SVJ a garážové stání

Vložil Petr (bez ověření), 25. Květen 2020 - 18:20 ::

Dobrý den,

nemáte někdo zkušenost, jak řešit „bezohlednost“ ve společných prostorách?

Máme v rámci SVJ společné garážové stání s výhradním využitím parkovacího místa. Bohužel nový nájemník nedokáže pořádně zaparkovat a tím omezuje vedle parkující sousedy. Omezení by tolik nevadilo, ale poslední dobou dochází k častým „ťukancům“ do dveří vedle stojících vozidel. A to již vadí hodně a máme časté stížnosti.

Co jsem našel různé právní poradny, tak mechanické zabezpečení parkovacích míst nepřichází v úvahu. Snažíme se v rámci SVJ řešit domluvou, ale nepomáhá to …

Neřešil někdy, někdo podobný problém? Děkuji a pěkný den

  • garážové stání

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 28. Květen 2020 - 4:50

Petře, poslyšte, mají ta parkovací místa dostatečnou šířku? Možná developer švindloval a jednotlivá stání jsou namalována užší než připouští norma. To se pak nelze divit, že se špatně parkuje!

Stání v hromadných garážích upravuje norma ČSN 73 6056. Základní rozměr kolmého stání je 2,50×5,00 m, to platí při šířce komunikace alespoň 6 m. Rozměr se musí zvětšit při užší „uličce“! Další zvětšení odstupů je normou předepsáno na místech u zdi a u sloupů.

Zajděte si do garáže změřit zda je dodržena norma, nebo to developer nechal „namalovat“ na úzko v rozporu s normou tak, aby bylo co nejvíc parkovacích míst k prodávaným bytům. Pokud jste developerovi zaplatili plnou cenu za byty s neplnohodnotnými stáními, pak se nedivte, že vám na karoserii občas přibude ťukanec.

Justitianus

A pokud je některý řidič permanentní nešika, přidělte mu nejširší stání. Rád to bude využívat. Obdobně to platí pro řidiče se zdravotním omezením (problémy s páteří, kyčelní nebo kolenní endoprotézy, atd). Oni prostě potřebují otevřít dveře doširoka, aby se dostali z vozu nebo do vozu. Uvědomte si, že ne každý je mladý a zdravý. Nepomůžete jim nijak, když je budete šmírovat s kamerami, nebo propichovat pneumatiky.

Vložil Zdeno (bez ověření), 28. Květen 2020 - 8:12

Jen upozorňuji, že tato norma (resp. její poslední verze) platí od roku 2011, pokud byl zmiňovaný dům (a garáž) postaven předtím, tak to mohlo být užší (i náš případ, starší norma měla tuším min. šířku 2,2 nebo 2,3 m. – to je na dnešní auta opravdu málo, ale v době výstavby to „vyhovělo“).

Stejně je problém v tom, že základní (návrhové) rozměry osobních vozidel jsou 1,75 m (bez zrcátek) x 4,75 m – dost dnešních vozidel je širších i delších :| (moje například: 1,88×4,86m)

Vložil Anynomous (bez ověření), 26. Květen 2020 - 13:24

Řešení poškozování soukromého majetku (dveře vedle stojících vozidel) je v kompetenci Policie České republiky a režii vlastníka vozidla, nikoliv členů nějakého výboru SVJ. „Domluva“ od členů výboru SVJ má stejnou váhu (důležitost), jako „domluva“ od náhodného kolemjdoucího pod vlivem.

Vložil Petr_H (bez ověření), 27. Květen 2020 - 22:32

To je mi jasné. Šlo mi spíš o to, zda někdo neřešil nějakou úpravu těchto parkovacích míst, kterou bychom mohli následně využít u dalších stání. Dle konzultace s právníkem, tam nesmí byt nic pevně přidělaného, ani žádná trvalá zábrana. Přemýšlel jsem např. o gumových, plastových svodidlech (trvale oddělená místa), ale pokaždé dojde k omezení vozidla vedle, což nelze.

Vložil Jindřiška (bez ověření), 27. Květen 2020 - 22:37

„dojde k omezení vozidla vedle, což nelze“

Lze. Musela byste zvětšit mezery na dvojnásobek, což asi nechcete.

Vložil Warner (bez ověření), 26. Květen 2020 - 12:18

Proříznout pneu. Nejprve jednu potom všechny. Pokud nepomáhá tak chytip pod krkem. Se slušností v dnešní době nedojdete bohužel nikam.

Vložil Zdeno (bez ověření), 27. Květen 2020 - 7:50

Proříznutí jedné pneu – přestupek. Proříznutí všech pneu – docela pravděpodobně trestní čin, navíc úmyslný (na rozdíl od neúmyslného ťuknutí do dveří, i když to jen předpokládám, možná to nájemník dělá schválně a to by pak situaci docela měnilo).

Gratuluji k tomuto návrhu, ale kdo chce vynikající vztahy v domě případně zápis v rejstříku trestů, nechť se tím klidně řídí…

Vložil × (bez ověření), 27. Květen 2020 - 16:12

„Proříznutí jedné pneu – přestupek.“

Úmyslné naříznutí jedné pneu zdaleka nemusí být jenom přestupek. Pokud naříznutá pneu způsobí při jízdě havárii (naříznutí nemusí být zevně před vyjetím patrné), může být příčinou škody na životech, zdraví i značné škody na majetku.

a
Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Květen 2020 - 12:31

za chvíli budou mít pneu prořezané všichni. tomu říkám řešení :-)

Vložil Jar (bez ověření), 26. Květen 2020 - 12:04

No, co tak navrhnout, že zbavíte vlastníka práva užívání, neb jeho nájemce škodí ostatním? Možná by se postaral?

Vložil Zdeno (bez ověření), 27. Květen 2020 - 7:41

zbavíte vlastníka práva užívání

Návrh naprosto k ničemu, pouze jako nesplnitelná vyhrážka. Jak by jste toto chtěl v praxi provést? Právo užívání konkrétního stání bude zakotveno v Prohlášení vlastníka, při změně je nutný souhlas dotčeného vlastníka – jo, už vidím, jak to podepíše a bude s tím souhlasit…

Vložil AnonymousQwerty (bez ověření), 27. Květen 2020 - 23:37

No, možná nebude, tak schválně, je?

Vložil Petr_H (bez ověření), 27. Květen 2020 - 22:35

Tak tohle je zajímavá myšlenka. Navrhnu jim to :))

Vložil Jarda_, 25. Květen 2020 - 21:32

Asi není místa nazbyt, kolik má šířku to vyhrazené parkovací stání?

Dříve se dávaly na dveřní lem takové plastové návlečky s odrazkou…

TIP: Ale zkuste to od lesa: pohrozte pronajímateli, ať si zpacifikuje nájemce sám, nebo že na shromáždění odhlasujete kamerový systém a zaplatí to i on, stejně jako pak zaplatí škody způsobené jeho nájemcem, to by mohlo zabrat.

Vložil Petr_H (bez ověření), 27. Květen 2020 - 22:26

Děkuji za tip. Místo je opravdu poměrně úzké. Nemám to teď změřené, ale auta velikosti Octavie (ohleduplně zaparkovaná) a je to tak tak na pohodlné vystoupení. Pohrození placením škody pronajímateli zkusíme. Ten je poměrně rozumný. Kamerový systém je na programu další schůze SVJ. To bude teprve maso :).

Vložil Jarda_, 28. Květen 2020 - 8:48

Pokud je majitel rozumný a v SVJ vůle řešit, sezval bych jako předseda poškozeného (to jste vy?), majitele a ten ať dotáhne nájemce a pokusit se nějak lidsky vyřešit (spolu s nastíněním těch možností při recidivě, co jsem uvedl)…

Třeba vyměnit místa anebo překreslit čáry nebo osadit sloupek atp…

Ostatně, on ten nájemník tam asi nebude navěky… pokud se nepletu, tak za nájemníka odpovídá jeho smluvní strana, pronajímatel. A nejsnazsí bude nakonec vyměnit auto nebo nájemnika.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".