Usnášeníschopnost

Vložil EvKa (bez ověření), 20. Leden 2022 - 22:32 ::

Dobrý den, Mám právo vyžadovat za účelem jednani a zejmena pak hlasování při shromáždění SVJ mít plnou moc?

Konkrétně mám 2 případy:

1/ bj je dle KN psaná pouze na jednoho z manželů (manželku), ale na schůze chodí pouze druhý (manžel/přítel který žije ve společné domácnosti), který v KN však nefiguruje

B/ v KN je uvedeno SJM, ale na jednání chodí pouze jeden z manželů

Děkuji za názor, naše stanovy nic o plné moci neříkají, pouze o zastupování. Našla dva články, ale zajímá mě praxe a vaše zkušenosti.

Dle mého názoru si myslím, že ano Plná moc je potřeba a klidně mohu požádat o kopii, z důvodu evidence.

https://www.profipravo.cz/index.php…

https://www.svjaktualne.cz/…zjI7ygF8_ko/

  • shromáždění
  • § 1185

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 21. Leden 2022 - 14:03

Toto už se zde řešilo podrobně. Zadejte hledat „26 Cdo 1859/2019“.

První případ se netýká jednotky ve společném jmění manželů. Jde tedy o běžné zastupování. To řešte podle zákona (kdokoliv se může nechat zastoupit kýmkoliv), nebo podle vašich stanov. Ty ovšem neznáme a nevíme zda nejsou v rozporu se zákonem.

Druhý případ řešte podle judikátu Nejvyššího soudu 26 Cdo 1859/2019: jeden z manželů se dostaví a prohlásí že zastupuje oba manžele.

Justitianus


Děkuji panu Kolemjdoucímu za upozornění na chybu v textu původního příspěvku. Opraveno.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".