tepelnou energií u našeho panelového domu se 16 bytovými jednotkami (4 podlažní dům z r. 1963).

    Rok 2006 – 641,59GJ – původní stav domu r.2007 – 604,28GJ -nové plastové otvorové výplně (okna,dveře)-6% úspora proti původnímu stavu. r.2008 – 513,83GJ – instalace nové výměníkové stanice a zateplení pláště – 20% úspora r.2010 – 419,71GJ – instalace poměrových měřáků tepla )- 34,6% úspora.

    V kalkulaci samozřejmě hrají roli aktuální teplotní podmínky daného roku.

    Pavel Michalčík SVJ Jindřichova 4, Brno pavel.michalcik@sez­nam.cz

    Vložil Jarynn (bez ověření), 25. Březen 2011 - 10:41

    Po dlouhé době jsem zavítal na zdejší stránky, zajímá mě problém výše nákladů za teplo , před a po zateplení fasády… Náš dům 24 bytů, panel, většina bytů 21 – plastové okna, sklepní okénka plastové, vchodové dveře nové, právě měníme 6 společných balkonových oken a dveře za plastové. Fasáda zateplena 10cm polystyren pouze boční štíty. Od 1.1. 2007 máme na radiatorech poměrové indikátory tepla. To je důležítá informace. Teplo je dálkové. Nyní uvedu spotřeby za roky 2003 – 2006 to jsou bez indikátorú a je to v GJ:805,792,­785,648. A ny­ní spotřeby za léta 2007 – 2010 s indikátory: 416,398,405,413 . Pokud si to sprůměrujete to porovnání 4 a 4 roky dojdete k úspoře průměrné 46% . Zajímalo by mě zda ty domy , které porovnává pan Matějka měli indikátory nebo neměli.Jarynn

    Vložil vladan, 25. Březen 2011 - 13:47

    Jen dotaz – proč máte zatepleno pouze štíty a ještě k tomu pouze 10cm, když je potřeba min 12cm a celý dům.

    Vložil Deleted1, 26. Březen 2011 - 12:16

    Dobrý den Vladane. Můžete mi napsat, proč je min 12 cm? Pro Vaši informaci jsme celý dům zateplili 10 cm polystyrenem dle projektu, se všemi energetickými audity a schválením všech dotací. Požadovaná úspora 35 % energie. Máte k tomu nějaké podklady? Jaro

    Vložil vladan, 28. Březen 2011 - 11:00

    hm u nás dle projektu 12cm a úspora 58%, bylo nám řečeno, že pokud není úspora nad 50% nevyplatí se. Také nevím jak je to s podmínkou Zelená úsporám – tam byla asi tech 50% nebo to bylo u programu panel -to opravdu nevím.

    Vložil Jarynn (bez ověření), 26. Březen 2011 - 10:57

    Protože se štíty zateplovaly před cca 6 roky a 10 cm ? Proč né… Nejsem osobně příznivce zadlužování to znamená, že spravujem pouze to na co máme nebo na co si našetříme. V letošním roce to je 6 lodžiových oken a dveří, 2 x hliníkové vchodové dveře a kompletní rekonstrukce STA pozemní dig. a satelit.

    Kašlu na nějaké audity a cpát nenasytným bankám a firmám prachy . U nás je prozatím úspora s porovnáním s dřívějškem 46 %… jarynn

    Vložil vladan, 28. Březen 2011 - 11:14

    bez úvěru budete ten dům opravovat leta. Aby to nebyl každý pes jiná ves. No když Vám na to ostatní vlastníci skočí. Ono žít několik let v rozestavěném domě není zrovna med.

    Vložil fero, 5. Květen 2009 - 18:34

    Nechci nic zpochybňovat, jen musím doplnit dvě poznámky:

    • nejprve zateplit a pak měnit okna je ze stavařského hlediska zvrhlost
    • uvádět úspory bez toho, aniž se uvede alespoň rok výstavby panelových domů, je poněkud zavádějící. Panely v sobě obsahují též vrstvu polystyrénu s dost odlišnou tloušťkou podle soustavy a roku výstavby, pak je i různě účinné zateplení
    Vložil ivo6 (bez ověření), 7. Květen 2009 - 14:15

    Mozna zatepleni bez vymeny oken je zvrhlost, ale v nekterych pripadech mozna lepsi reseni nez zatesnit okna a nezateplit. Viz. http://spolecenstvi.okinfo.cz/…sen-v-byte-0 ivo6

    Vložil ivo6 (bez ověření), 13. Květen 2009 - 8:50

    Jeste bych chtel podekovat panu Matejkovi za zverejnenou tabulku. ivo6

    Vložil Matějka Jaroslav, 6. Květen 2009 - 17:01

    Vážený fero,

    souhlasím s vámi, že zateplení bez výměny oken je „zvrhlost“. Rozhodnutí vlastníka je „svaté“ a pro správce závazné.

    Vlastník po této realizaci svoji chubu uznal, v dalších domech tuto „zvrhlost“ již neopakoval.

    Matějka

    Vložil JarekSVJ, 5. Květen 2009 - 18:37

    fero – to co jsi napsal, tomu se říkalo zdravý selský rozum. Bravo. Obávám se, že tady na tomto portále neuspěješ. Budeš překřičen vychcánky a spol.

    Vložil tata_FIDO, 6. Květen 2009 - 12:31

    zda je to správný postup, raději bych volil výměnu oken a zeteplení střechy, pak tepelný audit a na základě výsledku zateplení objektu. takhle jak psal už i fero jo to docela mrhání penězi

    Vložil Matějka Jaroslav, 6. Květen 2009 - 17:15

    Vážený tato_FIDO,

    proč se dělá tepelný audit před? Na základě tohoto materiálu, který odkryje tepelné úniky – tepelnou nehospodárnost budovy, se určují cesty k úsporám. Mimo jiné projekt zateplení pláště, ale i projekt regulace/rekon­strukce stávající otopné soustavy (možnost jiných účinnějších tepelných zdrojů včetně regulace a výrobníků TUV – u domů před r.1990 značně předimenzované cca o 20% na otopu a po zateplení pláště budovy to v řadě případů bývá více než 50% a u TUV je výkon množství/zásobníků předimenzován o 100% i více proti skutečné spotřebě TUV) včetně případných dodatečných izolací rozvodů otopných a TUV včetně cirkulační větve, a posuzuje se účinnost projektovaného zateplení k úsporám v návaznosti na úvěry a „dotační“ programy.

    Matějka

    Vložil tata_FIDO, 6. Květen 2009 - 20:41

    Vážený pane Matějko, není nutné dělat tepelný audit předem. Většina rozumných lidí ví, kde jsou největší tepelné ztráty. Viz.např. http://www.lepebydlet.cz/…raty-staveb/

    Proto je třeba vhodné nejdříve vyměnit okna a zateplit střechu a podlahy. Pak nechte udělat tepelný audit a uvidíte, že více jak 75 % opravovaných budov tímto způsobem již tepelný audit splňovat bude.

    Ano i regulace topné soustavy má svůj smysl, ale až po realizaci výše uvedených bodů.

    tata_FIDO

    Vložil Matějka Jaroslav, 7. Květen 2009 - 9:57

    Vážený pane tata_FIDO.

    Asi nechápete k čemu je tepelný audit.

    Žádný „správný“ projektant či projekční kancelář se do zateplování bez tepelného auditu nepustí.

    Tepelný audit se netýká jen pláště bydovy ! Týká se i řady dalších technických opatření – MaR otopné soustavy včetně osazení čerpadel s automatickou regulací výkonu čerpadel, vnitřní izolace rozvodů otopu, TUV, osvětlení společných částí domu – chodeb, schodiště, VZT s možnou rekuperací, frekvenční měniče pro elektromotory – výtah, atd.atd.

    Pokud se revitalizace uskutečňuje na stavební povolení tak je tepelný audit nutný pro vypracování „energetického štítku“ budovy.

    Matějka

    Vložil Ano (bez ověření), 7. Květen 2009 - 9:59

    Proč chcete izolovat vnitřní rozvody tepla? Neizolované rozvody také dům vytápí, což je žádoucí, nejedná se o ztráty (pokud rozvody tepla nevedou po fasádě vně domu, což ve většině případů nepředpokládám).

    Vložil Matějka Jaroslav, 7. Květen 2009 - 10:14

    Vážená/ý Ano,

    • nedostatečně izolované tepelné rozvody otopné soustavy mohou vytápět prostory, kde je teplo nežádoucí – např.sklepy, garážová stání, teplovodní kanály adt. dle stavebně technického řešení budovy,
    • nedostatečně izolované rozvody TUV „otápí“ bezdůvodně a zvyšují náklady na ohřev TUV (rozdíl teplot TUV na výstupu z tepelného zdroje a na vracející se cirkulační větvy = tepelná ztráta).

    Toto ztráty zaplatíte všichni, přičemž teplo uniká „pánu bohu do oken“.

    Matějka

    Vložil Ano (bez ověření), 7. Květen 2009 - 10:20

    Přehlédl jsem prve, že píšete i o izolaci rozvodů TUV. Tam je to jinak, standardní 5mm izolace je šetření na nesprávném místě, je třeba volit několikanásobek této tloušťky.

    Co se týká rozvodů tepla, dobrý projekt je vede tak, aby se teplo využilo.

    Vložil fero, 7. Květen 2009 - 6:30

    Energetický (ne jen tepelný) audit není žádný zázrak, po jeho přečtení si většinou člověk řekne, že neví o moc více, než věděl, „pouze“ má k dispozici vyjádření v číslech. Energetický audit potřebuji:

    • pokud ho mám za povinnost z různých důvodů zpracovat (pro dotace apod.)
    • pokud potřebuji mít v ruce výrazný argument k přesvědčení vlastníků, tím spíše, když jsem odborník na něco úplně jiného, než je stavařina nebo technika obecně

    Jinak mi stačí selský rozum, k tomu, aby mi někdo řekl, že uspoříme na topení, když vyměníme okna, nemusím utrácet za odborné stanovisko. Informací na toto téma je k dispozici na Internetu spousta.

    Když už, tak výborný a jednoduchý nástroj, jak zde bylo řečeno, jsou prosté infra-fotky.

    V žádném případě však nechci, aby můj příspěvek vyzněl jako znevažování či podcenění přípravy revitalizací. Jen je potřeba vždy zvážit, jaké posudky či audity pro tu kterou akci skutečně potřebuji.

    Vložil Pavel, 7. Květen 2009 - 9:25

    Ano, v podstatě souhlasím.

    Energetický audit podle mého názoru slouží převážně jako nutná, nikoliv však postačující, vstupenka pro možnou dotaci.

    Některá SVJ své EA mají i na www stránkách. Já našel EA na prakticky stejný dům VVÚ ETA, který je v sousední ulici.

    Ale chceme se pokusit o Panel, i když ho Bursík k 1.5.2009 velmi ztížil, a tak jsme EA zadali.

    S tím přesvědčováním je to slabší. Ekonomická návratnost nevychází příliš příznivě, což je dané metodou výpočtu neumožňující uvažovat velmi pravděpodobný nárůst cen.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Matějka Jaroslav, 7. Květen 2009 - 11:20

    Vážený p.Pavle,

    jedná-li se o pakovaný původní projekt budovy ve stejné lokalitě se stejně stavebně technickým stavem, je možnost již vypracovaného EA opakovaně použít pro další „stejné“ budovy.

    Zde se naskýtá možnost spolupráce obce a dalších různých vlastníků, BD a SVJ, například v jednom sídlišti při vypracování „vzorových EA“, čímž se znatelně sníží náklady na vypracování EA. Problémem je vzájemná komunikace, zde by mohla hodně uskutečnit obec v rámci své „ENERGETICKÉ KONCEPCE“. Obec není jen správcem svého majetku (bytů), obec je územní samosprávný orgán pro všechny obyvatele dané obce, málo kde ale pomůže, spíše jen nařídí „pravidla“ formou vyhlášky.

    Matějka

    Vložil Pavel, 7. Květen 2009 - 11:41

    Vážený pane Matějko,

    teoreticky je mi to jasné a souhlasím. Ale pak je ta praxe. :-))

    Po obci chci např. aby strážníci nebyli pouze na pokutování zaparkovaných aut, aby obec něco dělala s přemnoženými holuby aj. Úspěšnost limituje k nule.

    EA jsem si raději vyřídil sám, je to rozhodně levnější varianta než ztrácet čas komunikací s obecními úředníky.

    A o zastupitelstvu nemluvě. Chtít po nich práci, ze které by nebyla provize?Většina se pouze stará o majetek obce prostřednictví svých soukromých společností.

    S jednou zastupitelkou, majitelkou uklízecí firmy, jsem zrovna zrušil smlouvu na úklid. SVJ jí platilo 19 000 měsíčně, ona na švarc systém zaměstnala cizinku za 4 400. Úklid podle toho samozřejmě vypadal. Tak nyní bude cizinka fakturovat přímo SVJ. Bude to levnější a předpokládám, že kvalitnější úklid.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil fero, 7. Květen 2009 - 9:34

    Jen poznámku: my jsme PANEL dostali loni, kdy stačil Energetický průkaz, audit nebyl potřeba. Teď je to skutečně jinak.

    Úspory u starých baráků mají vcelku obstojnou úroveň, u novějších, jak píšete, nenajde člověk v provedeném auditu příliš argumentace pro přesvědčení vlastníků. Pak nastupuje ochrana stěn a vzhled, tedy něco co se nedá vyčíslit.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".