úklid sněhu

Vložil Petr Bořík (bez ověření), 26. Leden 2021 - 21:54 ::

Dobrý den, jsme nově vzniklé SVJ, kde jsem ještě se 4 lidmi ve výboru. Obrátil se na nás jeden soused ohledně úklidu sněhu na příjezdové cestě k našemu domu. Prý to tam není posypané a nedá se ani pořádně vyjet z garáže a že je to naše starost. Přitom jsme podle katastru zjistili, že příjezdovou cestou s větší části vlastní původní developer, jelikož tu mám v plánu stavět další domy. Jak je to podle vás ohledně úklidu sněhu, jsme za to zodpovědní my nebo developer? A jak se k tomu obecně stavíte, když je člověk ve výboru, tak je jeho povinností úklízet sníh nebo jen to práce na další smlouvu? Děkuji Bořík

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Tomol (bez ověření), 28. Leden 2021 - 22:05

  u nás výbor zajišťuje mnoho drobných prací… vyměnit žárovku, sensor na světla je rychlejší a levnější než zvednout telefon a nahánět firmu, ale jestli to uděláte sami nebo budete najímat firmu záleží na vás.

  Co se týče sněhu, tak ten se nám externě neosvědčil vůbec. Jednak firmy chtěly měsíční paušál a nikoli vyúčtovat práce na konci sezóny podle skutečného úklidu. Potom měli reakční dobu :)) Ono dost často přes den sníh taje, a v noci mrzne, někdy sněží i v noci. Takže je vám prd platná smlouva že uklízí v čase 8–18 s reakční dobou až 4 hodiny, protože kopeček z garáže v 6 ráno nevyjedete. Takže to dělají členové výboru a pro případ krize je u vjezdu kýbl se solí a lopatka. Prakticky za sezónu uklízíme sníh a solíme asi 10hodin a plocha je asi 200m2.

  Vložil Justitianus, 27. Leden 2021 - 10:13

  Pane Boříku, za úklid komunikace nejste odpovědni „vy“ (mínil jste asi právnickou osobu SVJ), a nejspíše ani developer.

  Napřed si zjistěte jaký je charakter té příjezdové cesty. Důležité je, zda jde např. o součást veřejného prostranství (stanovila obec vyhláškou). Nebo zda jde o místní komunikaci, případně pouze o účelovou komunikaci podle zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích.

  Jde-li o veřejné prostranství či o místní komunikaci, pak úklid a zajišťování sjízdnosti/schůd­nosti má na starosti obec. To však platí pouze v případě, že obec tuto komunikaci nevyčlenila mezi ty, které se v zimním období neudržují. U účelových komunikací nemá obec žádné zákonné povinnosti ohledně jejich schůdnosti nebo sjízdnosti.

  Developer (jako vlastník pozemku s komunikací) obecně nemá povinnost udržovat svou komunikaci ve sjízdném/schůdném stavu (pokud mu taková povinnost neplyne např. ze smlouvy, ze služebnosti cesty, nebo ze stavebního povolení).

  Možná máte „smolíka“ a bude to na SVJ, zda se vlastníkům bytů postará o komfort pro přístup/příjezd k domu. Jak tedy postupovat dál?

  Pokud zjistíte, že povinnost udržovat komunikaci nemá nikdo jiný, pak je to na SVJ. Přečtěte si vaše stanovy. Nejpíše je v nich uvedeno kdo rozhoduje o rozsahu služeb spojených s užíváním bytů. Jestliže podle stanov má rozhodovat shromáždění, pak prostě nechte rozhodnout shromáždění.

  Přejí si vlastníci jednotek, aby SVJ zabezpečovalo úklid té komunikace? Pokud bude dán většinový souhlas, pak se úklid komunikace stane službou spojenou s užíváním bytů podle zákona č. 67/2013 Sb.. Poskytovatelem služby bude SVJ, příjemci služby budou všichni vlastníci jednotek. K tomu si zároveň schvalte i způsob rozúčtování nákladů na tuto službu.


  Odpovím i na druhou část Vašeho dotazu, protože je zřejmé, že se zatím nevyznáte v záležitostech SVJ.

  • Nepleťte si člena výboru s domovníkem či údržbářem. Člen výboru nemá povinnost uklízet sníh, vytírat schody, opravovat výtah ani vyměňovat nefungující domovní zvonky. Členové výboru však mají povinnost zařídit ABY SVJ ZAJIŠŤOVALO SPRÁVU DOMU A POZEMKU.

  Jak to zařídí – to je na rozhodnutí výboru. Zpravidla se sjednává smlouva mezi SVJ a osobou, která je schopná provádět činnost s dostatečnou odbornou péčí a znalostmi.

  Pravda, k úklidu sněhu není potřeba mnoho znalostí – postačí koště a lopata. Ale u oprav výtahu nebo elektroinstalace už je to důležité. Členové výboru plně odpovídají za výběr osoby, které svěří tyto práce. Mají i povinnost dávat pokyny a kontrolovat jak je činnost vykonávána. Zkrátka: mají povinnost postupovat s péčí řádného hospodáře.

  Justitianus

  Vložil Tomol (bez ověření), 28. Leden 2021 - 21:56

  pro mě překvapivé zjištění, že o účelovou komunikaci se stará obec, ikdyž není vlastníkem :O

  a pokud máme okolo domu veřejně přístupný trávník 3000m2 v katastru: Parcela katastru nemovitostí – Druh pozemku: ostatní plocha .. a tento trávník je ve vlastnictví lidí žijících v domě. Tak o sečení trávy a údržbu stromů by se taky mělo starat město?

  Vložil Jardas (bez ověření), 28. Leden 2021 - 23:05

  Nemělo, leda že si to u nich objednáte a zaplatíte.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".