SVJ(2000) a protiprávní výklady NOZ

Vložil lake, 10. Říjen 2015 - 1:52 ::

Uvádím zde upravený příspěvek, který se týká rozdílů mezi právnickou osobou SVJ(2000) a SVJ(2012). Uveřejnil jsem jej původně na jiném portálu, ale domnívám se, že může být užitečný i zde.
Původní text byl určen pro portál obczan.cz a je dostupný online: https://www.obczan.cz/…il-1/oddil-4?…

Reaguji tím na příspěvek http://www.portalsvj.cz/…tnost-stanov, kde se tato problematika probírala.
--------------------------------------------------------------------------------

SVJ(2000) neboli společenství vlastníků jednotek zde bylo dávno před NOZ. Jde o právnickou osobu, upravenou zákonem č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů počínaje novelou č.103/2000 Sb. NOZ se o této právnické osobě nezmiňuje ani slovem.Dokonce tvůrce NOZ opomněl přidat do NOZ přechodové ustanovení pro tyto osoby. To je unikum, když uvážíme, že těchto právnických osob je 53000 a sdružují 1,2 milionu vlastníků jednotek.

I přesto někteří čeští právníci bez jakéhokoliv pokusu o právní zdůvodnění tvrdí, že údajně SVJ(2000) je totéž co SVJ(2012), což je ovšem právnická osoba upravená jiným zákonem. Na celé věci je zajímavé snad jen to, že dosud žádný právník nebyl schopen tento protiústavní názor ničím doložit. Mnozí se ohánějí zněním § 3041 NOZ, avšak nejsou schopni toto ustanovení vyložit v souladu s běžnými výkladovými pravidly.

Podle § 3041(1) platí, že právní povaha právnických osob upravených tímto zákonem se řídí ustanoveními tohoto zákona ode dne nabytí jeho účinnosti. To znamená, že právnické osoby podle zákona č. 40/1964 Sb. se ode dne 1.1.2014 řídí ustanoveními NOZ o právnických osobách (§ 118 až § 209).

Pokud však jde o závazkové vztahy, v rámci SVJ(2000), je tomu jinak. Na ně samozřejmě nedopadá obecný § 3041, nýbrž je nutno použít lex specialis § 3028.

  • Podle § 3028(1) NOZ platí, že není-li dále stanoveno jinak, řídí se ustanoveními tohoto zákona i právní poměry týkající se práv osobních, rodinných a věcných; jejich vznik, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se však posuzují podle dosavadních právních předpisů. To je formulace nepochybně zavádějící nepravou retroaktivitu do věcných (majetkových) práv a vztahů. NOZ ovšem obsahuje speciální ustanovení § 3063, které pro jednotky(1994) stanoví, že vlastnictví k nim (a tedy i s tím spojená věcná práva a povinnosti plynoucí ze spoluvlastnictví) se budou řídit dosavadními právními předpisy i po nabytí účinnosti NOZ.
  • Podle § 3028(2) platí, že i jiné právní poměry vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé, včetně práv a povinností z porušení smluv uzavřených přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se řídí dosavadními právními předpisy. To samozřejmě platí i pro stanovy SVJ(2000), které jsou konstantně považovány za smlouvu sui generis v oblasti závazkových právních vztahů.

Vzhledem k tomu, že všechna SVJ(2000) vznikla do dne 31.12.2013, netýkají se jich ustanovení o SVJ(2012), obsažené v části NOZ o bytovém spoluvlatnictví. Neexistuje tedy údajná zákonná povinnost dosavadních SVJ(2000) přizpůsobovat své stanovy této části NOZ. Nikdo z publikujících právníků nebyl schopen výkladem prokázat opak, přesto se tyto nepravdy šíří a publikují jako na běžícím pásu.

Činím tedy závěr, že ve svých vnitřních poměrech se SVJ(2000) řídí i nadále podle zákona o vlastnictví bytů a podle svých stanov. Totéž platí pro obligační vztahy nezi SVJ a vlastníkem jednotky, viz lex specialis § 3028. Totéž platí pro definici jednotek, pro věcná práva k jednotkám a s tím spojené spoluvlastnické vztahy, viz lex specialis § 3063. Ustanovení § 3041, které je typickým lex generalis pro všechny právnické osoby, pokrývá pouze oblast, kterou neupravují vyjmenovaná speciální ustanovení.

Zbývá tedy již pouze vyložit ustanovení § 3041(2). Podle něj platí, že ustanovení společenské smlouvy nebo statutu právnických osob uvedených v odstavci 1, která odporují donucujícím ustanovením tohoto zákona, pozbývají závaznosti dnem nabytí jeho účinnosti; právnická osoba přizpůsobí do tří let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona společenskou smlouvu nebo statut úpravě tohoto zákona a doručí je orgánu veřejné moci, který vede veřejný rejstřík, do něhož je právnická osoba zapsána.

Je při tom zcela zjevné, že tato obecná právní norma se nepoužije ani na obligační vztahy (ty upravuje speciální § 3028(1)), ani obsah stanov (ty jsou platné i nadále podle § 3028(2)), ani na vlastnické vztahy k jednotkám(1994) (k tomu viz speciální § 3063).

Ustanovení § 3041 se v první řadě týká právní povahy právnických osob obecně. Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, definoval právnické osoby jako osoby schopné přijímat vlastní rozhodnutí, nadané vlastní vůlí, kterou také vyjadřují samy za sebe (svým statutárním orgánem). Zákon č. 89/2012 Sb. změnil tuto definici tak, že právnické osoby nejednají, nýbrž jsou při jednání vždy zastoupeny. Neprojevují vůli, nýbrž za právnickou osobu tuto vůli vytváří nejvyšší orgán, případně statutární orgán. SVJ(2000) tedy přizpůsobí své stanovy zejména ustanovením § 118 až § 209 NOZ o právnických osobách. Tak byl míněn § 3041 NOZ. SVJ(2000) je právnickou osobou. Proto změní formulaci ve stanovách, neboť namísto jednání samotné právnické osoby svým výborem bude nově podle NOZ jednáno **za právnickou osobu.

Pro úplnost dodávám, že SVJ(2000) samozřejmě má povinnost také přizpůsobit stanovy zákonu č. 304/2013 o veřejných rejstřících. Uvede ve stanovách povinně své sídlo, uvede taxativní výčet svých orgánů a jednoznačně určí počty členů těchto orgánů.

Shrnutí:
Právnickým osobám je zákonem č. 89/2012 Sb. ode dne 1.1.2014 odňata právo jednat; musí nově být zastupovány členy svého statutárního orgánu. Právě v tom spočívá změna právní povahy, zmíněná v § 3041. Žádné rozsáhlé změny stanov nejsou nutné, a už vůbec ne zásahy do samé podstaty vlastnictví vlastníků jednotek. Takový postup by totiž byl protiústavní, neboť nemá oporu v zákonu..

Závěr:
Ústavně konformní výklad ustanovení § 3041 NOZ pro SVJ(2000) je ten, že stávající SVJ(2000) podle ZoVB se přizpůsobí zejména části NOZ o právnických osobách (§ 118 až § 209), neboť jsou právnickými osobami. Nic jiného nelze z obsahu § 3041 pro SVJ dovodit, jestliže se při výkladu budeme držet obvyklých výkladových metod a Ústavy. Nepřizpůsobí však své stanovy ustanovením NOZ o SVJ(2012), neboť těmito osobami nejsou, a výslovně to vylučují § 3028 a § 3063 NOZ. Pohádky o povinné změně stanov a názvu po vzoru bytového spoluvlastnictví v NOZ jsou pouze ničím nepodložené laické názory.

lake

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AsiTak, 12. Říjen 2015 - 12:35

    Pro mne laika je velkým překvapením, že tolik právníků „neumí číst text zákona“. Je to totéž, jako by lékař neuměl měřit teplotu pacienta. Může to být tím, že toho umí málo, nebo vada je v teploměru (ve složitosti textu zákona). V každém případě označení „zákony pro lidi“ je směšné. Předpokládám, že jako já, většina čtenářů jsou Vám vděční za exkurzi do základů právní vědy, nicméně si myslím, že takovou diskuzi by měli vést mezi sebou právníci a ne my obyčejní konzumenti právních předpisů.

    Vložil tazatel jaryn, 12. Říjen 2015 - 12:43

    AsiTak určitě máš pravdu ale ve finále to musí zajímat i ty obyčejné lidi – vlastníky.

    Vložil tazatel jaryn, 10. Říjen 2015 - 17:31

    Pokud tomu dobře rozumím – spousta SVJ si může neuváženou úpravou stanov uškodit.....

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".