Úkolování členů Výboru SVJ vlastníky

Vložil MiraGustík (bez ověření), 7. Červenec 2020 - 21:00 ::

Dobrý den,

mám dotaz, můžou jednotlivý vlastníci úkolovat členy výboru SVJ?

V jedné diskuzi jsem se dočetl (autor LAKE):

Nepochybně existuje závazkový právní vztah mezi právnickou osobou a každým jednotlivým vlastníkem jednotky. Vlastník se může svého práva vůči právnické osobě domáhat individuálně, zcela nezávisle na rozhodování shromáždění. Viz například § 1178 (sdělení jmen a adres), § 1179 (nahlížení do smluv, účetních knih a dokladů), § 1181 (právo na vyúčtování služeb).

Pokud mám být konkrétní, tak se jedná o úkolování ve smyslu, kontrola správnosti zateplení – tloušťka ESP? Kryt na poštovní schránce klepe za větru atd…

Co je ještě v rámci jednání výboru? A co už hraničí se „šikanou“ výboru a nesmyslných požadavcích?

Stanovy jsou napsané stroze, respektive základní a nic z uvedených příkladů toho nepodléhá rozhodnutí Shromáždění.

Děkuji za názor.

S pozdravem

MiraGustík

  • výbor

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 8. Červenec 2020 - 9:47

MiraGustík, můžete samozřejmě úkolovat členy výboru. Členové výboru pak mohou na Vaše „úkolování“ hodit bobek a ignorovat Vás. Nebo se mohou Vaším podnětem začít vážně zabývat. To záleží pouze na jejich úvaze.

Zajímavý případ nastane jedině pokud hrozí újma na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného (§ 2600 zákona č. 89/2012 Sb.). Pak je povinností každého odvrátit hrozící újmu. Statutáři v SVJ mají povinnost k péči řádného hospodáře, takže by ve vlastním zájmu neměli ignorovat takové Vaše upozornění.

Nic z toho co jste uvedl jako příklad však nejspíše nespadá pod „hrozící újmu“.

Shromáždění (jako nejvyšší orgán SVJ) může úkolovat SVJ – právnickou osobu přímo. Případně může úkolovat orgány SVJ. Nikoliv však jednotlivé členy orgánů SVJ.

Justitianus

Vložil MiraGustík (bez ověření), 8. Červenec 2020 - 13:49

Takže není možné, aby vlastník si vybral jednoho člena Výboru SVJ a pověřil ho úkolem (viz výše)…aneb ani jeden bod nehrozí újma či poškození majetku (tloušťka je správně a schránky prostě bouchají všude, když fouká vítr).

Vložil Justitianus, 8. Červenec 2020 - 14:08

Nakupte magnety a rozdejte je vlastníkům jednotek, ať je umístí ve schránkách na vnitřní stranu záklopky. Zatížená záklopka nebude bouchat ve větru. Vyřešeno.

Justitianus

Vložil adviser, 8. Červenec 2020 - 10:37

Slovy filmové klasiky:„A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom absurdný?“ Stejně tak by mě zajímalo, jak si od některého z členů výboru konkrétně představujete kontrolu tloušťky ESP v praxi? U zateplení, které je v době realizace stavební činnost jako každá jiná a podléhá řadě úkonů. projektu, schválení, stavebnímu dozoru, kolaudaci atp. Že by jako některý člen výboru zajistil lešení a osobně drátěnou sondou přeměřoval tloušťku obkladu? No nejspíš by na to nastoupili nějakí profesionálové zabývající se stavebními audity. Ale proč utrácet peníze ostatních vlastníků? Selhal snad projekt, schválení, stavební dozor nebo kolaudace u toho zateplení?

Vložil MiraGustík (bez ověření), 8. Červenec 2020 - 13:47

Jelikož na 100% vím, že tloušťka odpovídá projektu (měřeno metrem ze spodu zateplení), tak je to prostě jen vymyšlený úkol…stejně jako to, že schránky na dveřích dělají hluk, když zafouká větr…potřeboval jsem jen vědět, kde je nějaká hranice co je ještě absurdný a co je nutnost..díky :)

Vložil Jarda_, 14. Červenec 2020 - 3:19

Pokud to víte na 100%, pak jistě nebude problém, pokud k něčemu dojde.

Ale to je klasika, když Placený výbor hází bobek na vlastníka s poukazem: nejsem váš zaměstnanec…

Například v jednom domě nebyl placený výbor schopen zjistit, na výslovné podněty a ačkoliv má 6 oken na dvorek a manželky výboru jsou doma (nechodí do práce), kdo že to cizí, parkuje na dvorku. Stačilo jen zjistit kdo, upozornit ho cedulkou za stěrač, vyfotit.

No a po pár letech, zvýšený poplatek od vedlejšího domu za průjezd, “protože se nějak zvýšil průjezd aut”, nevím zda to je o 10 tis. za rok…

Pak oprava dvorku, protože je vyježděný, nějaké rozpočty na 600.000 Kč.

A nyní vymýšlejí závoru, to je necelých 80.000 Kč. Samozřejmě vše ze společného (FO). Přitom na začátku stačilo, zabývat se a vykázat cizáky ze dvora, ale oni hodili bobek. Ještě arogantně řekli: nechte naše ženy být, starejte se o sebe.

Tak, a lze je snad hnát ku zodpovědnosti anebo aspoň na pranýř? :-))

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".