Účtování přímo na účet 429

Vložil Anonymous, 14. Červen 2010 - 18:49 ::

Přebírám účetnictví BD a bývalá účetní firma zaúčtovala v roce 2009 náklady týkající se roku 2008 přímo na účet 429, s tímto postupem jsem se ještě nesetkala, mám za to, že nepostupovali v souladu se zákonem o účetnictví. Na můj dotaz, proč tak učinili, odpověděli, že se jim to zdá správnější, aby se neovlivňoval HV roku 2009. Účetní závěrka však ještě není hotová a udělám správně, když tyto, celkem 3, účetní zápisy opravím, nebo je to věc předchozí účetní firmy?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 15. Červen 2010 - 8:30

    Prosím používejte nějaký nick, rozdílný od Anonymous. Děkuji.

    Uvedený postup vychází z Mezinárodních účetních standardů. Na ně reagovala interpretace Národní účetní rady ČR.

    Pro srovnatelnost, časovou a prostorovou, je doporučováno upravit údaje v aktuálních výkazech, např. pokud se jedná o náklady minulých období.

    A pak máte dvě možnosti:

    1. účtovat v aktuálním období o nákladech minulých období a upravit výkaz v minulém i současném období
    2. účtovat náklady minulých období rovnou na 429 a výkaz upravit jen kolonce minulé období.

    Ve výsledku je to stejné.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 14. Červen 2010 - 19:57

    Účetní bývalé účetní firmy jaksi nezaregistroval(a), že podle vyhlášky č. 504/2002 Sb. se u nevýdělečných organizací, a tudíž i u SVJ, účtová třída 4 nepoužívá.

    U podnikatelů je účtová třída 4 vyčleněna pro fondy.

    To znamená, že účetní zkombinoval(a) rozvahový způsob vedení účetnictví SVJ s účtováním podle směrné účtové osnovy pro podnikatele.

    Opět velmi pozoruhodná účetnická tvořivost. I na ní se znovu potvrzuje, k jak hrubých chybám vede tvrdošíjné setrvávání na používání pojmu „fond oprav“.

    Na závěr Vám přeji hodně trpělivosti s rozmotáváním skvostu, jaký jste převzala.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous, 14. Červen 2010 - 21:13

    „k jak hrubých chybám vede tvrdošíjné setrvávání na používání pojmu „fond oprav“.“

    Nesetrvávám na pojmu fond oprav. Společenství žádné fondy netvoří. Už se zde řešilo a je to snad jasné i neúčetnímu.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 15. Červen 2010 - 8:37

    Protože jsem zrovna nedávno viděla „účetnictví“ SVJ, ve kterém účtovali náklady jako pohledávky (na straně MD 315 účtu Náklady na správu, tedy rozvahově) a potom je přeúčtovávali jako čerpání „fondu oprav“ (na stranu MD účtu 429 Fond oprav), odpověděla jsem tak, jak jsem odpověděla.

    Číselné a slovní označení účtů si volí účetní jednotka. U té Vaší to mohl být jiný fond nebo nerozdělený zisk či ztráta – nevím.

    V dotazu „Účtování přímo na účet 429“ nebyl uveden název účtu 429.

    Nebylo ani specifikováno, jestli se účetnictví týká SVJ nebo družstva.

    Z tohoto důvodu uznávám, že odpověď nemusela být správná a beru na vědomí, že není dobré odpovídat na nejasné otázky.

    Jednoznačně tedy mohu potvrdit jen to, že pokud SVJ účtuje v účtové třídě 4, porušuje vyhlášku č. 504/2002 Sb.

    N. Klainová

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 14. Červen 2010 - 20:01

    Ještě malá poznámka k mému předchozímu příspěvku.

    Ve své odpovědi jsem předpokládala, že jde o účetnictví SVJ, ne o účetnictví bytového družstva. Bytová družstva účtují podle předpisů pro podnikatele.

    N. Klainová

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".