Úskalí určení výše dluhu podle § 1186

Vložil TN (bez ověření), 23. Říjen 2016 - 11:21 ::

Taisa píše http://www.portalsvj.cz/…hu-ze-sluzeb#… cituji:

„Pokud dostane informace nepravdivé, nebo zkreslené, tak má smůlu SVJ – je to problém SVJ.“

Emil píše http://www.portalsvj.cz/…hu-ze-sluzeb#… cituji:

„Jestliže převodce neuhradil zálohy ve výši 10 000 Kč, tak dluh přejde na nabyvatele a ten ho uhradí, protože bude uveden v potvrzení vystaveným společenstvím.“

10 000 Kč je bagatelní pohledávka, pokud SVJ nabyvatele zažaluje a soud dá žalobci za pravdu, nemůže se nabyvatel ani odvolat – o to je problematika lidsky složitější, předpokládejme, že ve většině SVJ půjde o nižší částky, možná v každém domě je 1–2 dlužník dlužící desítky tisíc, ale tito dlužníci už nejspíše budou v režimu oddlužení, nebo v exekuci (pokud výbor aktivně vymáhá pohledávky), což nabyvatel vyčte z katastru či insolvenčního rejstříku.

Teď si představte, že kupujete byt a přejde na vás tedy převodcův DLUH.

Po určité době po nabytí vám přijde od SVJ výzva k úhradě, na ní bude nějaká částka – např. tedy 10 000 Kč a že máte zaplatit do 8 dnů. Ve výzvě nebude rozepsána struktura dluhu, pouze jedna souhrnná částka.

Já jako nabyvatel si to nenechám líbit a požádám o rozepsání dluhu – budu chtít vědět, co z toho jsou zálohy na správu, co zálohy na služby, příp. nedoplatek. Podívám se do stanov a zjistím, že ve stanovách není povinnost každý měsíc platit zálohy na správu a služby, ve stanovách není datum splatnosti. Vyžádám si zápisy ze schůzí, kde byly schváleny rozpočty a úhrady na jednotlivé účely.

SVJ mi neodpoví, strukturu částky 10 000 Kč nevysvětlí, zápisy mi neposkytne. A nebo slušně odpoví, ale ve smyslu, že mi odpovídat nemusí.

SVJ podá žalobu o zaplacení a já u soudu namítnu, že neznám strukturu dluhu a že SVJ neprokázalo, že dluh vznikl, resp. že je splatný. Soud přesto vydá rozsudek, že jsme povinen 10 000 Kč zaplatit.

Zdá se vám to spravedlivé?

Opravdu je nabyvatel povinen zaplatit jakoukoliv částku, jakou si SVJ usmyslí, bez toho, aniž by vysvětlilo, co všechno do dluhu zahrnuli?

A co když SVJ do dlužné částky zahrne také dluhy na pokutách (sankcích), dluhy na manipulačních poplatcích, náhrady škody, úhrady za klíče pro předchozího vlastníka…, vysouzené náklady právního zastoupení z předchozích řízení proti předchozímu vlastníkovi?

A co když do dlužné částky zahrnou dluhy předchozího převodce? Občas se stává a osobně se s tím setkávám, že byt je v průběhu jednoho roku prodán dvakrát. Vlastník A prodá byt osobě B a ten prodá byt osobě C.

SVJ do dlužné částky zahrne dluhy osoby A i osoby B. Osoba C zaplatí také dluhy na pokutách (sankcích), dluhy na manipulačních poplatcích, náhrady škody, úhrady za klíče…, vysouzené náklady právního zastoupení z předchozích řízení osoby A i osoby B.

Protože vám ale strukturu dluhu SVJ nevysvětlí, nedozvíte se, co vlastně platíte. Připadá vám to spravedlivé?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JR, 25. Říjen 2016 - 12:17

    Ne, nezdá se mi spravedlivé, že v SVJ může být „bordel“ ve financích, jako že ve většině je, a jinak to nazvat nemohu. A tvrdit, že dluh vázne na bytě je naprostý nesmysl, za BJ jedná vždy vlastník , ten rozhoduje, hlasuje pro nebo proti atd. je to špatně, špatně špatně!!! Jar

    Vložil MartinII, 25. Říjen 2016 - 12:33

    „představte si, že kupujete byt a přejde na vás tedy převodcův DLUH“

    Nevím, ze kterých vláken jste kopíroval, ale otázka koupě bytu, o kterém nabyvatel nevěděl, se tu již řešila a jistě ne 1×. Např.

    http://www.portalsvj.cz/…dluhem-do-fo

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".