Úklid kontejnerového stání.

Vložil Ladis, 27. Duben 2011 - 9:48 ::

Prosím o podložený názor na to kdo má povinnost uklízet kontejnerové stání. Myslím zákon, vyhlášku a pod. Kontejnerové stání u našeho domu bylo vybudováno v minulém století a užívají ho dva bytové domy. Celkem 5 kontejnerů. Jeden dům vlastní BD, druhý vlastníci byt. jednotek. Radnice nám tvrdí, že úklid si provádíme sami, ale nedokáže doložit podle jakého zákona nebo vyhlášky. Prosím hlavně pana Lake aby se vyjádřil, o plky nestojím. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Clever butt (bez ověření), 27. Duben 2011 - 15:51

    Ještě doplním: Pro umístění kontejnerů na silnici nebo místní komunikaci si prostudujte zákon č. 13/1997 (o pozemních komunikacích), zejména §25.

    Vložil Clever butt (bez ověření), 27. Duben 2011 - 15:14

    Nenapsal jste, kde bydlíte. V Praze musí mít každý dům vlastní prostor na sběrné nádoby (vyhl. hl. m. Prahy č. 26/1999, čl. 50, odst. 3,4), který si vlastník domu pochopitelně uklízí sám. Pokud obec benevolentně umožní kontejnery na obecním pozemku, byla by jistě drzost ještě po obci chtít úklid.

    Se sousedním domem se musíte na úklidu domluvit, na to asi žádná vyhláška není.

    !! Platí v Praze !! Jinde to může být jinak !!

    Vložil Ladis, 28. Duben 2011 - 16:39

    Bydlím v Brně. Stání je na obecním pozemku, od domu asi 60 m, používá ho víc vchodů a někdy i majitelé rodinných domků když jim nestačí jejich nádoby. Jde o to, že jeden kontejner někdo v noci podpálil a teď je v asfaltu ta seškvařenina kterou nechce nikdo zlikvidovat. O úklid jako takový ani tak nejde, uklízí svozová firma SAKO Brno, na to máme docela štěstí.

    Vložil Clever butt (bez ověření), 28. Duben 2011 - 18:10

    To máte štěstí. V Praze uklízí svozová společnost Pražské služby pouze na objednávku a pochopitelně za úplatu.

    Našel jsem vyhl. stat. m. Brna č. 6/2005, kde se rozlišuje stálé stanoviště a svozové stanoviště (v den svozu). V Brně také říkáte zbytkový odpad (v Praze je to směšný odpad).

    Povinnosti vlastníka objektu:

    7.2. sběrné nádoby na zbytkový odpad umístí na stálé stanoviště v domovním vybavení v souladu se zvláštními předpisy (zákon č. 50/1976 Sb.),

    7.4. určí po dohodě se svozovou společností svozové stanoviště sběrných nádob,

    7.7. udržuje čistotu na stálém stanovišti sběrných nádob včetně okolí kolem sběrných nádob. (to chápu tak, že neustále, i v den svozu na svozovém stanovišti).

    Dále se dočtete, že stálé a svozové stanoviště může být totožné (je-li blízko vozovky). Když to tak čtu, tak máte stálé stanoviště pro několik domů na obecním pozemku a nikdo se k jeho vlastnictví nehlásí. Tady je každá rada drahá.

    Myslím, že byste to měli uklidit dobrovolně a nečekat na obec. Podle vyhlášky byste měli mít vlastní stálé stanoviště s povinností je uklízet a v den svozu kontejnery vláčet na svozové stanoviště (nebo za to platit) a zase zpátky.

    V Praze na sídlištích trvale stojí hodně kontejnerů na ulici (na parkovišti nebo dokonce přímo na vozovce). Všichni se tváří, že se jich to netýká a čeká se na pravidelný úklid ulice. Nikdo si ale nedovolí dráždit OÚ, jinak by se mohl se zlou potázat.

    Doporučuji domluvit se se svozovou společností a obec do toho nezatahovat, aby se úředníci neprobudili.

    Vložil Ladis, 28. Duben 2011 - 20:12

    Děkuji za odkazy, na úřadu jsme na to koukali. Máme štěstí i na úředníky, vycházíme si vstříc a naschvály si neděláme. V tomhle případu půjde asi o záležtost Magistrátu města Brna. Zapálenim kontejneru došlo ke škodě na jejich majetku, na kontejneru a poškození kontejnerového stání. O úklid až tak nejde, jde hlavně o opravu živičného povrchu tohoto stání a to není v našem majetku. Jen se mě v dnešní době zdá divné, že města nemají úklid ošetření vyhláškou.

    Vložil Clever butt (bez ověření), 29. Duben 2011 - 9:38

    Vyhlášky o odpadech v Praze a Brně jsou si dost podobné. Vůbec neřeší společná „obecní“ stanoviště, která vznikala zejména na sídlištích. Předpokládají, že každý vlastník domu má ve vlastnictví prostor na nádoby. Tak je to vždy u nově postavených domů. Také vlastníci rodinných domů musejí mít nádoby na svém pozemku a v den svozu je vynášet na ulici. Ve staré zástavbě musejí být nádoby v domě nebo ve vnitrobloku. Na chodnících už trvale stát nesmějí (jak tomu kdysi často bývalo).

    Striktně podle vyhlášky by každý samostatný vchod paneláku měl mít vlastní stálé stanoviště. To by ale často bylo neefektivní nebo obtížně proveditelné.

    Města by měla ve vyhlášce vyřešit, co s takovými „obecními“ stanovištěmi, zejména řešit jejich úklid a údržbu.

    Vložil Ladis, 28. Duben 2011 - 20:12

    Děkuji za odkazy, na úřadu jsme na to koukali. Máme štěstí i na úředníky, vycházíme si vstříc a naschvály si neděláme. V tomhle případu půjde asi o záležtost Magistrátu města Brna. Zapálenim kontejneru došlo ke škodě na jejich majetku, na kontejneru a poškození kontejnerového stání. O úklid až tak nejde, jde hlavně o opravu živičného povrchu tohoto stání a to není v našem majetku. Jen se mě v dnešní době zdá divné, že města nemají úklid ošetření vyhláškou.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".