Úrok z prodlení 1 promile denně a názor Nejvyššího soudu

Vložil J. K. (bez ověření), 7. Květen 2022 - 19:14 ::

Nedávno zde byl uveden rozsudek Nejvyššího soudu, který konstatoval, že v bytovém spoluvlastnictví, tj. též v případě SVJ, nelze v zakladatelském právním jednání (ve stanovách, prohlášení vlastníka) určit úrok z prodlení ve výši 1 promile, resp. vyšší, než úrok zákonný. Měníme stanovy a otázku řešíme. Nedaří se mi daný rozsudek Nejvyššího soudu zde nalézt.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Majer (bez ověření), 11. Květen 2022 - 1:57

    Smluvní úrok z prodlení 1‰ je ještě malý, já používám i 1% i 2%.

    Výši úroků z prodlení lze sjednat ve smlouvě odlišně od zákonné sazby. Aby bylo smluvní ustanovení dostatečně určité, je třeba sjednat základ, ze kterého se bude úrok z prodlení počítat, výši úroku z prodlení, vhodné je taky sjednat způsob vyúčtování a splatnost.

    Pokud to naformulujete špatně, a dlužník to namítne, v nejhorším se stejně uplatní zákonný úrok (jako když o úroku nic sjednáno nebude). Tedy bych se nebál dát do stanov 1‰ denně. Ale když bude hyperinflace, třeba 45% pa, tak už můžete prodělat :-)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".