Úprava topení

Vložil Arnošt (bez ověření), 2. Prosinec 2023 - 14:33 ::

V panelákovém domě máme litinové radiátory s termostatickými radiátorovými ventily. Předseda si prý nechal z ventilů vyjmout nějakou součástku, aby zvýšil průtok teplé vody v radiátorech. Údajně proto, aby po po otevření radiátorů dosáhl co nejrychlejší zahřátí radiátorů a tak rychle vytopil byt. Poté radiátory zavře a otevírá na kratší dobu podle potřeby, když chce znova rychle vytopit byt. Prý tímto způsobem vytápění ušetří naměřené dílky na indikátorech.

Podobně takovou úpravu nechal provést i v několika dalších bytech, kde si vlastníci stěžovali na časté zavzdušňování radiátorů.

Víte někdo o jakou úpravu by mohlo jít a zda je taková úprava v pořádku a nenaruší správnou činnost systému vytápění v celém domě, či zvýhodní/znevýhodní některé vlastníky v naměřených hodnotách na indikátorech?

  • vytápění

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil RadekV, 8. Prosinec 2023 - 12:30

Jen bych nesouhlasil s tvrzením, že zavíráním radiátoru se nic neušetří.

Vložil Irtn (bez ověření), 6. Prosinec 2023 - 7:20

Irtn odrbeš leda tak, že se bude zahřívat jen horní 1/4 topidla a tedy rtn nic nezměří (je v 1/3 výšky nebo v polovině asi jak kde).

No stejně zaplatíš min. 80% (max.200%) průměru nákladů na otop (na 1m2 plochy).

Takže být v chladu kvůli úspoře se nevyplatí, ale vyplatí se identifikovat ty s 200% a ty nějak eliminovat… casto jde o najemniky nebo …, ktery topi na 26°C a oteviranim oken ventilacka celou zimu

Otázka je taky, jaký plochy, někde celý plochy bytu, jinde jen plochy místností s radiátorama. Nepochopil jsem to, všude to mají jinak. Jak to před 20 lety zapsali, takovou plochu používají.

Vložil Měřil (bez ověření), 6. Prosinec 2023 - 11:42

„vyplatí se … ty s 200% … eliminovat“ (Vložil Irtn (bez ověření), 6. Prosinec 2023 – 7:20)

Souhlas, snad jenom s tím, že bych začal už u nižších hodnot (nad 150 % ?), neboť i ty zvedají průměr a tím i náklady všem.

Opomenul jste ovšem uvést, jak byste tak učinil.

Vložil Návod (bez ověření), 5. Prosinec 2023 - 13:18

Problémem zdejších diskusí je to, že návody pro podvodníky v dotazovaném směru jsou zde stále dohledatelné, zatímco věcné příspěvky jsou mazány.

(Nyní popisovaný postup k ovlivnění náměru nevede.)

Vložil Regulovač (bez ověření), 4. Prosinec 2023 - 20:59

To by spíš odpovídalo tomu, že si přenastavil „druhou regulaci“, která opravdu zajistí zvýšený průtok vody radiátorem. To by odpovídalo tomu, že jede ručně systémem zavřeno/otevřeno. Sám jsem si to tak udělal. Ale opačně, abych snížil průtok vody radiátorem. A tím pádem odrbal ITN. Takto dostanu do místnosti víc tepla a stejnoměrnou teplotu. Hlavice má hysterezi od nastavené teploty +/- 1st. Tj. teplota lítá v rozmezí 2 stupňů. A čas zavření 19 minut. U Danfoss nevím, pokud máte. Pokud nemáte naknop (zvlášť u litiny nemáte) vyregulovanou topnou soustavu, tak tyto zásahy nenaruší správnou činnost. Jak píše Justin, tak i odstranění zarážek, pokud je zašprajcovaná vyšší teplota v místnosti, taktéž nepatrně zvýší průtok vody radiátorem v čase. Pokud hlavice jde otevřít na 5, tak to omezení nemáte. Systémem zavřeno/otevřeno vůbec nic neušetří. A navíc se zbaví stejnoněrné teploty v místnosti.

Vložil jaroš (bez ověření), 3. Prosinec 2023 - 20:10

Má IRTN, tímto ho neoblbne, ušetří nic.

Vložil Justitianus, 3. Prosinec 2023 - 6:41

Součástka o které píšete je plastová zarážka, která omezuje rozsah nastavení teploty na termostatické hlavici. Zarážky se používají tam, kde má být uživatelům zabráněno vypínat topení nebo přetápět místnost. Rozsah nastavení na běžné hlavici bez zarážek je od +6°C (ochrana proti mrazu) do +28°C.

Neustálým kroucením hlavicí se neušetří vůbec nic. Zavzdušňování radiátorů se tím neodstraní.

Justitianus

Vložil Arnošt (bez ověření), 3. Prosinec 2023 - 11:54

Děkuji za vysvětlení. Zajímalo by mě ještě, zda se po odstranění uvedené zarážky neomezí automatické vypínání a zapínání radiátoru v závislosti na nastaveném stupni na termostatické hlavici.

Vložil Justitianus, 3. Prosinec 2023 - 14:54

Mechanické zarážky nijak neovlivní automatickou regulační funkci hlavice. Je to jen doraz, který omezuje odkud kam je možné nastavit ovládací prvek.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".