SVJ nesouhlasí s rekonstrukci panelového jadra

Vložil Solitario (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 21:02 ::

Dobrý den, koupili jsme byt (OV) v panelovém domě, kde chceme rekonstruovat koupelnu. Jádro je z 6cm panelu, měli jsme v plánu toto jádro rozřezat (odbornou firmou) a následně příčky vyzdít z ytongu s tím, že jedna z příček by byla nově posunutá cca o 1,2m do prostoru jídelny a dosáhli by sme tím rozšíření stávající (opravdu malé) koupelny. Současně by to přispělo k možnosti delší kuchyňské linky. Panelové příčky nemají nosný charakter. Předseda SVJ mi tvrdí, že příčky mají podpůrný charakter a nesouhlasí s jejich zbouráním „tečka“. Jsem odhodlaný úředně dosáhnout povolení k rekonstrukci a pokud mi úřady požehnají je nutné nadále respektovat záporné rozhodnutí předsedy SVJ, případně dalších jeho členů a majitelů jiných bytových jednotek? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Kučera Martin 0ecdad (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 15:12

    Zkuste si vyhledat vaše SVJ na www.seznamSVJ.cz

    Vložil JaVa, 16. Listopad 2016 - 8:26

    K rekonstrukci bytového jádra v panelovém domě, potřebujete posouzení statika,které Vám vystaví k Vaší stavební dokumentaci budoucího díla.Na SÚ Vám stačí stavební oznámení.Kopii těchto dokumentů, doporučuji předat proti podpisu SVJ-resp.výboru, nebo předsedovi SVJ,současně s termínem,kdy tyto stavební úpravy ve vaší jednotce započnou a skončí.Je vhodné, požádat obyvatele domu o shovívavost po dobu přestavby, umístěním termínu prací na vývěsku ve vašem vchodě,pokud tak neučiní výbor SVJ.Jestliže nebudete žádným způsobem zasahovat do společných částí domu(viz.doku­mentace díla),pak k této stavební úpravě vaší bytové jednotky, nepotřebujete souhlas nikoho z SVJ. JaVa

    Vložil Solitario, 17. Listopad 2016 - 10:44

    Z jakého důvodu budu potřebovat posouzení statikem, když mě předseda řekl, že i když budu mít všechny povolení, tak mi to prostě neschválí, já prostě nevím, do jaké míry mi do toho může kecat. Co se stane, když prostě nechám příčky zbourat a hotovo?

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 17. Listopad 2016 - 17:19

    Položil jste předsedovi otázku:a podle čeho, jaké normy, mi to budetete schvalovat vy?? Plocha jednotky se přece nemění. Už jste jednal s OdbSŘ, zda vůůbec nějaké vyjádření SV požadují?? Pak napište.

    Vložil Misme, 17. Listopad 2016 - 17:11

    S ohledem na váš popis situace se zdá vysoce pravděpodobné, že „když prostě nechám příčky zbourat a hotovo“ předseda nahlásí tuto událost stavebnímu úřadu a ten je plně oprávněn postupovat v souladu s § 129 stavebního zákona. JaVa vám s nekonečnou trpělivostí radí dobře.

    Vložil JaVa, 17. Listopad 2016 - 15:14

    Pane Solitario,byl jste již na Stavebním odboru příslušného nagistrátu?Co Vám sdělil příslušný autorizovaný stavební technik, k Vašemu záměru, stavebně upravit bytové jádro jednotky,kterou máte řádně zapsánu v KN-tedy ji vlastníte?Požadoval po Vás, tento technik pro vyjádření k rekonstrukci bytového jádra,při které nebudete zasahovat do nosných konstrukcí domu ani společných částí domu a pozemku,nějaké povolení od předsedy vašeho SVJ?Pokud ano, tak Vám to musí doložit zněním příslušného § v zákoně.To samé platí i o vašem „dementním“ předsedovi vašeho SVJ.Pokud ne.Tak už prosím začněte makat,nebo to do Vánoc nestihnete.

    P.S.Na konkrétní otázku,proč potřebujete posouzení statika,je pouze jediná odpověď.Bez toho dokumentu, Vám žádná solidní firma tu příčku nevyřeže!

    JaVa

    Vložil Pavel II (bez ověření), 16. Listopad 2016 - 17:31

    k opravě („modernizaci, rekonstrukci“ – tyto pojmy ovšem SZ nezná) svého bytu, pokud nezasahujete do společných částí domu a nosných konstrukcí, nepotřebujete ani povolení ani ohlášení SÚ. SVJ není nadřízený orgán vlastníka a opět není třeba jeho povolení nebo vyjádření. Pokud ovšem zasahujete do společných částí potřebujete souhlas všech vlastníků (nikoliv SVJ) a zásah do nosných konstrukcí je možný jen na základě kladného vyjádření statika, zpracované projektové dokumentace, povolení SÚ a souhlasu všech vlastníků, kteří budou účastníky stavebního řízení. SVJ tam opět nefiguruje.

    Vložil Solitario, 16. Listopad 2016 - 19:37

    Dobrý den, bude (pro klid duše) zapotřebí nějaké potvrzení o tom, že se skutečně nejedná o nosné příčky v rámci pozdějších připomínek (SVJ případně jeho predstavenstva), které dozajista nastanou po tom, co nechám panelové příčky zbourat (rozrezat firmou). Kde takové potvrzení získám? Nerad bych se do budoucna dostal do konfliktu ze zákonem…

    Vložil JaVa, 16. Listopad 2016 - 19:59

    O jaké potvrzení se Vám jedná?Nová stavební dokumentace vaší bytové jednotky, bude vypracována odbornou firmou,která bude rekonstrukci provádět a samozřejmě ručit za to,že projekt nesmí obsahovat žádný zásah do nosných zdí,resp.společných částí budovy.Revizní správy nových el.rozvodů a plynu budou přílohou vaší dokumentace k bytové jednotce,kterou musíte mít uloženu, pro případ jakékoliv pojistné události.A to je vše.JaVa

    Vložil ehzrst (bez ověření), 16. Listopad 2016 - 6:09

    Tohle jsme řešili minulý měsíc. Není statik, který dokáže spočítat celý dům. Umí pouze byt, příška není nosná a tak Vám ji povolí. U nenosné příčky jen oznamujete SVJ. Zeptejte se na stavebním úřadě. Ikdyž je nenosná příčka opravdu podpůrnou funkci tam tvoří. V jaké jste patře?

    U nás jsme to povolili nájemníkům(jsme vlastníci), bylo to poslední patro. ´Měli jsme dva posudky od statiků.

    Předseda SVJ nic nepovoluje, je jen statutárním orgánem, rozhodnutí je na Shromáždění. Ověřte si zda se pán neprohlašuje předsedou neoprávněně, zda není jen předseda výboru.

    Vložil JaVa, 17. Listopad 2016 - 11:17

    Mohl by jste mi prosím přeposlat odkaz na příslušné znění zákona, popř.Judikátu ,který dokládá,že povolení k rekonstrukci bytového jádra,která nezasahuje do nosných zdí a společné části domu a pozemku,vydává svým usnesením shromáždění vlastníků jednotek v domě.Děkuji předem.JaVa

    Vložil anon. (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 21:18

    Kdy vaše svj vzniklo? Jste SVJ podle ZoVB nebo podle NOZ,shromáždění tvoří všichni vlastníci?

    Vložil Solitario, 15. Listopad 2016 - 22:12

    Dobrý den, to teď opravdu nevím, zkusím zjistit podrobnosti. Jedna se o nějaké zásadní aspekty co se týká samotné rekonstrukce? De­kuji

    Vložil anon. (bez ověření), 15. Listopad 2016 - 22:23

    Zcela jistě, zásadní aspekty to má. Pokud jste svj vzniklé podle ZoVB, tak vám společenství, předseda ani vlastníci nemůžou kecat do rekonstrukce koupelny. Jednejte pouze se stavbením úřadem. Oznamte jim jakou rekonstrukci zamýšlíte a oni posoudí, zda zeď můžete posunout. Já říkám, že můžete. Pokud jste společenství podle NOZ, tak vám do rekonstrukce kecat můžou vlastníci na shromáždění, ne předseda.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 16. Listopad 2016 - 17:36

    O technickém provedení může rozhodnout jen projektant o ve spolupráci se statikem. Tyto doklady se SÚ předloží se žádostí o vydání povolení. SÚ pak určí okruh dotčených osob, kterými jsou minimálně všichni spoluvlastníci bytovho domu.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 16. Listopad 2016 - 10:55

    Můžete prosím uvést, na základě čeho dovozujete, že podle NOZ budou rekonstrukci koupelny schvalovat ostatní vlastníci?

    Vložil Solitario, 15. Listopad 2016 - 23:00

    Za předpokladu, že SVJ bude podle NOZ, jak mám postupovat? Je za potřeby přemlouvat ostatní vlastníky někde na schůzi (shromáždění), nebo je osobně jednoho po druhém kontaktovat a získávat souhlas? Do jaké míry mi do toho můžou ostatní vlastníci kecat, to mi to jako zakážou i když to úřad povolí? Dekuji

    Vložil vn (bez ověření), 16. Listopad 2016 - 7:59

    SVJ podle NOZ by muselo být založeno po roce 2014, jinak je to svj podle ZoVB. U svj podle NOZ asi těžko vysvětlíte vlastníkům, že když vy si posunete stěnu, tak že jim panelák nespadne. Je to hrůza bydlení. Podpůrný charakter příček je blbost, to si vymyslel předseda. Já bych si na vašem místě tu koupelnu udělal a nikoho bych se neptal.

    Vložil Autobus (bez ověření), 16. Listopad 2016 - 2:34

    Pokud maji pricky podpurny charakter, asi vlastnici nebudou chtit, aby jim spadnul barak :-)

    Resenim bude, ze se pisemne zavazete, ze veskere skody uhradite :-) pristoupite na to?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".