teplotní senzory

Vložil jiří (bez ověření), 23. Únor 2015 - 9:26 ::

V otázce měření tepla a rozúčtování jsou hodně kritizovány měřiče, které se instalují na radiátory. Spravedlivější jsou prý teplotní senzory umisťované na zdi. Píše se o nich, ale nikdy jsem se nesetkal s osobní zkušeností, nikde v okolí je nemají, SVJ na poslední chvíli, aby vyhověly zákonu, instalují měřiče, ale neuvažují o denostupňovém systému.V našem domě je ze strany několika členů vyvíjen nátlak toto u nás zavést. Mohl by mi někdo z vlastní zkušenosti říct, jestli je to skutečně tak výhodné, anebo je to pouze metoda, která se staví jen jako něco výhodnějšího?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Miroslav Svěrák (bez ověření), 13. Březen 2015 - 1:10

    Dobrý den pane Jiří, Vaše úvahy jsou zcela opodstatněné. Každá z obou metod má jisté výhody a jisté nevýhody.

    Je třeba zvolit podle preferencí, které se mohou v jednotlivých domech lišit např. i podle nálad a panujícího veřejného mínění (dům je k žití a spolužití a čistě jen s dikcí norem a technických výhod si v tomto ohledu pro pohodu v domě zkrátka nevystačíte). Preference se také budou lišit podle řešení topné soustavy a stavu objektu ve smyslu jeho tepelně technického a dispozičního řešení.

    Nicméně – ať již budete používat metodu jednu či druhou, je vhodné, uvědomit si těsné souvislosti s funkcí topné soustavy. Obě metody (důvody pro jejich použití) jsou totiž přímo závislé na tom, jak Vaše topení funguje po stránce regulace.

    Některé snad zajímavé vztahy jsem shrnul zde, snad Vám pomohou ve správném výběru:

    http://www.topimechytre.cz/…i-tepla.html

    S úctou, Miroslav Svěrák, AllTech s.r.o.

    Vložil Jipa1 (bez ověření), 23. Únor 2015 - 10:23

    Na jedne strane je pravda, ze denostupnova metoda je spravedlivejsi pro vyuctovani, protoze meri tzv. tepelnou pohodu a zohlednuje prostupy tepla pres zdi bytu (zejmena u skrbliku, kteri se nechavaji vytapet od sousedu). Na strane druhe je ale faktem, ze pokud se v dome vyskytne nekdo, kdo necha celou zimu otevrenou ventilacku a topeni na plny vykon, tak v ramci mereni denostupnovou metodou nikdo nezjisti, ze plytva teplem, protoze jeho tepelna pohoda v mistnosti se bude pohybovat v beznem prumeru. V konecnem dusledku se ale toto vyplytvane teplo rozpocita na cely dum, takze to tolik nezatizi „plytvacovu“ penezenku. Pokud se takovych vykuku najde vic, tak spotreba tepla pro cely dum nehorazne vzroste a nemate paky, jak tomu zabranit. U RTN tohle nehrozi, i kdyz ani tady nelze mluvit o spravedlivem rozuctovani. Takze je na Vasem zvazeni, jaky zpusob zvolite. Ja mam jasno. Protoze nelze dlouhodobe kontrolovat a ovlivnit chovani nekterych osob, zejmena v pronajatych bytech, volim mensi zlo, a tim jsou RTN na radiatorech. Hezky den. Jipa1

    Vložil Ladislav Mazor (bez ověření), 27. Listopad 2015 - 16:03

    Musím říci, že se mýlíte. Nedávno u nás instalovala firma Maddalena jejich systém teplotních senzorů které obsahují i vlhkoměr. Po dvou měsících provozu nám podle dat získaných za období nastavili tzv. alarmová hlášení. Pokud člověk dlouhodobě větrá, klesne mu v bytě vzdušná vlhkost oproti bytů nad ním, pod, vedle....... a mě, jako předsedovi přijde sms abych majitele bytu upozornil, že nadměrně větrá. Toto se stalo 2× a lidi si to mezi sebou řekli a dávají si pozor. Máme od nich i vodoměry a nemůžu si to vynachválit. Do té doby dvacet procent rozdíly. Ted pouze 3. Pán, co to se mnou zařizoval od nich se jmenoval tuším Kout. Velice mýlí a co hlavně, neprodával!! Pouze radil a vysvětloval. Mohu jedině doporučit.

    Vložil Petra B (bez ověření), 25. Únor 2015 - 9:42

    Máme měřiče už asi 20 let, zatím jsem byla i já ovce, která koukla na rozúčtování a prostě zaplatila spotřebu. Teď jsme odešli od správní firmy, která rozúčtovateli dala spotřeby celého domu, jednotlivé odečty a bylo vymalováno. Chtěl bych do toho však proniknout a vůbec se mi to nedaří. Rozúčtovatele jsme si prozatím ponechali, ale .. Poslal nám k odsouhlasení rozpočítání a já se nestačím divit. Že jsou nějaké výkony tělesa, další 2 koeficienty podle umístění bytu, to už vím. Vyjde nějaký „přepočet“ spotřeby v bytech, ale ti, co mají velkou spotřebu – tzn. topí jak blázni, tak je jim to ještě kráceno a někdy o docela hodně. Takže jsem pochopila, že nemá vůbec cenu, topení vypínat. A naopak, těm co mají spotřebu nulovou, tak se jim zase „něco“ dopočítává. A tím nemyslím základní složku, ale spotřební. Ze 166 bytů a 6ti nebytových prostor s měřáky, platí jen 70 „lidí“ skutečnou spotřebu. To je méně jako 50%. Včera jsme se snažili tří pochopit vyhlášku, kde se píše o korekčních koeficientech, ale nějak neúspěšně. Přijít na to, jak dojít k tomu korekčnímu koeficientu. Jeden příklad přetápěného bytu. Měli by na spotřební složce zaplatit 19 tis. a místo toho zaplatí jen 6 tis. Touto korekcí se vlastně zvyšují náklady i těm, co topí rozumně..

    Vložil lake, 25. Únor 2015 - 11:10

    Petro, pokud ze 166 bytů se jen 70 vejde do širokého rozmezí 60 až 140% průměru, pak to znamená jediné: máte nepořádek v koeficientech polohy a celé rozúčtování je nevěrohodné a vadné. Koeficienty jsou buď stanoveny amatérsky, nebo se vůbec nepoužívají.

    To, co se děje ve vašem domě vůbec není rozúčtování. To je ruská ruleta pro stádo ovcí.

    Vy sama si pletete korekční koeficienty místností s úpravou výpočtové metody při překročení přípustných rozdílů. A také nemáte žádné měřiče, mimochodem. Obraťte se na odborníka.

    lake

    Vložil nevtor, 25. Únor 2015 - 10:14

    Korekce nákladů na teplo pro jednotlivé prostory se zjednodušeně vypočítá následujícím způsobem. Celkový fakturovaný roční náklad dodavatele tepla se bude dělit celkovou otápěnou plochou všech bytových a nebytových prostor. Tím vyjde průměrný náklad na 1m2 otápěné plochy. Tímto se pak vynásobí otápěná plocha bytu a vyjde průměrný náklad na byt. K tomuto nákladu se přidá 40% a vypočtená částka je maximum co daný byt může zaplatit. Pokud je byt běžným rozpočtem nad touto částkou, rozúčtovací firma pak „nějakým“ způsobem upraví výpočet korekce aby se na tuto hranici dopočítala. Obdobně je to i se spodní hranicí. Pokud od průměru za byt odečteme 40% tak výsledná částka je to, co byt musí nejméně zaplatit. Pokud je běžný výpočet pod touto hranicí, provede rozúčtovatel dopočet korekce.

    Vložil Anonymous... (bez ověření), 25. Únor 2015 - 9:52

    To, co uvádíte není „měřiči“. Doporučuji taky změnit rozúčtovatele, a to co nejdříve.

    Vložil RadekV, 23. Únor 2015 - 11:54

    A kdo řekl, že otevřená ventilačka je špatně?


    Ještě bych se zeptal minusovačů – kdo řekl, že otevřená ventilačka je špatně?

    Vložil Jipa1 (bez ověření), 23. Únor 2015 - 21:45

    Nezlobte se, ale Vas dotaz je presne tim duvodem, proc preferuji RTN pred denostupnovou metodou. Existuji totiz plytvaci, kteri ani nechapou, ze plytvaji. Vysvetlim tedy jinak. Kdyz budete mit u sveho auta deravou nadrz, asi ji nechate opravit. Nebo snad ocekavate, ze Vam sousede budou dobrovolne prispivat na unikajici benzin? Jipa1

    Vložil RadekV, 24. Únor 2015 - 13:10

    Jak souvisí řádné větrání s mou nádrží?

    Vložil Jipa1 (bez ověření), 24. Únor 2015 - 21:23

    Permanentne otevrena ventilacka (v topne sezone) a permanentne derava nadrz je jedno a totez. Oboji Vam dokaze radne provetrat jedine penezenku. Jipa1

    Vložil Anonymmm (bez ověření), 24. Únor 2015 - 21:28

    To RadekV nepochopí.on si jen tak plácá své nesmysly a baví se, že to někdo berte vážně.

    Vložil RadekV, 25. Únor 2015 - 6:02

    Nikolivěk. Nesmysly tu plácají odpůrci větrání. Bez jediného měření či fyzikálního výpočtu blábolí dokolečka to samé o šetření.

    Ve školství už je z „úspor tepla“ nevětráním dost velký průšvih. Situace v bytových domech je ovšem hodně podobná.

    Vložil Jim (bez ověření), 25. Únor 2015 - 6:31

    Škola a byt je něco zcela odlišného :-)

    Asi jako drůbežárna a pár domácích pipin.

    Ja mam jeste jednu mini mikroventilaci na 4,5 hodinach:

    http://www.nazeleno.cz/…ery/obr1.jpg

    Vložil RadekV, 25. Únor 2015 - 6:33

    V průměrné ložnici dojde k překročení limitu po hodině, ve školní třídě dříve, to máte pravdu.

    Vložil Jim (bez ověření), 25. Únor 2015 - 6:54

    Dost podstatne je, na kolik je mistnost vytopena a jak je velka a kolik a jakych lidi v ni, vsak si to zkuste, loznici pred spankem radne vyvetrat a vypnout topeni (pokud jste v zateplenem bytovem dome s plastovymi okny, ja v nem nevydrzim se zapnutym topenim, z okolnich bytu je tepla azaz)…

    Co ja vim, treba jste lakyrnik a mate cimru 3×3, to pak manzelku bez permanentniho vetrani muzete zabit… Podobne kurak…

    Proto nehodnotim, pouze popisuji svou zkusenost…

    Nemuzete se ale zlobit, ze nekdo ma nazor, ze si vas tepelny komfort spolu s vetranim mate priplatit pres IRTN a NE pres pausal nebo denostupne.

    Vložil RadekV, 26. Únor 2015 - 14:14

    Ve skutečnosti proti sobě stojí několik oprávněných zájmů:

    • šetřit za teplo
    • dýchat čistý vzduch
    • mít v bytě ticho

    Kdo chce šetřit za teplo a nebude větrat, nebude dýchat čistý vzduch (a časem mu případně začně plesnivět byt).

    Kdo chce šetřit za teplo a dýchat čistý vzduch – investuje do rekuperace – čili neušetří a pořídí si vrčící krabici. Případně ji posadí na balkon a potěší sousedy. A pravděpodobně bude potřebovat dělat díry do pláště, což musí odsouhlasit spoluvlastníci.

    Nebo nebude šetřit za teplo, bude větrat a nebude vrčet.


    kdo rozhodne, co je lepší? A kdo si troufne něco nařizovat?

    Vložil RadekV, 25. Únor 2015 - 10:01

    Nejde o topení. Jde o kvalitu vzduchu k dýchání. V běžné palelákově velké ložnici o dvou spících dospělých, řádně vyvětrané a uzavřené – dojde k překročení hladiny CO2 po hodině. Ono nejde jen o CO2, ale především o ostatní škodliviny.

    Vložil P_V (bez ověření), 23. Únor 2015 - 15:45

    Vy se domníváte, že permanentně otevřená ventilačka bez zohlednění v platbě za vytápění je správně?

    Vložil RadekV, 24. Únor 2015 - 6:33

    Znáte jinou metodu řádného větrání?

    Vložil Nortonik, 24. Únor 2015 - 8:05

    Řádné větrání zcela jistě není permanentně otevřená ventilačka. Tím dosáhnete pouze toho že se Vám ochladí sokl a stěna okolo ventilaček, kde se bude srážet vlhkost a následně začne plesnivět. Správné větrání spočívá ve výměně vlhkého vzduchu v bytě za méně vlhký z venku. Stačí několikrát denně (v závislosti s počtem osob a dobou strávenou v bytě)otevřít na několik minut včechny okna k výměně vzduchu. Ne k ochlazení stěn. Vše myšleno v chladném období roku.

    Vložil RadekV, 24. Únor 2015 - 12:38

    Tušíte něco o normách větrání?


    Mimochodem – znáte byt, ve kterém při sledování večerního filmu při reklamách otevírají okna dokořán?

    Vložil Jim (bez ověření), 25. Únor 2015 - 6:25

    A kolik vas tam sedi a v jak velke mistnosti? Typicky obyvak ma kolem 19m2 a pri 2–3 lidech se ty 2 hodiny vetrat NEMUSI :-)

    Jinak mikroventilace na plastovych oknech Vam neco rika?

    Vložil RadekV, 25. Únor 2015 - 6:31

    Větrat se nemusí, hygienické limity ovšem překročí. Mikroventilace je úplný nesmysl.

    Vložil Jim (bez ověření), 25. Únor 2015 - 6:47

    Clovece, vy hygieniku! :-) mysleno v dobrem, poridte si

    www.netatmo.com

    A kdykoliv mejte sve CO2 pod kontrolou :-) uvazuji o tom, skvela vec a levnejsi ani jen samotny co2 detektor jsem nenasel…

    Ja souhlasim s Vasim oponentem – IRTN a vetrejte si jak potrebujete, zaplatite aspon o 40% vic jak ja…

    Ja rozhodne nepotrebuji pri sledovani filmu full kyslik. Mikroventilace ze je nesmysl?

    No reknu vam to asi takhle: na noc vypnu topeni (vlastne v loznici je vyple furt), otevru mikroventilaci a hotove. Jasne, pred spanim a rano vyvetram…

    Ty vase normy zase rikaji, ze na spani ma byt 15–17 stupnu max (resp. Vydel jsem to na nastence v jednom SBD) a ja umim spat klidne pri 5–10 mam vyzkousene a od te doby mohu na nejake rymicky a virozy udelat leda dlouhy nos – a prenechat je tem, co si topi na 23 a vic.

    Vložil RadekV, 25. Únor 2015 - 10:30

    Doporučuji použití řádných měřidel a ne designových zbytečností.

    Nebo třeba publikovaných závěrů řádných měření.

    Nebo aplikaci norem.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".