Tvoří okna společnou část budovy či nikoliv?

Vložil Pajer (bez ověření), 25. Listopad 2013 - 18:08 ::

Dobrý večer, mám problém správně pochopit naše prohlášení vlastníka, v němž je uvedeno:

  1. Součástí jednotky je podlahová krytina,nenosné vnitřní příčky, povrchy stěn, dveře a okna uvnitř bytu.

b)Společnými částmi budovy jsou: …okna a dveře přímo přístupné ze společných částí budovy…

Jeden vlastník (podkrovního bytu) v domě, potřebuje opravit střešní okno (koupelna) a žádá opravu po společenství, střecha samozřejmě je společným prostorem, lze to tedy chápat tak, že toto okno je přímo přístupné ze společné části budovy a tudíž společné?

Moc děkuji za vaše názory, Pajer

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Evík, 26. Listopad 2013 - 12:59

    U špaletových oken bylo před 10 lety běžné, že při převodu bytu bylo v prohlášení vlastníka uvedeno, že vnitřní část okna patří majiteli a vnější je součást opláštění budovy. U špaletových oken nic nemožného, špaletové okno není jeden celek ale jsou to okna 2 (vnitřní a vnější). Takže rozdělení v prohlášení vlatníka nebylo nemožné, ale nemělo racionální odůvodnění. Až praxe ukázala, že to je opravdu velmi nevhodné při rekonstrukci. Asi málo kdo dával zpět špaletová okna.A u plastových oken takové rozdělení je nemožné protože plastové okono je jeden celek. Asi stejné,jako by někdo chtěl tvrdit,že strana vchodových dveří do bytu je vlastníka a strana do chodby, je ve společném vlastnictví SVJ. Tak asi jen ta změna prohlášení.

    Evík

    Vložil lake, 26. Listopad 2013 - 13:47

    Eviku, nesouhlasím s Vámi. Není pravda, že špaletové okno jsou okna dvě. Vy snad vidíte dvojitě? Okno je to, co se vkládá do okenního otvoru ve stavbě. Je to vždy jedna věc – jeden funkční celek.

    Jde-li o okno špaletové, skládá se z okenního rámu (včetně špalety), vnějšího okenního křídla, vnitřního okenního křídla, těsnění a kování.

    To celé dohromady je jedno okno.

    Pak tam ještě je vnější a vnitřní parapetní deska. Ty mohou patřit k oknu, nebo jsou uvedeny odděleně.

    lake.

    Vložil Evík, 26. Listopad 2013 - 14:25

    Děkuji za info.Nejsem technik. Vidím 2 okna tak říkám 2 okna.Nezpochyb­ňuji, že je to ale jeden funkční celek. V každém případě je prohlášení vlastníka asi vadné, neboť určit v jednom funkčním celku, že vnější okno je součást opláštění a vnitřní je majitele bytu??? Ale i já mám v jednom ze svých bytů v kupní smlouvě přesně toto rozdělení oken a museli jsme se s tím vypořádat. Jak jsem psala u špaletových oken u bytu, které byly převáděny do OV před 10 let běžná praxe jak u obcí tak a družstev. Evík

    Vložil chápající (bez ověření), 26. Listopad 2013 - 13:06

    Neblouznete! Já Vám to vysvetlim takto. Na vnitřní stranu dveří si namalujte třeba Mohu Lízu. Jedna se o vzhled a rozměr! V méně historicky chráněných oblastech můžete klidně vyměnit dřevo za plast, nebo spaletova za kompaktní. Ale zvenčí by se to nemělo poznat. Samozřejmě, že na to nikdo nevezme lupu.

    Vložil Evík, 26. Listopad 2013 - 13:39

    Pane chápající viděl jste někdy špaletová okna? Já vím, že špaletová okna mohu klidně vyměnit za plast, ale v tom je pak ten problém. Zatím co předtím jsem měla okna 2 (vnitřní a vnější), tak pak mám jen 1ks. možná i 6komorových, ale stále jen 1ks.Nejde jen o vzhled a rozměr. Vzhled je úplně jiný a rozměr také. Špaletové okno je prostě úplně něco jiného než plastové.

    No co se týká vchodových dveřích, tak pokud by byly v majetku SVJ, tak bych s tím poškozením M.Lízou přece jen trochu váhala.Nechtělo by se mi platit SVJ náhradu. Evík

    Vložil Zdenek 22, 26. Listopad 2013 - 7:45

    Pane Pajere,

    při určování společných částí je již nyní zapotřebí brát v úvahu NOZ a zejména NV č. 366/2013 Sb. Od 1. 1. 2014 se pohled na společné části do značné míry mění. Velmi užitečné je též seznámit se s důvodovou zprávou k tomuto nařízení.

    Vložil lake, 26. Listopad 2013 - 9:58

    Pane Zdenku, přestaňte s tím nesmyslem ohledně NOZ. Dům tazatele je již rozdělen na jednotky a společné části podle zákona č. 72/1994 Sb.. Prohlášení je vloženo do katastru a jednotky podle něj již dávno existují. Nepleťte do toho NOZ ani nařízení vlády č. 366/2013. To nemá se stávajícími vlastnickými vztahy v budově vůbec nic společného.

    lake

    Vložil Zdenek 22, 26. Listopad 2013 - 10:24

    Pane lake, o tom, zda NOZ a NV bude mít vliv na stávající společné části domu, nebudu rozhodovat ani já, ani Vy. Já jsem tazatele na tuto možnost upozornil a je na něm, jak s ní naloží.

    Vložil lake, 26. Listopad 2013 - 12:31

    Pane Zdenku, co píšete je samozřejmě naprostý nesmysl. A napsal jsem Vám proč: Vlastnické vztahy v budově jsou již stanoveny Prohlášením vlastníka. Jednotky jsou definovány podle zákona č. 72/1994 Sb. a NOZ na tom nic nezmění. Přečtěte si NOZ § 3028. Snažíte se uvést tazatele v omyl a neznáte dokonce ani znění NOZ, o kterém se zmiňujete.

    lake

    Vložil lake, 25. Listopad 2013 - 19:21

    Máte vadné Prohlášení vlastníka, ostatně jako obvykle. Ještě jsem neviděl Prohlášení, které by bylo srozumitelné a bez chyb a nejasností.

    Odhaduji, že 99,9% bytů nemá žádná okna „uvnitř bytu“. To by muselo být nějaké okno mezi ložnicí a obývacím pokojem, například.

    Dále: ta „okna a dveře přímo přístupné ze společných částí budovy“ – to je další nesmysl. Spidermann umí lézt po fasádě a po střeše, takže všechna okna na domě jsou pro něj přístupná ze společných částí budovy.

    Odhlasujte si opravu Prohlášení vlastníka budovy takto:

    • „Součástí jednotky je podlahová krytina, nenosné vnitřní příčky, povrchy stěn, dveře a okna přístupná zevnitř bytu.“
    • „Společnými částmi domu jsou: dveře a okna, pokud nejsou přístupná zevnitř bytu.“

    lake

    Vložil chápající (bez ověření), 26. Listopad 2013 - 1:42

    Okna jsou přístupná ze spol. části budovy. Na to stačí lešení. Nemusím mít křídla.

    Vložil právník-teoretik (bez ověření), 26. Listopad 2013 - 8:47

    No vždyť Lake nic neříká o oknech přístupných ze společných částí budovy. Naopak, provádí rozdělení dost jasně a jednoznačně:

    1. okna, která jsou přístupná z bytu, jsou součástí tohoto bytu (to se týká všech oken, ať už vnějších – z pokoje do ulice, tak i okýnek mezi ložnicí a obývákem – což je málokde, ale občas se to vyskytne). U tohoto typu oken je jedno, jestli jsou přístupná ze společných prostor, protože to není kritérium.
    2. okna, která nejsou přístupná z bytu, jsou společná (tj. například okna na společné chodbě)

    Jednodušeji a srozumitelněji to snad ani rozdělit nejde.

    Problém nastane v momentě, kdy se SVJ rozhodne, že se musí vyměnit všechna okna. Pak bude problém vlastníky bytů přinutit, aby si své okno vyměnili. Ale konec uniformity zase tolik nevadí. Proč by barák musel mít všechna okna jak přes kopírák?

    Vložil chápající (bez ověření), 26. Listopad 2013 - 9:02

    Teda Vy v tom děláte bordel. Jestli jsou, nebo nejsou je napsáno v PV. A dále: jestli jsou, tak se není o čem bavit. Jestli nejsou, tak platí, ze vlastník si spravuje svá okna sám s podmínkou, že dodrží vzhled z vnější strany oken. (barva,tvar, velikost). Co je na tom probíhá k nepochopení? Prostě obytný dům ve vlastnictví není množina bytů, kde si každý dělá co chce.

    Vložil právník-teoretik (bez ověření), 26. Listopad 2013 - 9:22

    Jaký bordel? Lake navrhuje vhodné znění v prohlášení vlastníka a já říkám, ano, takové znění je ok.

    V prohlášení často stojí, že vnější strana oken je společná a vnitřní strana majitele bytu. Co to je za kočičinu? Čí je prostředek okna? Okno nelze rozdělit na vnitřní a vnější stranu. Okno je jeden celek. Snad akorát kování by z něj šlo vyčlenit.

    Správa oken s podmínkou… Když se SVJ rozhodne vyměnit dřevěná okna za plast, změní se nutně vzhled. Ale neměním ho já, tak proč bych měl upravovat své okno podle nějakého nového vzhledu? Moje okno odpovídá původnímu vzhledu domu… A co teď?

    Vložil chápající (bez ověření), 26. Listopad 2013 - 12:59

    Vždyť to zpropadene SVJ jste vy! Tak co to melete za nesmysly? A pro vlastníka i pro SVJ platí to samé. Neměnit vzhled domu. Pakliže by se měnil, jedině smlouvou o výstavbě. A tam zase platí jiná pravidla. Odsouhlasení, stav. povolení.....a jsme úplně jinde, než zněl původní dotaz. Tak se probuďte.

    Vložil chápající (bez ověření), 25. Listopad 2013 - 18:55

    Ne, tak to není. Vnitřní a vnější část okna se myslí vzhled. Barva, materiál, velikost. Jestli je jeho okno v koupelně, tak to zajisté není společná součást domu. Takže si to musí zaplatit sám a dodržet musí velikost okna a vnější původní barvu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".