úniková cesta na střechu panelového domu

Vložil Štěpán Kratochvíl (bez ověření), 6. Srpen 2013 - 18:50 ::

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli není porušení požárních předpisů uzavření přístupové cesty na střechu panelového domu. Bydlím ve 12. patře jednovchodového panelového bytu a v případě vypuknutí požáru je toto jediná úniková cesta. Vedení domu argumentuje tím, že klíč má jedna sousedka, která je prý doma pořád, proto není potřeba klíčů více – což mi připadá jako velice vágní argument. Na můj návrch aby umístili klíč do prosklené skříňky mi bylo odpovězeno, že z požárních předpisů není dovoleno cokoli na zdi umísťovat.

Pokud máte někdo k tomuto tématu více informací (například pokud mě odkážete na zákon či vyhlášku, která o tomto pojednává) budu Vám vděčný.

Předem děkuji za odpověď

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Andreas (bez ověření), 9. Srpen 2013 - 21:25
  1. pokud je to možné, zkuste sehnat dokumentaci k domu(Požárně bezpečnostní řešení, popř. jinou…), tam jsou popsány únikové východy(na 100% tam UC na střechu psaná není.)

  Tuto dokumentaci Vám k nahlédnutí předloží stavební úřad či příslušný odbor HZS ČR.

  1. pokud umístění skříňky s klíčem nebrání volnému pohybu, není důvod proč by tam nemohla být(pokud se nejedná o skříňku z plastů umístěnou v CHRÁNĚNÉ únikové cestě(jaká je UC a jakého typu je popsáno v dokumentaci a legislativě))

  c)pokud „vedení domu“ argumentuje že klíč má sousedka a UC je jinak nepřístupná, porušuje zákon 133/1985 Sb., § 5, odst. 1, pís. b): …udržovat volné … únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům… – celé znění je volně dostupné na internetu.

  Rozhodující je však dokumentace ke stavbě, tedy bod a)… Pokud to není UC, z požárního hlediska zastání nemáte.

  Vložil Lika, 8. Srpen 2013 - 13:00

  Řeknu Vám co mi kdysi na tohle tema řekl hasič: na střechu při požáru v žádném případě nikdy nelézt, tam odsud vás nikdo nedostane. Prodávám jak jsem koupil, snad se k tomu ještě někdo vyjádří. Podotýkám , že se jedná o věžák.

  Vložil Ja (bez ověření), 9. Srpen 2013 - 6:08

  No je fakt, ze pro otevreni padaku je potreba tak 50 metru :-)

  Vložil petrsv, 7. Srpen 2013 - 15:01
  1. Přístup na střechu má mít každý. Jedná se o společný prostor, argumentovat tím, že klíče má někdo, kdo je vám kdykoliv dá, nelze.
  2. Opravdu je vchod na střechu úniková cesta? To mi přijde dost zvláštní. Nicméně umístění klíče do schránky se sklem je standardní a u nás s tím kontrolor nemá problém.
  Vložil Marek Kroupa, 13. Leden 2014 - 19:59

  Když bude v objektu tma a zakouřeno,tak žádnou skříňku neuvidíte,tudíž do ní žádné klíče od ničeho dávat nemůžete.

  Vložil Ja (bez ověření), 6. Srpen 2013 - 22:06

  A neni nahodou pravo vsech vlastniku vlastnit klice ke vsem spolecnym prostoram?

  Pozadal jste pisemne o vydani klicu?

  Pan lake tu psal ze pokud vam klic ke spol. Prostoru nedaji, je to trestny cin?

  Umistovat krabicku na klicek na zed ze odporuje pozarnim predpisum? Jake mate rozmery chodby kam to chcete umistit?

  Vložil Marek Kroupa, 23. Leden 2014 - 8:23

  Měl jsem na mysli klíč ve skříňce např.od únikových východů,případně klíčů od tech.uzávěrů(musí být volně přístupné-nezamčené)Navíc se počítá i s tím,že v případě požáru nemusí být v domě jen majitelé klíčů.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".