SVJ

Vložil David Lexa (bez ověření), 10. Duben 2011 - 7:28 ::

Dobrý den.Náš dům uvažuje o zateplení paneláku z důvodu zatékání do fasády a do bytu,úspora energie a jíné,pokud zateplení nebude schváleno je možné se nějak právně branit a odkazovat na domovní řád na bod 2.že SVJ je povinno řádně provádět udržbu na své náklady panelového domu? Což se mi nezdá,že se děje pokud do bytu zatéká fasádou a nejsem jediný.Děkuji

  • zatékání

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 10. Duben 2011 - 18:17

Pane Lexo,

Váš domovní řád hovoří pouze o ÚDRŽBĚ.
Zatmelení spár není údržba, nýbrž OPRAVA.
Zateplení domu je opět něco zcela jiného - TECHNICKÉ ZHODNOCENÍ (a to buď rekonstrukce, nebo modernizace). Ale dosti teorie, Vám jde o to, abyste měl v bytě sucho.

Vlastníci jednotek nemusí schválit zateplení, i když by se tím problém se zatékáním nejspíše vyřešil.

Můžete však požadovat nové utěsnění spár. Není-li ve společenství vůle toto řešit, obraťte se na stavební úřad a ohlaste hygienickou závadu (zatékání do bytu) a závadu technického stavu budovy (zanedbaná údržba, zatékání do spojů mezi panely).

Stavební úřad nařídí odstranění závady vlastníkovi domu.

lake

Vložil David Lexa (bez ověření), 10. Duben 2011 - 19:11

Děkuji.Nehledě na to,že zatéká do bytu,vznikají mi zde v zimě i plísně a to nejen mě.

Vložil Tomáš Peterka (bez ověření), 10. Duben 2011 - 16:52

Dobrý den, bez znalosti vašeho domu to bude obecná odpověď, ale:
1)povinnost údržby objektu vlastníkem nevyplývá z domovního řádu, ale z jiných předpisů, např. stavební zákon, navazující zezávazněné normy, hygienické předpisy... samo zatékání do spar panelů nemusí představovat jen problém z pohledu hygieny nebo estetiky (Savo+Primalex opravdu nestojí skoro nic), ale třeba i statiky, protože voda zatéká do stykového betonu mezi panely, může narušovat stykovou výztuž....
2)zkuste orientačně porovnat náklady na vytápění nyní a po případném zateplení, náklady na případné drobné opravy (třeba jen přespárování, ale mnohdy s nutností oprav po pár letech), náklady na vlastní zateplení. Zjistěte si, v kolika bytech jsou další problémy (například plísně v zimě..). Zhodnotťe si jaké máte příspěvky do "fondu oprav". Teprve pak bych řešil s vlastníky případné zateplení. Ze zkušenosti mohu říci, že poměrně hodně objektů je potenciálně docela dobře připravena na možnou rozsáhlejší revitalizaci i při financování úvěrem.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".