Únik vody po nové instalaci/předělávce vodovodního potrubí

Vložil Luboš (bez ověření), 18. Leden 2021 - 11:15 ::

Dobrý den všem,

před nedávnem jsem si nechal instalovat nové rozvody vody do bytu. Jedná se o rozvody k:

  • koupelnovému umyvadlu (kam byl pro odvzdušnění a otestování nainstalován ventil)
  • sprchu (zašpuntovanou dočasnými špunty)
  • přípravu pro kuchyň (zatím zaslepenou)

Můj problém je, že po instalaci a odvzdušnění nejdelšího ramena (umyvadla). Vodoměr ukazuje průtok. Jedná se cca o 2dl vody denně. Protože mám všechny trubky stále odkryté, lze vše vizuálně/dotykem kontrolovat. Bohužel však nikde únik nevidím. Ani pro přejetí celé délky trubek toaleťákem/pijákem, nikde není únik znatelný.

Již jsem jednou dával na reklamaci a rozvody byly celé předělané. Nicméně problém je stále stejný.

Zkoušeli jsme vodoměr měnit, ale problém stále stejný. Následně proběhla dočasná instalace ventilu za vodoměr, a v tu chvíli žádný průtok neukazoval. Za vodoměry jsou nainstalované plastové zpětné klapky.

Jediný co mě napadá, že by tlak vody mohl vytlačovat vzduch z slepých ramen (sprcha, kuchyň). Avšak i týden po instalaci a neustálému natlakování?

Nejedná se o velkou instalaci, na jednu odnož cca 6 metrů trubek. To dává dohromady cca 2m pro slepá ramena.

Nenapadá někoho, co s problémem dělat? Nerad bych koupelnu obložil a následně vše boural.

Děkuji mnohokrát za přečtení tohoto příspěvku a případný nápady, S pozdravem,

Luboš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdeněk II (bez ověření), 19. Leden 2021 - 9:59

    Luboši, předpokládám, že na měřeném úseku vody v jednotce je krom uvedených výtoků také splachovací WC. Pokud se mohu domnívat podle velikosti denního úniku, může docházet k velmi nepatrnému protékání vody právě ve WC v důsledku netěsnosti splachovacího mechanismu, který může být v místě těsnícího ventilu na dně splachovací nádržky ovlivněn vodním kamenem nebo nějakými nečistotami. Uzavřete rohový ventil pro přítok vody do WC a zjistíte, zda se závada projevuje i nadále. Únik vody v klozetu bývá při takovém množství vody natolik malý, že jeho intenzitu zpravidla uživatel nemusí pozorovat.

    Zdeněk II

    Vložil Luboš126 (bez ověření), 20. Leden 2021 - 13:02

    Bohužel WC mám instalováno v úplně jiných stoupačkách. V bytě mám dohromady dvoje. Tyto stoupačky únik neukazují a jsou stálé.

    Vložil Justitianus, 18. Leden 2021 - 12:27

    Nemáte netěsnou některou směšovací pákovou baterii? V takovém případě může i při uzavřené baterii docházet k proudění teplé vody do potrubí studené vody (nebo opačně, podle rozdílu tlaků).

    Napsal jste, že na obou potrubích jsou zpětné klapky – takže pokud nejsou netěsné (nebo některá není namontovaná opačně) pak by ke zpětnému proudění nemělo TEORETICKY docházet.

    Jenomže PRAKTICKY je to jinak. Zpětná klapka není zpětný ventil! Není dokonale těsná. Uzavře se a utěsní teprve dynamickým rázem – tlakem zpět protékajícího média (vody). Při drobném úkapu a minimálním tlakovém rozdílu zůstávají zpětné klapky netěsné s nezabraňují podtékání.

    Musel byste namontovat zpětné ventily; ty jsou v uzavřeném stavu drženy silou pružiny. Mají ovšem vyšší průtokový odpor.

    Justitianus

    Vložil Luboš123 (bez ověření), 18. Leden 2021 - 14:48

    Dobrý den,

    bohužel, samotné baterie ještě namontované nejsou. V jednom rameni jsou přimontované pouze dva roháčky, na studenou a teplou zvlášť. Teplá se studenou vodou tedy nejsou nijak propojeny.

    Obávám se, že poklesem tlaku v stoupačkách toto způsobeno být nemůže. Pro ověření tohoto faktu, byl za vodoměr namontován další ventil. Následně pak byl ventil jak před, tak za vodoměrem. Po otevření ventilu před a zavření ventilu za vodoměrem, se žádný průtok neobjevil. Kdyby se jednalo o vlastnost způsobenou tlakem, vodoměr by ukazoval průtok i v tomto případě.

    Nebo se mýlím?

    Luboš

    Vložil Justitianus, 18. Leden 2021 - 21:22

    Možná jsem nepochopil, ale máte tedy v bytě instalaci, která ještě není odvzdušněná? V těch trubkách je stále vzduch?

    Během dne může kolísat tlak ve vodovodním řadu i v hlavním svislém potrubí v domě (různé průtoky v různou denní dobu). Vzduch v potrubí se rozpíná a stlačuje, k vyrovnání tlaku může proudit voda sem a tam okolo lopatek vodoměru. Pokud se lopatkové kolo jedním směrem otáčí volně a ve zpětném směru zůstává „viset“, pak by se po čase mohl nějaký malý objem naměřit.

    Zkuste odvzdušnit všechny trubky za vodoměrem, je-li to možné. Voda je jak známo nestlačitelná.

    Justitianus

    Vložil Luboš125 (bez ověření), 20. Leden 2021 - 12:59

    Odvzdušněné je jen jedno rameno (Umyvadlo koupelna). Kde je roháček a odvzdušnit lze. Ostatní ramena Sprcha a Vývod do kuchyně odvzdušněná nejsou.

    Sprcha je zazátkovaná plastovými zátkami: https://www.hornbach.cz/…/artikl.html

    Vývod do kuchyně je zavařený koncovkou. https://www.hornbach.cz/…/artikl.html

    Je možné, že průtok vodoměru souvisí s únikem vzduch přes vodoměr do hlavního potrubí. Avšak i dva týdny po instalaci? Z cca 2 metrů trubek?

    S pozdravem,

    Luboš

    Vložil Justitianus, 20. Leden 2021 - 13:51
    • Luboši, napsal jste: „Je možné, že průtok vodoměru souvisí s únikem vzduch přes vodoměr do hlavního potrubí.“

    Je pravděpodobné, že jste nepochopil co jsem Vám napsal. Nejde o žádný „únik vzduchu do hlavního potrubí“ – ostatně, kudy by ten vzduch měl unikat? Přívodní trubka je zavodněná, výstupní trubka není nijak spojená s hlavním potrubím.

    Jde o stlačování a rozpínání uzavřeného objemu vzduchu v zavzdušněných částech vnitřního rozvodu vody. Předpokládejme, že zavzdušněná část vnitřního potrubí má objem půl litru (500 cm3). Ve vodovodním řadu běžně dochází k výkyvům tlaku. Nejnižší tlak bývá navečer (kdy se všichni koupou, sprchují a vaří). Nejvyšší tlak bývá v noci, kdy je minimální odběr. Takže vzduch v trubkách se střídavě stlačuje a rozpíná.

    Při změně tlaku vody z (např. odpoledne 4 atmosféry = 405 kPa → v noci 5 atmosfér = 507 kPa) je změna objemu vnitřního vzduchu ve Vašich trubkách
    500 cm3 → 399 cm3
    K tomu viz Boyleův zákon.

    Pokud tedy vodoměr je přesný a je i dostatečně citlivý, naměří „spotřebu“ 101 cm3 vody. A Vy hledáte kde se ta voda ztratila. Inu, neztratila se. Je pořád v potrubí.

    Pak přes den v odběrové špičce se tlak zase sníží, vzduch v trubkách se rozpíná a ta voda odteče přes vodoměr zpět. Jenomže vodoměr je projektovaný pouze na průtok jedním směrem. Zpětný průtok možná také registruje, ale naměří např. jen –73 cm3.

    Pokud zkontrolujete stav vodoměru po týdnu, zjistíte, že ukazuje hodnotu vyšší o 7×28 = 196 cm3. A pak můžete zbytečně rozmýšlet o tom kam se ztratily ty dvě deci vody, které vodoměr naměřil.

    Justitianus

    Vložil Luboš127 (bez ověření), 21. Leden 2021 - 12:48

    Aha, už chápu. Vaše odpověď zní rozumně. Myslím že by to mohlo být ono. Uvidíme až se zprovozní celý rozvod.

    Děkuji mnohokrát za pomoc, S pozdravem,

    Luboš

    Vložil Anonymous_El (bez ověření), 20. Leden 2021 - 13:32

    S ohledem na všechno co bylo vyzkoušené a vyměněné zbývá snad pouze vyloučit vzduch ve zbylých dvou ramenech. Čili osadit ventily, odvzdušnit, natlakovat a počkat na výsledek úniku na vodoměru. Neznáme přepad, spád, provedení a uložení trubek.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".