SVJ - vlastní plynová kotelna

Vložil Anonymous, 21. Květen 2010 - 8:45 ::

Dobrý den,
prosím, mohli byste nám poradit? Máme SVJ a svou vlastní plynovou kotelnu. Topíme pouze pro členy SVJ.
Vyplývají pro SVJ nějaké povinnosti z tohoto titulu, např. mít živnostenský list nebo něco takového?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 29. Květen 2010 - 14:59

    Vážená/ý Anonymous,

    plynová kotelna provozovaná SVJ = právním subjektem se řídí řadou zákoných ustanovení včetně norem.

    Pro provoz je nejdůležitejší Provozní řád tepelného zdroje (plynové kotelny), který stanovuje přesně, co se kdy a jak musí uskutečnit po technické stránce provozu a jaké jsou požadavky na obsluhu (topiče).

    Po ekonomické stránce provozu je nutné postupovat v souladu s účetními předpisy, cenovými předpisy a sledovat cenová rozhodnutí ERÚ, poslední platné: „Cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 7/2008 ze dne 2. září 2008, k cenám tepelné energie, se zapracovanými změnami provedenými cenovým rozhodnutím č. 12/2008 a cenovým rozhodnutím č. 3/2009“, které přesně stanoví, které náklady je SVJ oprávněno účtovat v ceně tepla.

    Pozn.: SVJ není a nemůže být ani dobrovolným plátcem DPH, tzn.že většina vstupních nákladů, především plyn a el.energie, je se základním DPH, a výsledná cena tepla není tedy ve snížené sazbě DPH, provozuje-li plynovou kotelnu samo SVJ.

    Matějka

    Vložil Jana T. (bez ověření), 29. Květen 2010 - 17:15

    Kde jsou dostupná Vámi uváděná cenová rozhodnutí Energetického regulačního úřadu? Děkuji.

    Jana T.

    Vložil Matějka Jaroslav, 30. Květen 2010 - 9:48

    Vážená paní Jana T., a ostatní,

    zadejte www.eru.cz

    na této stránce vyberte záložku „Teplo“ a klikněte na „Cenová rozhodnutí“.

    Matějka

    Vložil Anonymousss (bez ověření), 21. Květen 2010 - 11:51

    Kotelnu si můžete provozovat sami. Závisí také od toho, zda máte nebo nemáte automatickou regulaci, neboli zda kotelna „topí sama“ nebo potřebuje obsluhu. Musíte mít odpovědnou osobu, která by měla pravidelně kontrolovat zda kotelna správně „pracuje“ a kontroly zapisovat do sešitu, který je v kotelně zda bylo nebo nebylo při kontrole něco zjištěno(závada, problém) – je to jakýsi provozní deník. Dále byste ve vlastním zájmu měli zajistit všechny pravidelné revize tak, jak jsou předepány vyhláškami (komín, plyn, kontrola kotlů, požární, ) To vše Vám ale měl sdělit ten, kdo kotelnu stavěl, od koho jste kotelnu přebírali jako provozuschopnou. Na vlastní provozování nepotřebujete žádný živ. list, nic takového.

    Vložil PaII (bez ověření), 22. Květen 2010 - 21:28

    Především je třeba zjistit zda se skutečně jedná o kotelnu tj. instalovaný kotel je nad 49,9 kW. Pokud ne je jedinou povinností provádět 1 x za tři roky provozní revizi domovního plynovodu. Pokud ano musí se vést provozní kniha.

    Vložil Matějka Jaroslav, 29. Květen 2010 - 14:11

    Vážená/ý PaII,

    na tato „moudra“ jste přišel kde?

    Pozn.: 1× za 3 roky se provádí revize NTL plynovodu, ale každý rok prohlídka/kontrola NTL plynovodu.

    Neklamte prosím tazatele/disku­tující/čtenáře mylnými informacemi.

    To, že instalovaný kotel má nižší výkon než 50 kW a součet instalovaných výkonů všech kotlů je nižší než 100 kW pouze konstatuje, že se nejedná o tepelný zdroj – kotelnu III.kategorie.

    Jedná se o tepelný zdroj – vybrané plynové zařízení, na které se vztahuje řada závazných předpisů. Vše je uvedeno v „Provozním řádu“ daného tepelného zdroje; (Četnost kontrol provozu /byť automatického/, kontrola spalinové cesty, zkoušky poj.ventilů, minimálně 1× ročně servis-čištění kotle, kontrola či revize TN, revize elektro, servis/revize MaR, revize či zkoušky čidel ZP a CO, povinná četnost manipulací s armaturami, povinný obsah zápisu do „Provozního deníku tepelného zdroje“, atd., atd.)

    Pozn.: Návod na obsluhu plynového kotle od výrobce stanovuje minimální základní požadavky na provoz kotle, bez dalších zařízení na otopném systému.

    Matějka

    Vložil penik, 6. Prosinec 2011 - 20:13

    Dobrý den.

    Chci se zeptat, zda je nějaká povinnost kontrolovat provoz kotelny s výkonem nad 50 kW 1×/24 hodin?

    Já žil v tom, že je to nutné, ale nemohu nikde nic najít.

    Předem děkuji za informaci.

    Vložil Kristýna (bez ověření), 29. Květen 2010 - 17:09

    Vážený pane Matějko,

    děkuji za shrnutí povinností provozovatele tepelného zdroje. Jednak prosím vysvětlit zkratky (MaR, ZP). A dále prosím vysvětlit tuto věc:

    Pokud tepelný zdroj provozuje společenství, vztahují se na provozovatele Vámi shora uvedené povinnosti, přitom kontrolovat je může každý člen společenství i příslušné orgány a jsou vymahatelné.

    Pokud tepelný zdroj provozuje člen společenství (v bytě), pak Vámi shora uvedené povinnosti – pokud se dobře orientuji – nejsou kontrolovatelné ani ostatními členy společenství, ani příslušnými orgány. Vymahatelnost je tak prakticky mizivá.

    Nebezpečí je přitom v obou případech srovnatelné.

    Už zde bylo vícekráte řešeno, že pokud se společenství rozhodne provést kontroly a revize všech zařízení v domě bez ohledu na jejich provozovatele, pak neuspěje, neboť členové společenství mohou spolupracovat pouze dobrovolně.

    Děkuji za Váš názor.

    Kristýna

    Vložil Matějka Jaroslav, 30. Květen 2010 - 9:10

    Dobrý den p.Kristýno,

    • MaR = Měření a Regulace, většinou poloautomatické nebo automatické zařízení, které řídí celý systém tepelného hospodářství daného objektu; jak otopu, tak i ohřevu TUV,
    • ZP = zemní plyn.

    Byť je z pohledu bezpečnostního nebezpečí velké, nejsou pravidla a požadavky na provozování plynových zařízení pro všechny provozovatele stejná:

    • právnické osoby (tedy i SVJ) a podnikající fyzické osoby mají stanoveno řadu zákonných povinností při provozu plynových zařízení, včetně sankci z neplnění těchto povinností ukládaných řadou kontrolních orgánů,
    • fyzické osoby mají také stanovené povinnosti, ale bez možnosti kontrol a sankcí, sankce za porušení provozu plynových zařízení jsou až v případě, že se „něco stane“ a záležitost řeší soud; v případě plynového zařízení v majetku vlastníka jednotky-fyzické osoby mělo být plynové zařízení protokolárně předáno vlastníku do užívání (plynovod v jednotce včetně armatur a jednotlivé spotřebiče i s návody na obsluhu a údržbu).

    Pro SVJ doporučuji, aby v rámci požární bezpečnosti domu, ochrany majetku ostatních vlastníků a ochrany osob byla konána:

    • revize NTL plynovodu až po uzávěry před plynovými spotřebiči v bytě,
    • na základě usnesení shromáždění konán pravidelný roční servis plynových spotřebičů centrálně pro všechny vlastníky v domě (bývá i ekonomicky výhodnější – nižší náklad).

    Pozn.: při zajišťování správy domů pro SVJ se nám toto osvědčilo.

    Matějka

    Vložil Plynař (bez ověření), 30. Květen 2010 - 11:46

    Nevím, co chcete komu protokolárně předávat. Vlastník jednotky si zaplatí plynové zařízení, jeho instalaci, plynové zařízení uvede do provozu. Pokud má dobrou vůli, informuje následně společenství, zpravidla ovšem nikoliv, takovou povinnost totiž nemá.

    Plynař

    Vložil Matějka Jaroslav, 22. Červen 2010 - 18:05

    Vážený p.Plynař,

    k uvedení nového plynového zařízení do provozu je předávacím protokolem např.:

    • od developera (prodávajícího) by se mělo postupovat v souladu s odborným stanoviskem č.011/2005 ČSTZ (blíže příloha mého příspěvku „Předání plynového spotřebiče do osobního užívání Vložil Matějka Jaroslav, 8. Listopad 2007 – 12:59 :: Plynovod“)
    • kupní smlouva, kde stvrzujete svým podpisem, že jste byl seznámem se způsobem obsluhy, provozu a podmínkami připojení na plynovod a spalinovou cestu – záruční podmínky, návod výrobce apod.,
    • odborná firma, která vám zařízení zprovozňuje vám opět dá k podpisu montážní protokol/list o instalaci a zprovoznění plynového zařízení, kde opět svým podpisem stvrzujete, že jste byl seznámen/poučen s obsluhou plynového zařízení,
    • jedná-li se o připojení plynového zařízení na stávající komínové těleso (většinou se jedná o společnou část budovy), je nutná výchozí revizní zpráva kominického mistra, bez této zprávy není oprávněna odborná firma plynové zařízení zprovoznit a potvrdit záruční list,
    • jedná-li se o plynový spotřebič, kde jsou spaliny vyvedeny přes obvodový plášť budovy či střešní plášť, je nutný souhlas společenství, jelikož se jedná o zásah do společné části budovy.

    Matějka

    Vložil Plynař (bez ověření), 30. Květen 2010 - 11:47

    Píšete, že se podle Vás bezpečnost plynového zařízení provozovaného vlastníkem řeší až po havárii. Jenže to už může být pozdě.

    Plynař

    Vložil Anonymous, 21. Květen 2010 - 9:46

    To záleží na tom, kdo přesně topí (obsluhuje kotelnu).

    Vložil Soňa Hojačová, 21. Květen 2010 - 13:59

    Dobrý den , měla bych dotaz . Bydlím v domě SVJ s 16 bytovými jednotkami .Byty jsou velkometrážní od 60–120m2 .Z důvodu nesouhlasu jednoho z vlastníků nemáme na radiátorech měřiče . Teplo a teplou vodu nám dodává Teplo Kyjov , které si účtuje 555Kč /GJ .Spotřeba domu činí 750GJ za rok . Tepl se nám účtuje podle podlahové plochy , tzn. že já jsem za 100m2 byt zaplatila za minulý rok i s ohřevem teplé vody 46tis. Rozhodli jsme se situaci řešit vlastním topením . Na Teple Kyjov , na Měst.úřadě

    • stavebním úřadě , nám řekli , že nepotřebujeme žádné povolení , že
    byt je ve vlastnictví a oni nemají s našim domem nic společného .Ani dodavatel tepla neměl námitek .

    ve Stanovách domu máme bod , který se týká odsouhlasení změn následovný : 1.shromáždění je schopné usnášení , josu-li přítomni vlastníci bytů, kteří mají většinu hlasů;k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných vlastníků.

    2. K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby,o změně stavby , jakož i o posdtatných změnách týkajících se společných částí domu je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek.

    Náš byt je v přízemí , byt nad námi si vlastní topení chce dělat také .Máme pouze dvě patra , takže další vlastníky stupačkami neohrožujeme .Měli bychom své vlastní rozvody . Ve společných prostorech se netopí . Jsme krajový byt . Sousedíme s vedlejším bytem pouze jednou stěnou .

    Mám dotaz : je potřeba písemný souhlas ostatních vlastníků ke zřízení vlastních topení v bytech , kde se vlastníci pro toto rozhodnou ?

    Ještě doplním , že v 6 bytech jsou stará kastlová okna 60 let stará a vlastníci si ani neplánují je vyměnit .

    Děkuji za odpověď .

    Vložil lake, 21. Květen 2010 - 18:13

    Paní Hojačová,

    píšete, že "z důvodu nesouhlasu jednoho z vlastníků nemáme na radiátorech měřiče".
    Jsou-li radiátory společnými částmi domu, musel by tento vlastník mít na domě poloviční spoluvlastnický podíl, aby mohl zablokovat instalaci indikátorů na radiátorech.
    O instalaci indikátorů se hlasuje standardním způsobem, to jest nadpoloviční většinou přítomných hlasů na usnášeníschopném shromáždění. Po instalaci indikátorů je SVJ automaticky povinno rozúčtovávat náklady vytápění podle náměrů v souladu s vyhláškou 372/2001 Sb.

    Pokud jde o odpojení od společného okruhu, počítejte s tím, že i nadále budete platit základní složku nákladů na vytápění (40 až 50% rozpočítáno podle podlahových ploch). K tomu základní složku nákladů na ohřev TUV (30% podle podlahových ploch). Pochybuji, že odpojení se Vám vyplatí.

    lake

    Vložil Soňa Hojačová, 22. Květen 2010 - 5:33

    Ještě dotaz : podle které vyhlášky nebo zákona se řídí rozpočet tepla a teplé vody po odpojení od společného okruhu ? Děkuji

    Vložil lake, 23. Květen 2010 - 4:38

    K odpojení od společného okruhu vytápění a připravy TUV:
    Postupuje se podle § 6 odst. 2 vyhlášky 372/2001 Sb.. Vyhlášku najdete v sekci Legislativa.
    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".