Umístění klimatizační jednotky na balkoně

Vložil plastron, 9. Červen 2020 - 6:04 ::

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli je možné umístit venkovní jednotku klimatizace na můj balkon. A za jakých podmínek. Děkuji.

Martin

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anynomous (bez ověření), 9. Červen 2020 - 15:48

    Za jakých podmínek můžete mít na balkóně umístěnou vnější část klimatizační jednotky?

    „Pozor však na tzv. splitové klimatizace, které vzhledem ke své konstrukci vyžadují umístění jedné vnitřní jednotky a druhé venkovní obvykle na fasádu domu v okolí balkónu. Vlastník jednotky, do níž se klimatizace instaluje, by měl o svém záměru informovat statutární orgán SVJ, získat jeho souhlas, anebo tuto záležitost vyřešit na shromáždění, pokud mu dle stanov náleží pravomoc o této záležitosti rozhodovat. Rozhodně se nevyplácí splitové klimatizace svévolně instalovat bez souhlasu příslušného orgánu SVJ, takovéto počínání by v krajním případě mohlo vést až k nucenému odstranění klimatizace.“

    https://okolobytu.cz/…u-ci-lodzii/

    Článek uveřejněn dne 9.Červen 2020

    Vložil tomas 22, 9. Červen 2020 - 16:02

    pokud můžete mít na balkoně nábytek můžete tam mít i klimatizační jednotku.

    Spor by se tedy vedl výlučně o díru průměru na vrták 15, která by již byla zahlazena.

    Tedy oč by se vedl spor? O narušení vnější konstrukce?…

    Jak by vypadal žaloba? Má odstranit hadici?

    to je fakt už „na hlavu“

    to vám mohou zakázat pověsit si do zasklené lodžie obrázky a kytky…

    (žaloba na odstranění hmoždinky :)

    Vložil tomas 22, 9. Červen 2020 - 12:25

    co se stane, když provrtáte fasádu a umístíte chladič klimatizace na svůj balkon?

    nic

    SVJ může maximálně požadovat škodu na plášti budovy uhradit … jaká je škoda za díru, kterou jste začistil? nula

    může Vám SVJ zakázat mít na balkoně chladič?

    Ne nemůže, protože tím nic nepoškozujete a nikoho neomezujete

    tož asi tak

    Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Červen 2020 - 12:41

    mnohdy je narušena fasáda a její zateplení, protože jen málo firem si dá tu práci to provést opravdu precizně. to nemluvím o tom, když si to vlastník zfušuje sám. takže škoda za „díru“ třeba v nové zateplené fasádě může vyjít dráž, než celá klimatizace

    je tím ztracena záruka, pokud se jedná o „čerstvou“ fasádu, a tudíž při neuznaných reklamacích vinou tazatele by šla škoda za ním, a tam už mluvíme o mnoha nulách

    a hlavně, jedná se o zásah do společných částí bez souhlasu, takže může svj nařídit odstranění a uvedení do původního stavu

    Vložil tomas 22, 9. Červen 2020 - 12:54

    Vy jste už někdy viděl zateplenou balkónovou stěnu? Já ne.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Červen 2020 - 13:03

    já jsem viděla zateplenou fasádu na straně obýváku, z kterého se vychází do lodžie, a na které byla klima a průraz. trvalo to sice dva roky, ale klima je pryč, a vlastník zaplatil pálku za opravu fasády.

    balkonovou stěnu si neumím představit, ani zateplenou, ani proraženou na vývod klimy. těžko si představit něco, co neexistuje :-)

    Vložil Anynomous (bez ověření), 9. Červen 2020 - 16:20

    To jste viděla přímo u majitele z pozice statutára, nebo z ulice očumujíce soukromí sousedů?

    Říká Vám něco pojem klimatické změny? Je dle Vás morální, když někdo zneužije (k šikaně neoblíbeného souseda) dočasnou pravomoc plynoucí z členství ve výboru (jistě ne od slova výborný člověk) k neudělení dodatečného „povolení“ na klimatizaci do přehřátého panelákového bytu pro citlivější, starší, či nemocnou osobu?

    „trvalo to sice dva roky, ale klima je pryč, a vlastník zaplatil pálku za opravu fasády“ To zní hrdě. Nazdar.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Červen 2020 - 16:53

    tato konkrétní klima byla instalována neodborně vlastníkem. nejedná se o zneužití ničeho. stačilo si nechat klimu instalovat odbornou firmou, která nepoškodí fasádu, a asi by shromáždění souhlasilo, kdyby teda bylo o souhlas vůbec požádáno. viděla jsem to ve znaleckém posudku, sousedy možná očumujete vy. já bydlím v rd, kde sousedi jsou dost daleko:-)

    Vložil tomas 22, 9. Červen 2020 - 13:35

    montáž klimatizace, jako zde popisuje tazatel?

    A prosím vás kdo a jak o odstranění rozhodl? Je k tomu nějaký rozsudek?

    To by mne opravdu zajímalo…

    Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Červen 2020 - 16:47

    stačilo vyzvat, udělat znalecký posudek na poškození fasády a narušení tepelné izolace. dal si udělat i svůj posudek, ten dopadl stejně. takže pochopil, že by ho soud stál mnohem víc a raději zaplatil náklady na posudek i na opravu fasády. ale už rozsudky jsou, jen hledejte.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 9. Červen 2020 - 15:29

    Viděl jsem dokonce rozsudek, bohužel ho teď nemůžu dohledat, kdy majitel umístil na společnou zeď v chodbě před svým bytem tapety, bez souhlasu shromáždění. Soud prohrál a musel uvést na své náklady vše do původního stavu a zaplatit veškeré náklady na soudní řízení.

    Vložil tomas 22, 9. Červen 2020 - 15:54

    tapety v chodbě… ok to trochu chápu může to teoreticky porušovat požární předpisy. Nechápu, že byl někdo ochoten jít kvůli tomu k soudu…

    rozsudek ale mohl být jen od soudu I. stupně ne? ty se nezveřejňují…

    Vložil Petr123 (bez ověření), 9. Červen 2020 - 15:58

    O požárních předpisech se kupodivu u soudu vůbec nemluvilo, šlo pouze o to, že zásah nebyl schválen. Rozsudek byl zveřejněn přímo daným SVJ, šlo už o odvolání majitele, které také prohrál.

    Vložil tomas 22, 9. Červen 2020 - 16:04

    balkon ale je ve výlučném užívání, stejně jako třeba radiátor

    Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Červen 2020 - 16:49

    sice ano, ale zasáhnout do fasády, bez svolení, většinou i neodborně, to pokud schvalujete vy, jako údajný výbor či dokonce přeceda… no s váma bych chtěla mít dvojdomek.

    Vložil tomas 22, 9. Červen 2020 - 17:50

    Bavíme se stále o vyvrtané díře průměru 2 cm?

    Těžko říct jaký jsem předseda možná se prostě neřídím tím českým okřídleným soused má kozu ať mu chcípne…

    Protože diskutovat s vážnou tváří na téma jak dvoucentimetrové díra zničila společný majetek je opravdu za mou rozlišovací schopností.

    Vložil All .. (bez ověření), 9. Červen 2020 - 19:12

    Slusna klima pro 3 pokoje je tak okolo 100k, kdyz k tomu vezmete ze ostatni nemuzou v tech vedrech spat … a musi kvuli tomu bezet atomova elektrarna … to opravdu nastve hodne lidi…

    Vložil Petr123 (bez ověření), 9. Červen 2020 - 8:07

    Provrtání skrz odvodovou zeď je každopádně zásah do společných částí domu, takže schválení na shromáždění bude nutné.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Červen 2020 - 7:56

    čemu říkáte umístit? položit na podlahu balkonu, nebo přivrtat do fasády?

    Vložil plastron, 9. Červen 2020 - 9:12

    položit na zem a protáhnout přes zeď vedení.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Červen 2020 - 10:27

    ok, ale protáhnout cokoli skrz zeď jen se souhlasem shromáždění

    Vložil Člen SVJ (bez ověření), 9. Červen 2020 - 10:26

    A sousedi pak budou nosit celé léto tlumiče na uši,jako „Otík“.

    Vložil Taky Člen (bez ověření), 9. Červen 2020 - 16:20

    Pozor na hlučnost klimatizace

    Vaše práva končí tam, kde začínají práva dalšího vlastníka. To platí i v případě instalace klimatizace. Podle §1175 občanského zákoníku má vlastník jednotky právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části. Proto ať už budete venkovní jednotku klimatizace umisťovat kamkoliv, musíte brát ohled na to, aby její instalace nepoškodila společné části a její provoz nad míru nerušil ostatní vlastníky. Existují samozřejmě nařízením vlády č. 272/2011 Sb. dané hlukové limity, je ale přirozeně mnohem lepší se rovnou při výběru klimatizace zaměřit na její hlučnost, abychom předešli potencionálním stížnostem ze strany sousedů.

    Jaké jsou limity pro hlučnost klimatizace? Hygienický limit ekvivalentní hladiny hluku akustického tlaku A pro stacionární zdroje, kterými klimatizační jednotky jsou, je v chráněných venkovních prostorech staveb při souběhu všech zdrojů 40 dB v noční době a 50 dB v denní době (nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, ve znění pozdějších předpisů, § 12).

    I když se pohybujeme v mezích hlukových limitů, stále záleží na přiměřenosti, resp. nepřiměřenosti omezení ostatních vlastníků hlukem daném místními poměry. V tomto směru mohou být v přípravné fázi nápomocné stanovy konkrétního společenství vlastníků, jež by měly reflektovat právě místní poměry a také často upravují náležitosti týkající se přímo instalace splitové klimatizace (povinnost k žádosti přiložit projektovou dokumentaci apod.)

    Ruší vás klimatizace od souseda? Pokud se ocitnete v situaci sousedů, kteří jsou obtěžováni neustálým hlukem z okolní klimatizace, lze se obrátit na příslušnou krajskou hygienickou stanici s návrhem na provedení měření. Jestli neshledá návrh neodůvodněným nebo u vás z hlediska k vaší situaci relevantní měření již v minulosti neprováděla, měření u vás uskuteční, přičemž následně obdržíte protokol o měření a hodnocení (ať už se překročení hlukových limitů prokáže či nikoliv). Měli byste ale počítat s tím, že měření nemusí být vždy provedeno bezplatně a budete ho tedy nuceni uhradit.

    Jestliže KHS provedení měření odmítne, máte možnost obrátit se na jiný subjekt oprávněný k měření, který jej provede, nebo na Hlavního hygienika ČR se stížností, na jejímž základě můžete požadovat provedení měření ze strany KHS. Druhý krok bývá vhodné učinit hlavně v případech, kdy odmítnutí návrhu na provedení měření bylo podle vašeho názoru neopodstatněné.

    Jestliže KHS z měření zjistí, že došlo k překročení hlukových limitů, je oprávněna uložit příslušnou sankci (u sousedských záležitostí se zpravidla jedná o pokutu).

    Krajním případem je podání žaloby Další možností, jak neustálý hluk z klimatizace vašich sousedů řešit, je podání žaloby. Sluší se poznamenat, že žaloba je krajním řešením nastalé situace a obecně ji lze doporučit jen v případech, kdy vám výše uvedené orgány nejsou příliš nápomocny. Nic vám ovšem nebrání řešit obtěžování hlukem z klimatizace s krajskou hygienickou stanicí a paralelně s tím podat žalobu. Kromě výše zmíněných situací se její podání nabízí, pokud měření krajské hygienické stanice neprokáže překročení hlukových limitů. Stále je totiž nutné dle §1013 občanského zákoníku přihlížet i k místním poměrům a zdržet se všeho, co by mohlo v nepřiměřené míře podstatně omezit obvyklé užívání nemovitosti. Jako podobné nepřiměřené omezení by se dal za určitých podmínek klasifikovat i hluk klimatizace, přičemž nestačí pouze subjektivní pocit vlastníka, který se cítí být nepřiměřeně rušen, nýbrž dotyčný musí prokázat, že míra hlučnosti je vzhledem k místním poměrům příliš vysoká.

    Výsledkem všech jednání může být až nařízení, aby vlastník bytu uvedl vše do původního stavu. Výsledkem je finanční ztráta nákupu klimatizace.

    Vložil All .. (bez ověření), 9. Červen 2020 - 19:02

    Soucasne moderni splitove klimajednotky funguji na bazi tepelneho cerpadla, a maji i tzv tichy rezim… jednu mam za oknem

    Ono pri spotrebe kterou splitova jednotka generuje se obecne vyplati si o tom neco precist a o neco si priplatit, nez Vas ucty sezerou.

    Jinak je levnejsi si na ten balkon dat detsky bazenek, napustit vodou a dat do toho nohy.

    Vložil tomas 22, 9. Červen 2020 - 16:29

    ovšem předpokládejme, že pokud firma nabízí klimatizace s venkovní jednotkou, splňuje tato jednotka základní hygienické předpisy.

    ostatně, shodou okolností, jednu u nás montovali, byl jsem se podívat.

    Slyšet není v podstatě nic ani přímo v bytě kam byla namontována.

    Vložil Hubert (bez ověření), 9. Červen 2020 - 9:40

    Obecně balkony, jsou společná část ve výhradním užívání – zkontrolujte si to v prohlášení vlastníka,

    pak je nutný souhlas všech vlastníků ( min 75 % ) s umístěním technického zařízení ve společných prostorách.

    Vložil Justitianus, 9. Červen 2020 - 10:55

    Je úplně jedno, zda „balkony, jsou společná část ve výhradním užívání“. Balkon je pouze prázdno plné vzduchu, ohraničené stavebními konstrukcemi, a ty jsou zpravidla společné. Totéž platí pro místnost, lodžii i terasu.

    Pokud snad některá část stavby spojená s fasádou či se střechou je ve vlastnictví vlastníka jednotky, musí to být výslovně vyjmenováno v prohlášení vlastníka v definici jednotky. Nosné stěny jsou vždy společné, takže bourat díru do zdi jedině se souhlasem shromáždění. To už zde bylo řečeno.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".