SVJ právním nástupcem Sdružení?

Vložil Anonymous, 18. Říjen 2009 - 19:00 ::

Měli jsme Sdružení vlastníků domu za účelem koupě bytového domu od města. Poté, co jsme splnili všechny závazky města, stali jsme se Společenstvím vlastníků. V rámci předcházející Dohody o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví budovy a pozemku jsme se mezi sebou dohodli na převodech příslušenství – spol. sociálního příslušenství,částí chodeb, spol. mansard a hlavně – sklepů, které jsme ve Smlouvě o Sdružení měli započítány do celkové velikosti obytné plochy u jednotlivých bytů. Některé sklepy jsme odprodali jedinému vlastníkovi,protože jsme sami neměli dostatek finančních prostředků na jejich sanaci.Dohodu o zrušení a vypořádání nám sepisoval správce našeho domu, ve kterého jsme ale nyní ze zcela opodstatněných důvodů ztratili důvěru.Obávám se, zda odprodej zmíněných společných částí – především sklepů, byl právně v pořádku, zda jsme to mohli udělat, nebo ne. V této souvislosti mám dotaz, na kom by ležela právní odpovědnost za prodej sklepů, aneb zda je SVJ v tomto ohledu právním nástupcem Sdruženívlastníků? Děkuje Evelína

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 18. Říjen 2009 - 21:00

    Co bylo dříve započítáno do obytných ploch je bezvýznamné. Vaše spoluvlastnické podíly se řídí výhradně velikostí podlahových ploch jednotek. Společné části jsou definovány ve vašem Prohlášení vlastníka.

    SVJ nemůže být nástupnickou organizací žádné právnické osoby. SVJ vzniká ze zákona, tedy "na zelené louce". Původní vlastník (sdružení) se stal jedním z členů SVJ dnem jeho vzniku, se všemi právy a povinnostmi člena. Pokud sdružení již převedlo všechny jednotky v domě, přestalo být členem SVJ.

    Předpokládám, že odprodej sklepů proběhl tak, že sklepy jste vyčlenili ze společných částí domu, vznikla samostatná jednotka a tu jste prodali. Nebo to bylo přes smlouvu o výstavbě podle ZoVB?

    lake

    Vložil Evelína K. (bez ověření), 18. Říjen 2009 - 21:15

    Právě že to bylo jenom přes Dohodu spoluvlastníků budovy o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví budovy podle par. 5 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů. Je tam uvedeno, kdo co koupil a kolik vyplatil ostatním, to je vše. Tak nevím, jestli to stačilo. Katastr nám na základě této dohody zapsal vlastnická práva. Myslíte, že to tak stačí a je to v pořádku? Správci našeho domu opravdu nedůvěřuji. Děkuje Evelína K.

    Vložil lake, 18. Říjen 2009 - 22:08

    Takže k prodeji sklepů nedošlo po vzniku SVJ, ale zároveň s vypořádáním podílového spoluvlastnictví budovy. Prohlášení vlastníka tedy obsahuje už nový stav a samostatnou nebytovou jednotku (bývalé sklepy). Takový postup se mi zdá být v pořádku.

    lake

    Vložil Evelína K. (bez ověření), 19. Říjen 2009 - 8:03

    Děkuji za odpověď. Mě totiž hlavně zneklidnily názory, že sklepy od bytových jednotek vlastně nelze oddělit.To je názor, se kterým jsem se několikrát setkala a ani z diskuze v rámci tohoto portálu na dané téma, jsem nepochopila jednoznačný výklad. Můžete mě ještě jednou uklidnit, že to v rámci Dohody o zrušení a vypořádání našeho podílového spoluvlastnictví, na základě prohlášení vlastníka a z daných objektivních důvodů – nedostatek financí na jejich sanaci – bylo opravdu možné? Děkuje Evelína K.

    Vložil lake, 19. Říjen 2009 - 12:34

    Sklepy oddělit lze. Někdy bývají jednotlivé místnosti vedeny jako součást bytu (viz "součást věci" v Občanském zákoníku), nebo jako "příslušenství bytu", nebo jako "společné části domu".
    V okamžiku, kdy jste se stali podílovými spoluvlastníky domu, bylo vaším právem rozdělit dům jinak. Pokud byl souhlas všech a na katastru to bez problémů zapsali, je to podle mne v pořádku.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".